Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 7

Den bude zasvěcen Slunci, pokud nám v tom nezabrání oblačnost. Pozorovat můžeme velkou skvrnu. Ve druhé polovině noci nás ještě bude doprovázet Měsíc, který bude v poslední čtvrti 13. března večer. Máte-li velmi temnou oblohu směrem k západu je pro vás přichystána šance vidět zvířetníkové světlo. Podrobněji se zmíníme o vynikajícím konstruktérovi optiky Alvanu Clarkovi.

Sluneční skvrny a Merkur

Tip na aktivní oblast č. 567 se ukázal být dobrý. Neobsahovala sice nijak extrémní skvrny ani nehýřila aktivitou, ale stihla vyprodukovat zajímavější erupce až do úrovně M, tedy středně silné. Pro tento týden by ji mohla nahradit AR 570. Tu každopádně doprovází poměrně veliká skvrna, která je aspirantem na viditelnost pouhým okem. Nechme se překvapit, zda nám předvede i nějakou tu aktivitu eruptivní.
V koronografech SOHO se proháněl Merkur a stále jej tam budete moci tento týden spatřit.

Ilustrační foto...

Jupiter a Saturn

Minulý týden byl ve znamení nádherné zkoušky kamery sondy Cassini, která se letos v létě dostane na oběžnou dráhu kolem Saturnu. Snímky, které poslala jsou možná nejhezčí, jaké jsem kdy viděl.. Povšiměte si především obrovského rozdílu v úhlu pohledu ze Země a z Cassini, jak je to vidět na následující kompozici. Více informací je v samostatném článku tohoto čísla IAN.

Ilustrační foto...

Pokud jde o Jupiter, musím vás nejprve odkázat na snímek Bretta Taylora a Steve Faulknera uveřejněný na Spaceweather.com. Jedná se o animaci po dobu 2,5 hodiny, na níž uvidíte dva Jupiterovy měsíčky a také Velkou červenou skvrnu v jeho atmosféře. Na amatérský snímek přes dalekohled o průměru 12,5 cm je to skvělé.
Tento týden bude také ve znamení zajímavých úkazů galileovských družic. Nevím, zda vyjde počasí hned 8. března, každopádně pozorovatelné by mohly být hned dva stíny najednou. Tato situace se naštěstí v průběhu týdne zopakuje ještějednou a budou u toho pokaždé Ió a Európa. Konkrétně tedy 8. a 15. 3.

Ilustrační foto...

Alvan Clark

8. března před 200 lety se v Ashfeeldu v Massachusetts (USA) narodil jeden malíř, který se ale nesmazatelně zapsal do dějin astronomie hlavně jako konstruktér optiky dalekohledů. Jestliže první polovina 19. století patřila mnichovské dílně optika Fraunhofera, který sestrojil objektivy čočkových dalekohledů o průměru až 38 cm, ve druhé polovině předminulého století se našel člověk, který je autorem čoček největších refraktorů světa. Dnes kralují optické astronomii dalekohledy zrcadlové (reflektory), ale koncem 19. století tomu bylo jinak. Výrobci se předháněli ve stavbě stále větších čočkových dalekohledů, jimž kraloval právě Alvan Clark a jeho synové.

Ilustrační foto...

Alvan Clark působil v počátku jako nepříliš významný malíř v Cambridgeportu ve státě Massachusetts. Musel mít neuvěřitelnénadání, neboť jeho vzdělání technické a optické bylo na nízké úrovni. Lze předpokládat jeho nadšení pro astronomii, neboťze zájmu zakoupil nezpracované skleněné kotouče a nakonec vyrobil čtyřpalcový dalekohled. S jeho vlastnostmi byl natolikspokojen, že se rozhodl na své umění upozornit. Ředitel Harvardské hvězdárny ale tvrdil, že dalekohled zobrazuje hvězdyjako kometky a nevěřil mu, že dokáže vyrobit větší dalekohled. Jak později Clark zjistil, jednalo se o problém s nedostatečnou temperací dalekohledu.

