Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Snímky atmosféry Uranu a Neptunu z HST

Hubblův kosmický teleskop pořídil pomocí speciální kamery za použití spektrografu krásné snímky Uranu a Neptunu, na kterých jsou zvýrazněny atmosférické rysy těchto dvou planet. Pozorování byla provedena v srpnu 2003 a řídil je Erich Karkoschka z Univerzity v Arizoně.

P>Vrchní řada snímků ukazuje Uran a Neptun v přirozených barvách tak, jak je můžeme vidět přes dalekohled. Výsledné obrázky jsou složeny ze snímků pořízených přes filtry citlivé na červené, zelené a modré světlo. Na spodních snímcích astronomové užívali různé barevné filtry, aby zvýraznily rysy, které jinak vidět nemůžeme. Fotografie demonstrují, že použitím jistých typů barevných filtrů, mohou astronomové o nebeském objektu zjistit více informací, než mohou naše oči normálně vidět.

Na první pohled se zdá, že na vrchní řadě obrázků se jeví planety jako dvojčata. Ale spodní řada odhalí, že Uran a Neptun jsou dva odlišné světy. Na Uranu si lze například všimnout většího kontrastu mezi oběma polokoulemi. To může být způsobeno jeho extrémními ročními obdobími. K Zemi jsou nakloněny jižní póly těchto planet.

Ilustrační foto...

Obě planety jsou pásovité struktury mraků a oparů, uspořádaných souběžně s rovníkem. Několik mračných pásů se jeví jako jasně oranžové nebo červené. Je to díky absorpci metanu do červené části spektra. Metan je po vodíku a heliu třetí, co se týče hojnosti prvků v atmosférách Uranu a Neptuna. Barvy v pásech odpovídají změnám nadmořské výšky a hustoty mračen. Díky barvám tedy vědci dokáží změřit nadmořské výšky mračen.

Karkoschka studuje atmosféry vnějších planet celých jednadvacet let. Hubblovým kosmickým teleskopem zkoumal také strukturu plynů Saturnu a jeho Měsíce Titana, nebo také planety Uran a Neptun.

Lukáš Turek

| Zdroj: www.spaceflightnow.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 48
Ilustrační foto...
Titan - díl první (historický přehled)
Ilustrační foto...
2001: Vesmírná Odyssea začíná
Ilustrační foto...
NASA zvolila jméno pro přistávací modul
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru I
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691