Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 5

Právě uplynulý týden bych mohl označit za první, kdy mohli všichni v ČR pozorovat jasnou noční oblohu. Ještě teď jsem nevyspalý z předchozí noci, která byla především poznamenána silným větrem. Plánovaná pozorování zajímavých úkazů se mi s úspěchem vyhýbají. Doufám, že vám i nyní zpříjemní chvíle u počítače i pod oblohou další přehled dění na obloze.

Sluneční skvrna

Ilustrační foto...V posledních dnech to vypadá, že Slunce opět ozdobí větší skvrnka. Najdeme ji v aktivní oblasti AR 564 a její další vývoj budete moci sledovat po celý týden.
Zdroj: Spaceweather.com

Seskupení planet a Měsíce

V minulém díle jsme si připoměli, že Měsíc je zřejmě nejkrásnější tehdy, vidíme-li jej celý, přestože část osvětlená Sluncem má tvar tenkého srpku. Popelavý svit budeme nyní vídat stále obtížněji, na pomoc může přijít dalekohled. Luna mezitím 24. února vytvoří seskupení Venuše-Měsíc-Mars téměř v přímce. 25. a 26. 2. se Měsíc prosmýkne kolem Rudé planety. První čtvrť nás zastihne 28. února ve 4:25 někde v posteli v říši snů..

Ilustrační foto...
Měsíc, Venuše a Mars, 24. až 26. 2. 2004, Zdroj: Cartes du Ciel

Jupiterovy úkazy

Tak jestlipak se Vám podařilo zachytit některý ze zajímavých úkazů uvedených minule? Minulý týden bylo nejlépe asi 20.-21. Také jsem se chvíli dostal za okulár solidního dalekohledu 20 cm v průměru, ale ten seeing. Obraz se nechutně chvěl a neřekl bych, že za to mohl zrovna vítr opírající se do montáže. Nechcete se podělit o vaše pozorování? Máte-li chuť, mailněte! Pozorování můžete posílat i na server APO.

Ilustrační foto...

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Tak ji máme na obloze zase. Jenže tentokrát budou její přelety viditelné v brzkých ranních hodinách. Vstáváte-li brzy ráno do práce nebo do školy, zkuste si vzpomenout, že sem tam protne oblohu jasná "družice". Čas nejlepších přeletů uvádím dle Heavens-Above pro střed ČR.

Ilustrační foto...
Rosetta

Nastává pro mnohé dlouho očekávaný okamžik. 26. února 2004 odstartuje z Kourou ve Francouzské Guayaně raketa Ariane-5 G+ se vzácným nákladem. Ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko se totiž vydá sonda Rosetta. Dlužno dodat, že start byl odložen (leden 2003), protože nosič Ariane-5 měl problémy. Tím došlo i k záměně původního cíle mise, kterým byla dříve kometa 46P/Wirtanen. Cesta ke kometě potrvá 10 let a v plánu je návštěva nejméně jednoho asteroidu a přistání na jádru komety. Jedná se o mezinárodní projekt v rámci ESA (Evropské kosmické agentury). Mise nese jméno podle kamene Rashid (Rosetta), na němž francouzský egyptolog Champollion rozluštil první hieroglyfy a umožnil tak začít lépe poznávat tuto starodávnou neznámou civilizaci. Přistávací část nese jméno Philae, podle obelisku v řece Nil, který Chapollionovi umožnil odhalit překlad prvních hieroglyfů.

Ilustrační foto...
Mise Rosetta na kresbě umělce, Zdroj: ESA

Krátce

Algol - připomínám minimum, které připadá na pondělí 23. 2. 2004 v 19:50.

Supernova 1987A - světlo exploze k nám dolétlo 23. 2. 1987. Hvězda vybuchla v blízkém Velkém Magalenově Oblaku (průvodci naší Galaxie) a na chvíli zazářila na obloze jako hvězda 2,9 mag. Kdy uvidíme něco takového my na severní polokouli? (Připomeňme, že s velkým dalekohledem lze supernovy pozorovat velmi často ve vzdálených galaxiích..)

Planety - Merkur, Uran a Neptun stále nepozorovatelné, Venuše velmi krásná zvečera, kousek nad ní Mars, dále po obloze v Blížencích je Saturn a ve Lvu již i v první půli noci viditelný Jupiter.

C/2002 T7 (LINEAR) - doufám, že jste se s kometou stihli seznámit a důstojně se s ní prozatím rozloučili. Vypadá to, že tento týden bude vzhledem ke svitu Měsíce obtížně viditelná. Již v první březnové dekádě klesne příliš k obzoru a nakonec zmizí na jižní obloze, kde se očekává jako velká kometa 2004. Nevěšme hlavu - fandové zkusí jistě tuto kometu pozorovat ještě koncem dubna nad ránem za svítání nízko nad obzorem (2,5 mag?). Poté, co bude v půli května na jižním nebi nejjasnější, začne rychle slábnout. Největší odvážlivci by se mohli pokusit ji vyhledat ještě konce května a začátkem června. Vyžaduje to však notnou dávku odvahy i zkušeností. A co druhá kometa C/2001 Q4 (NEAT)? Na tu si počkejme do začátku května. Bude mít asi 2 mag.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 62
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Velký třesk a co bylo po něm
Ilustrační foto...
Shoemaker-NEAR dosáhne extáze!
Ilustrační foto...
Budoucnost Mezinárodní vesmírné stanice
Ilustrační foto...
Atlantis poletí nejdříve v červnu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691