Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Novy na UV snímku M31?

Nedalo mi to a poté, co jsem si stáhl snímek galaxie M31 pořízený pomocí Galaxy Evolution Explorer v UV oboru, který byl pořízen během září letošního roku, jsem se pokusil identifikovat novy, které byly v M31 letos objeveny s objekty zachycenými na snímku. Vzhledem k tomu, že snímky v UV oboru jsou téměř k nepoznání při porovnání se snímky například v R oboru, na který jsem nejvíce zvyklý, to nebylo vůbec snadné.

Po chvíli porovnávání vlastních snímků s UV snímkem jsem ale přeci jen našel řadu hvězd, které byly zachyceny v obou oborech. Bylo se tedy již čeho "chytit". Výsledky snažení vidíte na přiloženém obrázku. Použil jsem výřez z originálu pořízeného pomocí Galaxy Evolution Explorer a vždy dvojicí čárek jsem označilobjekt, který je pravděpodobně novou.

Červenými čárkami jsou označeny novy (pokud je ovšem identifikace správná), které jsem objevil já, modrými pak objevy ostatních astronomů. V jednom případě je použito jedné modré a jedné červené čárky, což znamená nezávisle objevenou novu mnou a Fiaschim. Celkem jsem označil 7 z letošních 15 nov, které byly zatím v M31 objeveny. Ostatní jsou již slabé a identifikace by byla zcela pochybná nebo jsou ukryty v centrální přezářené části (velmi blízko jádra), nebo ve dvou případech vybuchly až po pořízení tohoto snímku.

Ilustrační foto...

Jestli je identifikace ve většině případů opravdu spolehlivá nedokážu stoprocentně říct. Věřím ale, že snad ano, protože v místech, kde vybuchly ony již zmiňované dvě novy až po pořízení tohoto snímku, se nenachází žádný objekt. Na rozdíl od ostatních označených nov, kde se vždy v místě novy nacházel hvězdě podobný objekt.

Další argument pro je fakt, že nova, kterou jsem objevil 30. září (vybuchla zřejmě o několik dní dříve, o čemž svědčí i předobjevové pozorování Giovanni Sostera) je z oněch identifikovaných objektů nejjasnější - je to ta nejsevernější (nejvíce nahoře).

Myslím si tedy, že alespoň některé z označených objektů jsou skutečně novy. Úplně korektní by jistě bylo pokusit se o identifikaci tak jak jsem to udělal a potom korelovat přesné pozice identifikovaných objektů změřené z tohoto UV snímku s přesnými pozicemi nov. Identifikace by pak byla jistější. Bohužel mám k dispozici pouze snímek v JPG formátu a to pro přesné měření pozic nestačí. Navíc není jisté, jestli by se identifikační algoritmus softwarů pro měření pozic dokázal "chytit" na snímku, který je snímán v UV oboru a přitom ho porovnával s katalogem, který vychází z oborů V a R.

Kamil Hornoch

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Polibek na dobrou noc
Ilustrační foto...
Úpicestory I. – procitnutí
Ilustrační foto...
STS-116: Discovery – průběh letu 14.12. – 18
Ilustrační foto...
Amundsen a Scott na Marsu
Ilustrační foto...
Leonidy jsou když ;)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691