Neúspěch jej neodradil a zhotovil větší přístroj, s nímž prohlížel hvězdnou oblohu. Pozorování těch nejobtížnějších dvojhvězd pak zaslal anglickému astronomovi W. R. Dawesovi. Tento pán měl v astronomiivelké zalíbení a tak naštěstí tentokrát padla Alvanova snaha na úrodnou půdu. Povšiml si, že udané dvojhvězdy jsou skutečně velmi obtížně pozorovatelné, a že Clark je popisuje velmi podrobně. Po výměně několika dopisů Dawes zakoupil jeho největší přístroj o průměru 203 mm a navždy se stali přáteli.

Ilustrační foto...Rád bych ještě dodal, že pro nás je výše zmíněný refraktor obzvláště zajímavý, neboť roku1886 jej zakoupil profesor České univerzity Vojtěch Šafařík. Po jeho smrti v roce 1903 přešel do majetku soukromé observatoře Josefa Jana Friče na vrchu Žalov v Ondřejově, kde jej také můžeme nalézt dodnes. Z tohoto dalekohledu je zde vystavován již jen tubus, protože objektiv je natolik kvalitní, že je nyní využíván slunečním oddělením ASÚ ČSAV. Díky nízké teplotní roztažnosti dává vynikající obrazy sluneční fotosféry a chromosféry.

Od seznámení s Dawesem začal být známý také ve své domovině. Byl velmi ctižádostivý a dal si za úkol vyrobit takový dalekohled, kterým by šel pozorovat průvodce Siria. O jeho existenci se vědělo již z pozorování kolébání hvězdy kolemspolečného těžiště, ale chyběl přímý důkaz. Kolem roku 1860 byl tedy sestrojen dalekohled 18-palcový (46 cm) a hned při jeho zkoušce také skutečně Siria B objevil. Pro své dalekohledy používal skleněné kotouče ze sléváren Chance & Co. v Anglii,ale později přešel na kotouče Feilovy z Paříže, pro jejich lepší kvalitu při velkém průměru. Po smrti Feilově převzal výrobukotoučů Mantois a podařilo se mu dodávat skleněné kotouče dosud nejvyšší kvality, které byly využity ke konstrukci největších dalekohledů tehdejšího světa.

Roku 1868 předčila Clarka firma Cook a synové, která vyrobila refraktor o průměru 68 cm. Clark dodal roku 1872 pro hvězdárnu ve Washingtonu dalekohled s čočkou o průměru 53 cm, který se proslavil poté, co s ním Asaph Hall objevil dosud neznámé měsíce Marsu. Následně byl pro hvězdárnu v ruském Pulkově vyroben refraktor o průměru 30 palců (76 cm) a po něm roku1888 velký 36-palcový (92 cm) refraktor Lickovy hvězdárny na Mt. Wilsonu.

Vrcholem prací Alvana Clarka je největší čočkový dalekohled světa o průměru 102 cm, který najdeme v Yerkesově hvězdárně.Roku 1892 se Chicagský milionář Charles T. Yerkes rozhodl podpořit nově vznikající univerzitu a pořídil jí dva kotouče pro40-palcové objektivy, které byly původně určeny pro hvězdárnu na Mt. Wilsonu, ale pro nedostatek finančních prostředkůzůstaly nevyužity. Kromě těchto mimořádně kvalitních a čistých skel pořídil pro nový dalekohled také montáž a podstavecod firmy Warner & Swasey a postaral se o stavbu celé hvězdárny. Místo pro hvězdárnu bylo vybráno po řadě pokusů a se zkušeností z jiných hvězdáren ve vzdálenosti asi 120 km od Chicaga. Tamní končina u jezera Geneva se nachází u městečka Williams Bay. Kopule má 27 metrů v průměru a výšku 18 metrů a je ovladatelná elektrickými motory na 36 kolech. Podstavec dalekohledu o hmotnosti 50 tun a výšce 13,1 metrů je zcela nezávislý na podlaze, která může stoupat či klesat dle potřeby.Tubus dalekohledu z ocelového plechu až 0,5 cm tlustého je dlouhý 18,3 metru a váží 6 tun. Ohnisková vzdálenost dvojitého objektivu o hmotnosti 225 kg je 19 metrů. Broušení čoček si vyžádalo několik let, takže plně instalován byl dalekohled až vroce 1897.

