Místa, kde se v naší galaxii rodí hvězdy najdeme hlavně poblíž roviny, ve které obíhá těžiště valná většina svítící látky. Jedním z možných mechanismů podporujících zahušťování mezihvězdných mračen může být pohyb velmi hmotných objektů. Jsou-li takové situaci hvězdy nakloněny.
Zajímavou teorii přednesli na posledním setkání Americké astronomické společnosti R.F. Rees (Jr) a K. M. Cudworth. Hmotné kulové hvězdokupy při průchodu rovinou Galaxie mohou gravitační interakcí s okolím vyvolat impuls vedoucí k zahušťování mračen a následné tvorbě mladých hvězd. Tým se touto myšlenkou zabývá už nějakou dobu, ale teprve nyní předstoupil před astronomickou obec s prvním konkrétním příkladem. Dítě – otevřená hvězdokupa NGC 6231, rodič – kulová hvězdokupa NGC 6397.

I když by se podle názvu mohlo zdát, že se jedná o podobné typy hvězdných seskupení, není tomu tak. Zatímco otevřené hvězdokupy obsahují vesměs mladé hvězdy, patří jejich kulové družky mezi nejstarší galaktické poutníky. Oba druhy hvězdokup se také nápadně liší vzhledem. Zatímco mladé otevřené hvězdokupy bývají nepravidelné a relativně chudé, napočítáme v některých kulových hvězdokupách takřka stejné množství hvězd, jako v malých galaxiích. Co do počtu, rozlohy a celkové hmotnosti, působí otevřené hvězdokupy velmi chudě. A pokud se na nějakou blízkou kulovou hvězdokupu podíváte opravdu velkým dalekohledem, bude jen stěží popadat dech.

Odvážná myšlenka astronomů vychází z polohy obou objektů na pozemské obloze. Obě kupy jsou úhlově nedaleko, navíc známá dráha kulové NGC 6397 napříč Galaxií odpovídá průletu její rovinou před nějakými pěti miliony lety. Poblíž místa jejího průletu pak měla vzniknout mladší NGC 6231. Vzhledem k časovým škálám museli astronomové uvažovat také rotaci našeho galaktického domova, přesto se zdá, že místa průletu i následné porodnice jsou si velmi blízká. Na druhou stranu je ale nutné poznamenat, že prostorová poloha otevřené hvězdokupy není dostatečně přesně známa, takže je klidně možné, že v budoucnu se ukáže být celý nápad chybný. Ostatní astronomové však tuto možnost nevylučují. I když nikdo nepředpokládá, že by právě tento mechanismus vedl k valné většině hvězdných zrození, jedná se o zajímavou variantu. Jakmile se podaří objevit další podobné případy, má celý nápad slušnou šanci zahnízdit se na stránkách astronomických učebnic.