Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 2

Doufám, že zajímavosti uvedené v minulém díle vás inspirovaly. Jsem si vědom toho, že počasí mohlo zhatit většinu uvedených pozorování. Proto zde máme další článek, který si klade za cíl vás buď vyhnat ven, nebo alespoň upozornit, že se něco děje.

Měsíční představení

Už víte, co bude na obloze nejpoutavějšího v následujících dnech? Pravděpodobně Měsíc. S tím, jak nám bude dorůstat do úplňku, zcela jistě přezáří většinu slabších objektů. Nedaleko od něj bude možné pozorovat planety Saturn (2. 2.) a Jupiter (8. 2.), obě asi 5 stupňů daleko. Máte-li Měsíc raději než já, jistě by vám neměly uniknout stránky Pavla Gabzdyla, který našemu vesmírnému sousedovi obětoval opravdu mnohé. Doporučuje pozorovat např. okolí kráteru Aristarchus, "záliv" velkého Moře dešťů - Sinus Iridum, později kráter Clavius a na samotném okraji Mare Orientale.
Odkaz: http://moon.astronomy.cz

Planety

Trochu obvyklé téma, ale divíte se? Večer po západu Slunce se již nedá přehlédnout Venuše, o něco výše je pak Mars a nad východem už na nás čeká Saturn. Pokud budeme trpěliví, můžeme po sledování Saturnu kouknout i na Jupiter, který mezitím vyjde v souhvězdí Lva. Ti nejzarputilejší pozorovatelé už jistě zkusili najít před východem Slunce i Merkur, ale ten již v tomto týdnu stěží najdeme.

Ilustrační foto...

Toto planetární okénko bych ale rád zaměřil na speciální pozorovací techniky, s kterými se v poslední době lze setkat na českém internetu. Amatéři vybavení patřičnou technikou a umem dokáží udělat takové snímky planet Mars, Jupiter nebo Saturn, že mnohdy předčí i vizuální pozorování. Domluvil jsem se s dvěma nadšenci, abychom mohli prezentovat, jak se to dělá.
Nejprve bych Vás tedy rád nasměroval na stránky Martina Myslivce a jeho snímky. Dovíte se na nich, jak udělat kvalitní fotku skládáním mnoha snímků z webkamery. Podobně, pomocí klasické videokamery, složil svůj snímek Saturnu Libor Šmíd z Plzně. Oběma bych rád poděkoval za svolení k publikaci jejich snímků v tomto článku.

Ilustrační foto...

Hvězdou večera ...

Ilustrační foto...... nebude pouze Venuše. Výhodné přelety ISS z minulého týdne vrcholí přelety v pondělí a ve středu. Pak již půjde o přelety v nižší výšce nad obzorem a tedy i ve větší vzdálenosti od nás (= menší jasnost). Poslední přelet nastane v sobotu 7. 2. 2004.
Tentokrát si ještě povšimneme dalšího důležitého faktu - od té doby, co nelétají k ISS raketoplány nelze tolikzvyšovat její dráhu a tak díky brždění o zemskou atmosféru neustále klesá. Na obrázku je velmi dobře vidět každé drobné zvýšení pomocí lodí Progress a především rychlejší pokles v obdobích zvýšené sluneční aktivity (např. na podzim 2003).
Zdroj: Heavens-Above.com

Ilustrační foto...

Minima Algolu

Tento díl jsem tak trochu zasvětil oblastem astronomie, kterým se moc nevěnuji. Tak je tomu i s proměnnými hvězdami. Byl bych nerad, kdybychom na ně ale zapomínali. Když jsem se o nich dověděl kdysi dávno poprvé, zaujala mě beta ze souhvězdí Persea - Algol. Ta měla měnit jasnost více než o 1 magnitudu a přitom se jednalo o jednu z nejjasnějších hvězd na obloze. Samozřejmě jsem několikrát zkoušel toto pozorovat, až jsem se nakonec musel dovědět, že se jedná o tzv. zákrytovou proměnnou hvězdu a tak k zeslabení dochází sice často, ale vždy jen v řádu několika hodin. No a já pozoroval mimo období minima...
Pro tento týden vychází jedno příznivé minimum na 3. únor večer (18:05 SEČ). Algol vydrží "slabší" asi hodinu, poté začne zjasňovat. Normálně má hvěznou velikost 2,1 mag, ale v minimu poklesne na 3,4 mag. Zkuste jej porovnat s hvězdami v jeho okolí - kappa Per (3,8 mag), epsílon Per (2,9 mag) a gamma And (2,1 mag). Nebo jej vyfotografujte! Stačí k tomu stativ a expozice asi 20 sekund.
Zdroj: http://www.skyandtelescope.com

Ilustrační foto...

Krátké zprávy

3. února 1992 odstartoval do vesmíru na palubě raketoplánu Discovery (STS 60) poprvé také Rus - Sergej K. Krikalev. Ve vesmíru byl již pětkrát, strávil tak celkem 1 rok, 5 měsíců a 10 dní. Byl jedním z těch, kdo připojovali k Zarje modul Unity v počátcích stavby ISS a byl také členem první posádky, která ISS zabydlela. Zdroj: NASA/Johnson Space Center

Na Marsu máme nyní 12 pohyblivých koleček. Díky skvělým odborníkům z JPL se podařilo zprovoznit rover Spirit a o výletu Opportunity z poslední soboty již také asi víte. Přejme si ať jim to vydrží!

Jak se ukázalo, není jednoduché postihnout všechny zajímavé úkazy. Z těch nejpodstatnějších z minulého týdne chyběl např. 30. ledna zákryt jasné hvězdy ze souhvězdí Orionu planetkou (308) Polyxo, nebo 28. ledna další smutné výročí - poslední start raketoplánu Challenger.
Budu rád, pokud budete jakkoli reagovat, pomůže to vyšší úrovni těchto přehledů. Snad jsem tentokrát nic podstatného nevynechal a věřím i v obrat s počasím. Věčně ošklivo být přece nemůže!

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Úplné zatmění Měsíce 21. února 2008
Ilustrační foto...
75 let od objevení Pluta
Ilustrační foto...
Až příliš gigantické černé díry?
Ilustrační foto...
Služby pro vás...
Ilustrační foto...
Propásnutá prázdninová představení
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691