Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 4

Nevím na jaké pozorovatelské kousky se těšíte, ale já jsem z těch předchozích mnoho neměl.. Tentokrát tu máme srpek Měsíce, později s Venuší. Opět připomeneme Jupiter s děním kolem něj a povíme si o zajímavosti, která se k němu váže. Krátce se zmíníme i o dalších zajímavostech, které tento týden přinese.

Srpek Měsíce, Venuše poblíž

Novoluní nastavá 20. 2. v 10:18. Ranní Měsíc pro nízký sklon ekliptiky vůči obzoru neuvidíme, zato večer bude situace zcela jiná. První rozumná šance spatřit "mladý Měsíc" nastane zřejmě 21. února kolem 18:00, kdy se již dostatečně setmí. Tenký srpek Měsíce starého jen 32 hodin, bude asi 5 stupňů nad obzorem, takže např. triedr může ve vyhledání hodněpomoci!

Ilustrační foto...
Mladý Měsíc a Venuše, 21. až 23. 2. 2004.

Pokud nevyjde počasí, nezbude než se dívat i ve dnech následujících. Měsíc je v prvních dnech po novu velice hezký, což je mimo jiné dáno i možností vidět jej "celý" díky popelavému svitu. Tak říkáme druhé části Měsíce viditelné díky světlu odraženému od Země (Měsíčan vidí Zemi jakoby téměř v úplňku a vzpomeňme jen, jaké je v noci světlo při úplňku!).

Jupiter – úkazy

Ilustrační foto...

Galileo Galilei podruhé

Minulý týden jsem se zamýšlel nad tím, proč Galilei neobjevil Uran. Moje úvahy byly mířeny ke vzpomínce na jeho výborné zákresy svých pozorování. Problém byl ten, že jsem Vás drobet mystifikoval. Ve skutečnosti se totiž na Galileiho kresbách nenašel později Uran, nýbrž planeta Neptun. Za svůj omyl se omlouvám. Jak bylo uvedeno minule, Uran se skutečně v roce 1609 přiblížil k Jupiteru natolik, že mohl být spolu s ním zakreslen, ale nakonec se tak stalo až u Neptunu v lednu 1613, kdy jej Galilei zakreslil jako hvězdu spolu s jupiterovými měsíčky.

Ilustrační foto...
Jupiter zakryl Neptun! 4. leden 1613.

Čím byla tato událost zajímavá? Neptun prošel přímo za Jupiterem! Došlo vlastně k zatmění Neptunu Jupiterem, ale vhodnější by bylo říkat zákryt (kdo z nás ale řekne "zákryt Slunce Měsícem"?) Galileo Galilei tedy nevěděl, že zakreslil Neptun. Případná změna pohybu vůči slabšímu hvězdnému pozadí je u Neptunu velmi malá. Ostatně až bude v létě Neptun pozorovatelný, zkuste jej pomocí triedru pozorovat a zakreslit jeho polohu vůči hvězdám. Všimnete si nějakého posunu? Možná ano, ale nevíme-li, že to není hvězda, kdo by se o to zajímal, zvláště v roce 1613 ...

Boris A. Voroncov-Vel'jaminov

Ilustrační foto...Narodil se před 100 lety a považujeme si především jeho prací týkajících se interagujících galaxií. V roce 1930, nezávisle na pracech švýcarského astronoma Roberta Trumplera demonstroval jev zeslabení světla hvězd mezihvězdným prachem, což umožnilo přesněji odhadnout vzdálenosti ve vesmíru a udělat si přesnější obraz o velikosti okolního vesmíru.V roce 1959 publikoval katalog 355 interagujících galaxií a vzápětí, v roce 1962 uveřejnil katalog více než 30 000 galaxií. Mezi známé případy interacujících galaxií můžeme zařadit M 51 a NGC 5195 (Vírová galaxie v Honicích psech) nebo známá "tykadla" (NGC 4038/4039) ze snímků HST.
Zdroj: Sternberg Astronomical Institute, Moscow University

Ilustrační foto...
Interagující galaxie Tykadla (NGC 4038/4039), Více viz. zdroj: NASA / HST

Krátce

C/2002 T7 (LINEAR) - stále dobře viditelná poblíž gama Pegassi, více viz. 3. díl.

Algol - jedno minimum jasu nastane ve vhodnou dobu 20. února 2004 ve 23:01. Více informací je ve 2. díle.

Lacrosse 3 - satelit dosahuje jasnosti 2,5 až 3 mag. Nejvýhodnější přelety nastanou 19. a 21. 2. Přesné informace najdete pro Vaši lokalitu na Heavens-above.com

Planety - Merkur nepozorovatelný, Venuše, Mars zvečera, Saturn první půlka noci, Jupiter celou noc.

Kosmonautika - v tomto týdnu lze připomenout dvě významná výročí.
První výročí představuje start prvního modulu budoucí stanice Mir. Stalo se tak 19. 2. 1986. Další moduly přibyly v letech 1987 (Kvant), 1989 (Kvant 2), 1990 (Kristall), 1995 (Spektr) a 1996 (Priroda). V roce 1995 byl také přidán modul umožňující přistání raketoplánu. Tato orbitální stanice patřila k tomu nejlepšímu, co mohl bývalý Sovětský svaz i současné Rusko nabídnout. Na odkazu této stanice, jež byla spuštěna do atmosféry v roce 2001, staví současná ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, na níž má Rusko významný technologický i výzkumný podíl.
Druhé výročí pak připomíná, že 20. února 1962 obletěl poprvé celou Zemi také Američan. Byl jím známý John Glenn, který se tehdy vydal do vesmíru na palubě lodi Friendship 7 v programu Mercury. Známý je jeho druhý let v raketoplánu STS 95 Discovery (29. 10. - 7. 11. 1998), kdy mu bylo již 77 let.

Osobnosti - pohled do kalendáře připomíná některé významné vědce:
17. 2. 1600 byl upálen Giordano Bruno za své názory na uspořádání vesmíru, kdy Země není středem všehomíra. Teprve ve 20. století křesťanství oficiálně uznává chybu.
19. 2. 1473 se narodil Mikoláš Koperník, pokrokový myslitel své doby, který se nebál publikovat dílo, v němž upozornil na to, že ve středu planetárního systému je spíše Slunce, než Země. Dráhy planet považoval za kruhové.

Supernova 1987A - světlo exploze k nám dolétlo 23. 2. 1987. Hvězda vybuchla v blízkém Velkém Magalenově Oblaku (průvodci naší Galaxie) a na chvíli zazářila na obloze jako hvězda 2,9 mag. Kdy uvidíme něco takového my na severní polokouli? (Připomeňme, že s velkým dalekohledem lze supernovy pozorovat velmi často ve vzdálených galaxiích..)

Diskuze - pokud budete pozorovat některé úkazy, nebo Vás něco prostě zaujme a chcete si o tom popovídat, určitě navštivte stránky astroforum.shodam.net. Připomínky můžete nechat také v diskuzi k článku (sloupeček vlevo).

Prozatím jsem se rozhodl přehledy rozšířit o pondělky následujícího týdne pro ty, co čtou články později. Děkuji.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 39
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky
Ilustrační foto...
Velká skvrna na Slunci a konec jednoho cyklu
Ilustrační foto...
Sedna aneb 2003 VB12
Ilustrační foto...
Mir: Game over
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691