Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Když hvězdy vstávají z hrobů

Podvědomá lidská snaha všechno nové roztřídit, označit a strčit do té správné krabice se nevyhnula ani supernovám. Dnes známe několik kategorií ohňostrojů, které bez výjimky ohlašují zánik další z mnoha hvězd našeho vesmíru. Vrásky na čele astrofyziků donedávna přidělávaly supernovy, které měly na své pomyslné krabici žlutý štítek s nápisem Ia. Podle American Astronomical Society se nicméně blýská na lepší časy, nová práce vědců Státní univerzity v Arizoně slibuje vysvětlit řadu otazníků, které tyto podivuhodné objekty doposud srkrývají.

Supernovy typu Ia jsou jedním ze skupiny šikovných objektů, známých jako „standardní svíčky“. Ty totiž představují velice spolehlivý způsob, jak měřit vzdálenosti k sousedním galaxiím. V případě těch skutečně blízkých galaxií, jakou je například M 31 v Andromedě, je výhodnější najít nějakou cefeidu, která přece jenom na rozdíl od supernovy svítí neustále. Díky známé závislosti mezi světelnou křivkou cefeidy a její svítivostí můžeme potom snadno určit, o kolik je zkoumaná cefeida na naší obloze slabší a tedy jak daleko máme k její domovské galaxii.

U více vzdálených galaxií je to ale problém. Snaha najít v nich nějaké cefeidy naráží na technická omezení a musíme trpělivě čekat na výbuch supernovy typu Ia, která se také honosí pevně danou svítivostí. Přes vděčné využívání této vlastnosti dosud neměli vědci úplně jasno, jak k samotnému výbuchu vlastně dojde. Obecně přijímaná teorie popisuje supernovu Ia jako původně mrtvé hvězdné jádro, které známe coby bílého trpaslíka. Vnější obálka hvězdy se už dávno rozplynula během jejího zániku a na místě hvězdy kdysi podobné Slunci zůstal malý, hustý a postupně chladnoucí zbytek. Bílý trpaslík je produktem koloběhu, který se během aktivního života hvězdy odehrával v jejím nitru. Přeměna popela jaderných reakcí na nové palivo se zde zastavila na uhlíku. Ten se už do dalších reakcí nezapojil a zůstal v nitru umírající hvězdy, která se nakonec zbavila vnější obálky a odhalila svoje uhlíkové srdce.

Ilustrační foto...

Pokud je taková hvězda osamocena, nic dalšího se už nestane. Bílý trpaslík nakonec vychladne a „zčerná“. Zajímavá situace však může nastat, pokud je uhlíkový náhrobek členem dvojhvězdy, ve které dochází k přenosům hmoty z hvězdy na hvězdu. Na pokojně odpočívajícího bílého trpaslíka tak může dopadat materiál sousední hvězdy, který se zde postupně hromadí. Tlak pomalu narůstá a jakmile pomyslný pohár přeteče, zapálí se nové kolo jaderných reakcí. Zde už ale nejde o kultivované spalování jako v minulosti, obrovský výbuch bílého trpaslíka dokonale rozmetá.

Tento proces má ale jednu slabinu. Co zabrání sílící vrstvě vodíku, aby nezapálila vlastní jadernou reakci a nerozfoukla se v podobě „pouhé“ novy? Uhlíkové jádro by v takovém případě zůstalo téměř bez poskvrny v případě nepřerušeného toku hmoty by se celý proces mohl dokonce opakovat jako tzv. rekurentní nova. Odpověď na zákeřnou otázku leží právě ve výzkumu vědeckého týmu ze Státní univerzity v Arizoně. Podle jejich oznámení se podařilo určit typ hvězdy, který je za výbuch supernovy Ia přímo odpovědný. Jedná se o binární systémy, známé jako superměkké rentgenové zdroje (supersoft X-ray source). Tyto systémy produkují intenzivní, ale nízkoenergetické rentgenové záření, odpovídající teplotě 500 000 – 700 000 °C. Taková teplota je dostatečná k tomu, aby se vodík klesající na povrch bílého trpaslíka spaloval postupně a nikoliv v jednom okamžiku jako v případě výbuchu novy. Pomalé hoření vodíku zásobuje povrch hvězdy teplem a celý proces se tak udrží v chodu. Popel reakcí v podobě hélia klesá hlouběji, dále se zahřívá a nakonec přemění na uhlík, který vytvoří další slupku bílého trpaslíka. Doutnák je zapálen.

Tomáš Apeltauer

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak se jmenuje nejmladší pulsar v Galaxii?
Ilustrační foto...
LMT-GTM a jiné velké radioteleskopy – proč a
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 7
Ilustrační foto...
Tyflografika užitá při astronomickém vzděláv
Ilustrační foto...
Hrozí nám supernova?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691