Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Matematika nade vše

Slyšeli jste už někdy o fyzikovi jménem Stephen Wolfram? Držitel titulu Ph.D. z teoretické fyziky v pouhých dvaceti letech, tvůrce programu Mathematica a zakladatel společnosti Wolfram Research nedávno zveřejnil zajímavou úvahu na téma hledání mimozemských civilizací. Univerzální jazyk matematiky je podle něj spíše na škodu a lidé by měli hledat náznaky inteligence nikoliv ve složitosti, ale naopak v jednoduchých a srozumitelných strukturách.

Už dlouhá léta považují vědci, kteří se zabývají pátráním po mimozemském vysílání, za jediný univerzální matematiku. Tato úvaha je přirozená, protože matematické zákony platí stejně ve všech koutech vesmíru. Matematický princip využil například Carl Sagan ve slavné a později zfilmované knize Kontakt, kde bylo mimozemské vysílání uvedeno sekvencí prvočísel. Prvočísla nebo například číslo  představují nejenom v této knize červené světlo, které dává jasně najevo, že následující informace jsou výtvorem inteligence a nikoliv nahodilých přírodních procesů.

Ilustrační foto...

Definice "správného mimozemského vysílání" se ale v minulosti proměňovala. Až do objevu pulsarů stačilo, aby byl hledaný signál ostře pravidelný a přesný. Právě proto se na první zachycená vysílání pulsarů dívali vědci se značnou nedůvěrou. Po vysvětlení fyzikální podstaty jevu, který vylučoval ze hry mimozemšťany, byli donuceni požadavky na "umělost" mimozemského vysílání přehodnotit. Především pracovníci SETI se snažili najít univerzální vlastnost, která by dokázala v pozadí dosud ještě nezachyceného signálu jednoznačně identifikovat inteligentní bytosti. Představa, že bychom objevem pulsarů vyčerpali bizarnost přirozených procesů v okolním vesmíru a nic zajímavějšího už by nás nečekalo, až příliš zavání přezíravým postojem fyziků k přírodě na konci devatenáctého století. Jeden z otců umělé inteligence a laureát Nobelovy ceny Herbert Simon má na věc zajímavý názor: "Musíme být opatrní při srovnávání biologického a přirozeného. Hustý les je přírodní fenomén, rozlehlá farma už nikoliv. Člověk má tendenci považovat za umělé to, co se více či méně podobá jeho vlastním výtvorům. Pro mě osobně umělé znamená vytvořeno spíše uměním než přírodou."

Podobně jako Herbert Simon také Stephen Wolfram volá po přehodnocení dnešních postupů při naslouchání zvuků vesmíru. Pokud bychom se zaměřovali pouze na matematické principy, mohlo by nám podle něj lehce něco důležitého uniknout. Například mimozemské vysílání, které by na počátku uvedla série prvočísel a u kterého bychom úvod propásli a zachytili až někde uprostřed, by zřejmě skončilo na smetišti vesmírného šumu. Stejně tak je podle něj možné, že v budoucnu narazíme ve vesmíru na přirozený proces, který dokáže generovat prvočíselnou řadu tak, jako dnes pulsary generují přesné rádiové záblesky. Prvočísla jsou navíc podle Wolframa v současnosti příliš populární na to, jaký je jejich skutečný matematický a technický význam.

Wolfram ve své úvaze nicméně nenabízí jednoznačné rozhřešení a neukazuje postup, který by se dokázal oprostil od "lidského" nazírání na problematiku. Spíše poukazuje na nedostatky, které současný přístup má. V jeskynních malbách rozeznáme lidský výtvor zejména proto, že jsme jako malí malovali podobně strašně a například autor textu tak maluje v podstatě dodnes. Navíc jsme viděli, nebo si alespoň dokážeme představit mamuta, slona nebo šavlozubého tygra a žijeme v prostředí, kde má většina zvířat čtyři nohy a hlavu. Jak by se ale na jeskynní malby díval mimozemšťan, který nic z toho nezná? Bylo by zkrátka krátkozraké předpokládat, že náhodně zachycené mimozemské vysílání bude v čemkoliv připomínat náš svět.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: www.astrobio.net IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Meziplanetární Internet
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 38
Ilustrační foto...
Studium turbulencí na Titanu pomáhá na Zemi
Ilustrační foto...
Cassini - Titan: Blízký průlet
Ilustrační foto...
O svícení 3
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691