Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mračna se stahují nad Baltimorem

První únorový den uplynul přesně rok od chvíle, kdy do východního Texasu dopadly trosky raketoplánu Columbia, nicméně jeden z hlavních dopadů této katastrofy přišel už o dva týdny dříve. Ředitel NASA Sean O’Keefe v pátek 16. ledna na setkání v Goddardově středisku kosmických letů oznámil, že se rozhodl zrušit v pořadí čtvrtou a všechny následující servisní mise k Hubblovu kosmickému dalekohledu, čímž jej prakticky odsoudil k rychlému zániku. Ne všichni se ale s tímto stavem hodlají smířit.

Podle poznámek Stevena Beckwitha, ředitele Vědeckého institutu pro kosmický dalekohled (STScI), měl ředitel O’Keefe na tomto setkání třičtvrtěhodinový projev, ve kterém shrnul všechny rozhodující fakta. Dlužno podotknout, že se podle svých slov rozhodl zcela sám a nepředcházely tomu žádná doporučení ani nařízení, přestože je jeho rozhodnutí dáváno do souvislosti s nedávným projevem George Bushe.

Ilustrační foto...

Podle O’Keefa obnoví NASA lety raketoplánů jedině tehdy, pokud bude možné dodržet nové bezpečnostní standardy, které vyplynuly z vyšetřování loňské havárie. Současnou prioritou kosmické agentury jsou lety k mezinárodní stanici ISS, jejíž životnost bude ukončena v roce 2010 a tento termín se stále neúprosněji blíží. Žádný z následujících letů raketoplánů se navíc neobejde bez toho, aby mohli astronauti opravit případné závady na vnějším plášti raketoplánu přímo na oběžné dráze a v případě potřeby vyčkat v náhradních prostorách na záchrannou misi. Je zřejmé, že jediným místem na oběžné dráze, které disponuje dostatkem prostor a záchranným modulem, je právě ISS. Naopak Hubblův dalekohled tyto požadavky nekompromisně staví mimo hru.

Dalším O’Keefovým argumentem jsou stále dokonalejší pozemské teleskopy s adaptivní optikou a přístroje jako Chandra nebo Spitzer, které už nyní sledují vesmír z kosmického prostoru. Podle jeho slov se tak není potřeba obávat živoření optické astronomie. Servisní lety by navíc prodloužily životnost HST pouze o několik málo let. Podtrženo a sečteno se Hubble stává v současných podmínkách pro NASA neúnosně rizikovou záležitostí.

Přestože Sean O’Keefe svým rozhodnutím odepsat ještě loni bezvadně fungující dalekohled trochu šokoval celý vědecký svět, něco pozitivního by se na jeho zprávě přece jenom najít dalo. Probíhající vývoj Webbova dalekohledu, který má nastoupit na místo uprázdněné po HST, bude mít nyní údajně veškerou dostupnou podporu a jeho výstavba nebude nijak finančně limitována. Přes toto optimistická prohlášení, které bohužel neobsahovalo žádná konkrétní fakta, se vědecký svět vzbouřil a hledá cesty, jak Hubblův dalekohled zachránit.

Jedním z hlavních iniciátorů „hnutí odporu“ je Fernando Ribeiro, profesor Brazilské Univerzity, který založil internetovou stránku s výmluvným názvem www.SaveTheHubble.com. Návštěvníci zde najdou petici žádající zrušení O’Keefova rozhodnutí a Ribeiro si od této iniciativy slibuje také příval nových nápadů, jak zachránit Hubblův dalekohled před momentálně jistým zánikem. „Jsem fanoušek kosmického výzkumu a vzpomínám si, jak jsem stál před velkou černobílou televizí a sledoval první kroky Neila Armstronga po Měsíci. Nikdy na to nezapomenu,“ prohlásil Ribeiro. Podle svých slov spoléhá na veřejné mínění, které by mělo mít před prezidentskými volbami velkou váhu a možná trochu idealisticky dodává: „Řekněme voličům, že se nechceme vrátit na Měsíc. Chceme jít mnohem dále do budoucnosti!“

Faktem zůstává, že kosmický výzkum stojí poslední dobou tak trochu stranou zájmu americké administrativy a zejména té republikánské. Nic na tom nezmění ani velkolepý projev George Bushe, ve kterém v hrubých rysech nastínil plány, jejichž uskutečnění se pravděpodobně ani nedožije, natož aby za ně musel nést odpovědnost. Zatím jediným skutečným Ribeirovým spojencem ve světě politiky je demokratická senátorka Barbara Mikulski. Tatáž žena, která před deseti lety v Goddardově středisku kosmických letů slavnostně zvedla nad hlavu dlouho očekávané ostré snímky Hubblova teleskopu a oznámila konec technických problémů s optikou dalekohledu. Nyní před ní leží mnohem svízelnější úkol – musí přesvědčit odpovědné politiky, že je potřeba zvrátit nepříjemné rozhodnutí, které za ně učinil někdo jiný.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: NASA / BBC / Capital News Service IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomické částky V.
Ilustrační foto...
Jak se pozná meteorit?
Ilustrační foto...
TV show z oběžné dráhy
Ilustrační foto...
Dokonalé spojení
Ilustrační foto...
Za tajemstvím trpasličí galaxie
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691