Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Recenze: Rudá planeta

sci-fi USA, 2000

Ilustrační foto...Když se ,,cosi'' přihodí při terraformaci Marsu, je vyslána šestičlenná posádka. Okamžitě je zřejmé, že to nemůže dobře dopadnout. Který psycholog dal k pěti chlapům jednu ženskou? Navíc už v představovacím záběru padají slova jako ,,civil'' a ,,vybraný na poslední chvíli''. Půlroční cestu stráví vzájemným laškováním, popichováním a filozofováním o Bohu, Vesmíru a tak vůbec. Že jde film s dobou je dáno tím, že místo dálnopisných depeší odpovídají astronauti na webové vzkazy.

Po usazení na nízké parkovací dráze (,,mezi Phobosem a Deimosem'') zasáhne loď nečekaně sluneční bouře, asi je míněna erupce. Jak je možné, že nebyla posádka varována, když "kosmické počasí" předpovídáme už dneska? Přestože s takovou eventualitou by měla meziplanetární výprava počítat, nikdo se nevrhá k protiradiačnímu krytu, ale za postupného vybuchování zářivek se chlapi nacpou do výsadkového modulu a urychleně se vydají k povrchu. Selhává vše co může, přesto přistanou na airbagy, všichni jakž takž živí. Jen odhodili všechno vybavení, včetně robota, který jim ještě bude komplikovat život. I tak se po přistání všichni vysypou z modulu neuvěřitelnou rychlostí.

Přestože se zdá, že kapitánka opuštěná na orbitě bude první obětí scénáře, podaří se jí požáry odsát do vakua a postupně celou loď nahodit. Zelené kontrolky svítí jako by se nic nestalo. Od tý bych si chtěl nechat opravit počítač! Při roztočení prstenců umělé gravitace to se vším flákne kolmo dolů, nikoli do boku.

Pětice na povrchu se mění na čtveřici, když nejstarší člen výpravy zůstane ležet u balvanu, šťastný že dosáhl Marsu, smířen s Bohem a s natrženou slezinou. Zbylí čtyři hledají předem postavenou základnu. Naštěstí jednoho ,,dědeček učil chodit podle hvězd'' (i když na Marsu je leccos jinak než na Zemi). Ač bez spojení, mají ve fóliovém počítači fotku ze základny, kterou stačí ozrcadlit a porovnat s krajinou. Několik minut tomu divák i uvěří.

Ilustrační foto...Základna je však v troskách, udělal to ten robot, který se po shození přepnul do military módu. Kyslík dochází. Jeden z hrdinů se v posledních minutách končí svůj život pádem do něčeho, co vypadá jako Velký kaňon (na Marsu přece jsou všude, že). A tak zbyli pouze tři. Že zbytky základny hoří a tudíž by tam nějaký kyslík mohl být, je vůbec nenapadlo. Málem se ve skafandrech udusili, ale ne, přece jen se dá dýchat ,,jako v horách''. Přenocují u trosek základny a ráno močí dvoumetrovými oblouky, díky nízké gravitaci. Nikdo se nestará o takové detaily jako je voda (já bych se pokusil něco zkondenzovat na fólii, v troskách jí je několik metrů).

Jejich jediná starost je spojení. Několik kilometrů nedaleko je ,,sonda z roku 97'' a opravdu, Sojouner najdou, odhrnou písek a připojí na svoje skafandrové baterky. Replika která by se mohla stát hláškou:,,-Funguje to? -Nevim, ale kontrolka svítí.'' Na padesát let nepoužívané frekvenci je kupodivu uslyší a poradí. Odletět lze 30 let starou ruskou sondou (teď se nám to datuje: z roku 2030, odehrává se 2050).

