Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Beagle 2 zarputile mlčí

7. ledna 2004 se sonda Mars Express poprvé pokusila navázat spojení s Beaglem 2.

Orbitální modul poprvé proletěl nad místem přistání ve 13:13 CET, ale bohužel nezachytil žádný signál od drobného přistávacího modulu. Na následující řadu dnů jsou naplánovány další pokusy.

Poté, co mateřská sonda Mars Express urazila 400 miliónů kilometrů meziplanetárního letu, oddělilo se od ní 19. prosince 2003 pouzdro, v jehož útrobách se skrýval Bengle 2. O šest dní později měl vstoupit do atmosféry a přistát blízko rovníku v oblasti zvané Isidis Planitia.

Ilustrační foto...

Krátce po plánovaném přistání se ve vhodné poloze pro komunikaci s Beaglem 2 nacházela pouze americká sonda Mars Odyssey. Jakékoliv navázání kontaktu s ní a tedy i se Zemí však zůstalo bez výsledku.

Ve chvíli, kdy měl přistát Bengle 2, vstoupila úspěšně na oběžnou dráhu kolem planety i sonda Mars Express a několika následujícími manévry pozměnila svou oběžnou dráhu z rovníkové na dráhu blíže pólům. To mělo dva významy. Za prvé to byla součást přípravy na vědeckou část mise a za druhé se tak měla nacházet v lepší pozici pro komunikaci s Beaglem 2.

,, Zatím jsme neztratili naději, že dojde ke kontaktu, ale také víme, že Bengle 2 přistál na velmi nehostinné planetě'', řekl David Southwood ředitel vědecké části institutu ESA.

Je zde stále několik příležitostí navázat kontakt s Beaglem 2 v blízké době a my na to vynakládáme veškeré úsilí, nicméně Mars Express konečně dokončil korekci své orbitální dráhy a pracuje skvěle, vědecké společenství již dychtivě čeká na první výsledky pozorování této sondy.

Petr Lipenský

| Zdroj: http://www.sci.esa.int IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Tajemné Slunce
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2000 -- díl první
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru IX
Ilustrační foto...
Několik vět: Antonín Vítek
Ilustrační foto...
Česká vlajka nad Paranalem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691