Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stardust

Hvězdný prach, kometární exkrementy a jedna úspěšná mise.

2. ledna 2004 se naplnila hlavní část mise sondy Stardust - průletem této sondy kometou Wild 2. Hlavním úkolem bylo zachytit částečky kometárního a mezihvězdného prachu. S nimi se vrátí zpět na Zemi v roce 2006. Stardust je dílem vědců z Open University a University of Kent.

Ilustrační foto...

Kometa Wild 2 se pohybuje ve vnitřních částech sluneční soustavy relativně krátkou dobu. Proto je vhodným prostředkem pro průzkum materiálu z raných dob sluneční soustavy. Dráha komety byla změněna průletem kolem Jupiteru v roce 1974. Stardust je první mise navržená k tomu, aby dopravila vzorky komety zpět na Zemi. Studium komet pro nás představuje jakési "okno do minulosti", neboť se předpokládá, že jde o nejlépe uchovaný materiál z dob vzniku sluneční soustavy. Odebrané vzorky kometárního a mezihvězdného prachu pomohou nelézt odpovědi na základní otázky o původu sluneční soustavy.

Prachové částice budou zachyceny zařízením o velikosti tenisové rakety, obsahujícím látku zvanou aerogel - nejlehčí pevnou látku ve vesmíru! Je to netečná porézní látka, která umožní zachytit částečky s minimálním poškozením. To znamená, že při návratu k Zemi bude zachován jejich původní stav. V průběhu letu jsou na jednu stranu zachycovány částice mezihvězdného prachu a druhá strana bude použita k zachycení kometárního prachu.

Ilustrační foto...

Kromě dvou sběračů z aerogelu je sonda vybavena také analyzátorem prachových částic, pro okamžité vyhodnocení údajů o složení prachu komety. Dále detektorem prachových částic pro stanovení rozložení jejich velikosti a kamerou s filtry a rozlišením 6 m na 100 km, což by měla být nejmenší vzdálenost od jádra komety.

Jakmile se vzorky zachytí, zavře se kolem nich neprodyšná skořápka podobná škebli. Pouzdro pak přistane na Zemi v lednu 2006. Při návratu ho ochrání tepelný štít a padák. Pro lokalizaci je vybaven UHF radiomajákem. Sebrané prachové částice se podrobí výzkumu vědců z NASA v Johnson Space Center v Houstonu.

Vědci z Open University a University of Kent také spolupracují s evropskou vesmírnou agenturou (ESA) na misi Rosetta, která bude následovat a přistane na kometě Churyumov-Gerasimenko. Tato sonda má být vypuštěná 26. února 2004.

Lukáš Turek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výroční statistika projektu HOP
Ilustrační foto...
Potemnělý Měsíc
Ilustrační foto...
Tisková konference k letu raketoplánu
Ilustrační foto...
Instantní galerie 3
Ilustrační foto...
Zážitky z konference Lisa IV
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691