Samozřejmě je to na hranici možností: sonda je 30 km daleko (tenhle kus Marsu je ale zkoumaný) a musejí to stihnout za 19 hodin. Jako další komplikaci hlásí kapitánka z oběžné dráhy ,,brázdu nízkého tlaku a pěkně hlubokou, 820 hPa''. Tato vypadá shora jako tropická cyklóna, nadto její mraky jsou vidět na noční straně planety. Ale alespoň jsme dostali údaj o tom, kolik tam toho vzduchu vlastně je. Skoro tolik co na Zemi. Ono ,,jako v horách'' musí odpovídat zhruba výšce Sněžky (1600 m n.m.). Ať už se vzal kde se vzal, je s podivem, že si ho nikdo nevšiml už ze Země. Navíc na jeho pořízení bylo jistě nutno přeměnit několikametrovou vrstvu materiálu po povrchu celé planety, zákon zachování hmoty je neúprosný.

Celou dobu astronauty napadá zblázněný robot a po přestálé sněhové vánici jest tento konečně vyřízen, ale není to zadarmo. Jeden se musel obětovat a tak jdou jen dva.

I tu narazí na zelená políčka lišejníků (hebkého mechu). Ta jsou ovšem osídlena přerostlými šváby, kteří žerou nač přijdou a přitom produkují kyslík (zajímavá úvaha). Na sebe je naláká jeden ze zbylých dvou a mohutným výbuchem zlikviduje širé okolí, aby ten druhý, ,,údržbář'' se dvěma vzorky švábů v pipetě ,,splnil misi''. Ještě na poslední chvíli mu hodí helmu od skafandru - jak asi chtěli ostatní letět nahoru, když své přilby zahodili?

Ilustrační foto...

Kosmos je nalezen, azbukou psaná meníčka oznamují nedostatek voltů. Vyřeší to heliový zdroj ze stále poletující kamery, co zbyla po robotovi. Dále je nutné odlít z každé nádrže dva litry paliva (oni amíci už v roce 2050 budou mít SI? A proč se teda v úvodu někdo ptal jestli je teplota v Kelsiích nebo Fárnhajtech?).

Divoký start opravdu zanese posledního přeživšího na orbitu, kde se kupodivu ocitne na dosah od opravené meziplanetární lodi a protože nemá žádný kyslík a je v bezvědomí, musí ho statečná kapitánka zachytit. Manévrovací jednotka je hezká, ale takové nárazy by nikdo ve zdraví nepřežil. Taky nevím proč musela skrz otáčivé prstence lodi. A samozřejmě nezbytná masáž srdce hned v přechodové komoře dopadne dobře.

No a to je vlastně hepík. Páreček se může na půlroční cestě domů sblížit důvěrněji než při cestě tam, aspoň je teď nikdo neruší. Tady je šváb, počítači, analyzuj vzorek... Pokud se tahle hláška vyskytne v hard-core sci-fi, následuje okamžitě po zablikání diod odpověď ,,neznámý materiál''. Ne zde. Mise je splněna.

Byl to BÉČKOVÝ film? CÉČKOVÝ? Lze ho vůbec zařadit do nějaké kvalitové škatulky? Některé detaily byly asi přesné, ale taky tam bylo dost lapsů. Vypravěčské postupy i postavy byly schématické. Současně ovšem byly některé motivy pouze naznačené a pro vysokou hustotu událostí v čase se nebylo možné je rozvinout. V celém filmu hrálo prakticky jen šest herců, že za nimi stojí nějaké zázemí bylo jen lehce neznačeno.

Obávám se, že koktejl z nesmyslů a možné reality, pro laika nerozlišitelně namíchaný, může být daleko nebezpečnější, než pouhá snůška hloupostí. Perfektní krajina cizí planety, odkazy na skutečné události, jevy a technologie, to všechno jakoby dodalo legitimnost zdání toho, že skuteční kosmonauti jsou neohrožení individualisté, jdoucí po hlavě do každého rizika a že libovolnou poruchu lze opravit připojením nějaké jiné baterie. A vzbudit taková zdání například v lidech, kteří rozhodují o penězích na výzkum, může být velmi nebezpečné. Minimálně pro budoucnost onoho výzkumu.

Jan Mocek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jeden hnědý trpaslík
Ilustrační foto...
Intergalaktická fata-morgána?
Ilustrační foto...
Diamantový prach 1
Ilustrační foto...
Další milník jinoplanetnických detektivů
Ilustrační foto...
Turistický průvodce po měsících Saturnu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691