Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hubble má ještě naději

Když v pátek 16. ledna oznámil ředitel NASA Sean O’Keefe svoje rozhodnutí zrušit servisní misi k Hubblovu teleskopu v roce 2006, odstartoval tím bouři nevole, jejíž intenzita určitě předčila O’Keefova očekávání. Jinak by se totiž o dvanáct dní později asi nerozhodl svoje rozhodnutí ještě zvážit.

Osudné páteční setkání 16. ledna v Goddardově středisku kosmických letů, na kterém O’Keefe oznámil svůj plán ponechat Hubblův teleskop nadále svému osudu, rozhořčilo odborníky i laickou veřejnost na celém světě. Mimo jiné vznikla specializovaná stránka www.SaveTheHubble.com, zastřešující internetovou komunitu kverulantů, do Vědeckého Institutu pro Kosmický Dalekohled (STScI) navíc začala proudit záplava e-mailů. Většina z nich končila ve schránce Stevena Beckwitha, ředitele institutu, který s O’Keefovým rozhodnutím přirozeně nesouhlasil a nad záplavou pošty si zoufal a radoval se současně. „Je to nezvladatelné, moje schránka je nadobro přeplněná,“ postěžoval si. „Každý den dostáváme projevy politické podpory, nové nápady a dokonce peníze,“ dodal.

Ilustrační foto...

Kromě přirozeného odporu „ze zdola“ se do O’Keefova plánu pořádně opřela také demokratická senátorka Barbara Mikulski, která se dlouhodobě angažuje v kosmickém výzkumu. Centrála NASA společně s Goddardovým střediskem navíc sídlí ve státě Maryland, jejím volebním obvodu. Už 21. ledna oficiálně vyzvala ředitele NASA, aby svoje rozhodnutí přehodnotil a ten přesně o týden později kapituloval. O’Keefe nakonec oznámil svoje rozhodnutí požádat admirála Harolda Gehmana, předsedu komise vyšetřující havárii Columbie, o zhodnocení rizik servisní mise k Hubblovu teleskopu.

Balón je na straně vyšetřovací komise

Vzhledem k tom, že Sean O’Keefe původně tvrdil, že jeho rozhodnutí je čistě jeho vlastní a prosté jakýchkoliv vnějších tlaků, je tento krok dost zvláštní. Stěžejním O’Keefovým argumentem je bezpečnost astronautů, respektive možnost přesednout v případě problémů do záchranného modulu. Podobné zařízení se nyní nachází pouze na stanici ISS a servisní let k Hubblovu teleskopu by byl podle O’Keefa příliš riskantní. Zdůvodnění ale vyvolalo vlnu nesouhlasu zejména u samotných astronautů. Podle nich existuje celá řada možných závad, které se mohou přihodit například při startu nebo přistání, tedy v době, kdy je přesedání kamkoliv zhola nemožné. Nejdůležitější je podle nich to, aby byli astronauti schopni menší závady odstranit sami na oběžné dráze a na to nemá přítomnost záchranného modulu žádný vliv. Servisní let je navíc naplánován na rok 2006, v té době už bude vyšetřování havárie Columbie dávno uzavřeno a raketoplány už budou mít za sebou omlazovací kůru, zvyšující jejich bezpečnost.

Přestože si O’Keefe umyl ruce a celou věc hodil na hlavu admirálu Gemanovi, příznivci Hubblova dalekohledu mají nyní zřetelně navrch. Do rukou jim hraje několik faktů. Plán na ponechání dalekohledu svému osudu vyvolal takovou vlnu zájmu veřejnosti, že se z toho rychle stává politická záležitost. Minimálně senátorka Mikulski se v posledních dnech pořádně zviditelnila. Američané by navíc ztrátou dalekohledu přišli o jeden z nejvýznamnějších úspěchů NASA, protože ISS nyní více než cokoliv jiného připomíná předraženou kosmickou ubytovnu. Havárie Columbie už tak nalomený časový harmonogram prací na ISS poslala do věčných lovišť a těžko říci, co se bude se stanicí dít dál. Paradoxně jediné pevné datum je ukončení provozu stanice a to se neúprosně blíží. Hubble proto v současné době hojí pošramocené kosmické sebevědomí Ameriky asi nejlépe.

Jaké jsou další vyhlídky?

Pokud by se nakonec NASA rozhodla povolit původně zrušenou servisní misi raketoplánu, v roce 2006 by Hubble dostal kromě jiného nové setrvačníky a baterii. Tyto dvě součástky představují největší problém. Setrvačníky jsou životně důležité pro nasměrování dalekohledu, z celkového počtu šesti gyroskopů jsou nyní v provozu už pouze čtyři. Jakmile přestanou fungovat další dva, dalekohled se stane neovladatelným a nebude možné ho správně nasměrovat. Baterie zase poskytují životně důležitou energii v situaci, kdy je dalekohled v zemském stínu. Kapacita těch současných se vinou stáří postupně snižuje a celková životnost se bohužel nedá přesně určit.

Ilustrační foto...

Existují postupy, jak by se dala životnost dalekohledu prodloužit i bez servisního zásahu přímo na oběžné dráze. Inženýři v současnosti vyvíjejí software, který by dokázal pracovat pouze se dvěma setrvačníky. Stejně tak se konstruktéři zaměřili na co největší prodloužení životnosti baterií. I s největším vypětím všech sil by ale nebylo možné udržet dalekohled v provozu bez servisního letu do roku 2010, kdy vyprší původně plánovaná životnost přístroje.

Budoucnost Hubblova dalekohledu nyní závisí dobrozdání předsedy komise, která vyšetřuje havárii raketoplánu Columbia. Jakkoliv vypadala budoucnost dalekohledu ještě před několika týdny bledě, nyní se blýská na lepší časy. Podle všeho se budeme moci těšit na obrázky „Made in Hubble“ skutečně až do roku 2010.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: NASA / SKY AND TELESCOPE  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Souhvězdí Labuť
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Až příliš gigantické černé díry?
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 18
Ilustrační foto...
STS-122: Průběžné zpravodajství
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691