Vědcům z Kalifornského institutu technologie a univerzity Yale se povedl velmi zajímavý objev.
Jedná se o těleso v Kuiperově pásu s označením 2004 DW. Vznikly mnohé spekulace, jestli je tento objekt menší nebo větší než planeta Pluto, objevená v roce 1930 Clydem Tombaughem. Proto ještě vědci musí udělat mnohá další přeměření velikosti. Každopádně (v případě uvažovaného albeda – odrazivosti povrchu – 9%) je uváděno, že asteroid 2004 DW je větších rozměrů než planetka Quaoar, objevená v létě 2002, a zároveň i větší než Plutův měsíc – Charon.
2004 DW byl objeven dalekohledem na Mt. Palomaru. Zdejší Oschin Schmidt Telescope má průměr 126 cm a ohniskovou vzdálenost 3 m, je tedy velmi světelný. Na tomto dalekohledu je obrovská CCD kamera – má 4 řádky, každý po 28 CCD čipech v jedné velké ploše 25 x 19,3 cm (112 CCD čipů = kamera 172 Mpix) – zorné pole činí 5,4 stupně.
Narozdíl od Quaoaru zatím nebyla určena přesná dráha tělesa, proto nemůže být asteroid 2004 DW pojmenován a bude ještě nějakou dobu znám pouze pod tímto označením. Objekt je totiž pozorován poměrně krátkou dobu (podařilo se jej identifikovat také na předobjevových snímcích, které umožnily zpřesnění dráhy. Na možnost definitivně jej pojmenovat to samozřejmě nestačí), takže vzhledem k jeho oběžné době přes 300 let, jsou získaná data jen malinkým zlomkem celé oběžné dráhy.

Sklon oběžné dráhy byl určen na 20 stupňů, což je dokonce více než u Pluta, jehož orbitální sklon je 17 stupňů. Jeden z objevitelů, Mike Brown, odhaduje velikost asteroidu na 1400 km. Ale sám dodává, že rozměry objektu se v tuto chvíli s přesností nedají určit. Vzdálenost činí 45 AU od Slunce, přičemž dráha je v rezonanci 2:3 k Neptunu – typické pro tzv. Plutinos – objekty v Kuiperově pásu.
Albedo Quaoaru je přibližně 10%, což je o něco více než odrazovost světla našeho Měsíce. Z toho vyplývá, že pokud je 2004 DW podobným objektem jako Quaoar, tak by měl mít okolo 1400 km. Pokud je tedy jeho albedo nižší, pak by měly být jeho rozměry o něco větší...
Bude zřejmě lepší počkat si na přesnější měření HST či Spitzerova vesmírného dalekohledu. Vědci se nadále snaží získat o asteroidu 2004 DW co nejvíce informací.
Objevitelé tělesa 2004 DW se domnívají, že za drahou Neptunu je ještě asi 5 těles velikostí mezi Charonem a Plutem. Ale také je možné, že bude objeveno nějaké těleso srovnatelných či větších rozměrů než Pluto...