Ilustrační foto...

Objevitelé vzdálených planet Sluneční soustavy

13. března 1781 ohlásil William Herschel objev Uranu. Považoval jej prý nejprve za kometu, ale narozdíl od předchozíchpozorování měl k dispozici dostatečně velký dalekohled, aby se brzy mohl přesvědčit, že se jedná o dosud neznámou planetu.Poté co bylo zjištěno, že planeta Uran neobíhá přesně v určité dráze, kterou stanovily výpočty, začali astronomové Adams vAnglii a Le Verrier ve Francii hledat dráhu neznámé planety, způsobující poruchu dráhy Uranu. Právě na 11. březen se váže výročí narození Le Verriera (1811). Tato planeta - Neptun - byla opravdu poblíž vypočtené polohy nalezena astronomy v Berlíně, kteří měli k dispozici nové mapy oblohy a brzy našli hvězdu, která na mapách nebyla. Poslední výročí se váže k 13. březnu 1930. Na tento den naplánoval ohlášení svého objevu Clyde Tombaugh. Znalí vědí, že se jednalo o objev poslední planety Pluto. Nyní je jasné, že i kdyby astronomové objevili za dráhou Neptunu další takto velké těleso, jako je Pluto, nikdo by jim nedovolil jej nazývat planetou a myslím, že by o to ani nestáli. Za Neptunem se totiž podle objevů posledních let nachází řada takových těles, jen žádné dosud nepředčilo velikostí Pluto. A tak měl Tombaugh štěstí. Jeho objekt zůstává planetou, hlavně proto, že tehdejší představa o Sluneční soustavě byla přeci jen značně odlišná od té dnešní.

Krátce

Zvířetníkové světlo - nastává nejlepší období pro jeho spatření. Potřebujeme jen velmi dobré počasí a tmavé nebe směrem k západu. Více informací najdete ve 3. dílu.
C/2002 T7 (LINEAR) - pro našince je zde několik posledních dní na alespoň teoretickou možnost spatřit tuto kometu. Vzhledem k velmi nízkému jasu se jedná o úkol pro dalekohledy velkého průměru a velmi čisté nebe k severozápadu.
ISS - v prvních dnech týdne se dá ještě nad ránem pozorovat přelety ISS, lepší ale bude počkat ještě tak10 dní na přelety večerní.
Planetky - ještě jednou bych rád upozornil na stránky určené pozorovatelům zákrytů hvězd planetkami.

Popisek obr. č. 1 (519_60): Slunce a jeho okolí 7. 3. 2004, Zdroj: SOHO (NASA/ESA)Popisek obr. č. 2 (519_61): Saturn z HST a Cassini (bez popisku..)Popisek obr. č. 3 (519_62): Úkazy u Jupiteru (bez popisku..)Popisek obr. č. 4 (519_63): Alvan Clark a synové, Zdroj: Morrison ObservatoryPopisek obr. č. 5 (519_64): Clarkův dalekohled ve staré ondřejovské kopuli (obtékán textem..)Popisek obr. č. 6 (519_65): Clarkův rekordní refraktor na Yerkesově hvězdárně

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírné pohony včera, dnes a zítra
Ilustrační foto...
Instantní galerie 1
Ilustrační foto...
Phoenix – zkoušky a trocha napětí
Ilustrační foto...
Kterak za dne pozorovat kometu
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXI
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691