Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nejlepší ultrafialový snímek galaxie v Andromedě

Doposud nejdetailnější a nejkomplexnější ultrafialový snímek galaxie v Adnromedě, nejbližší sousední velké galaxie, byl pořízen kosmickým dalekohledem Galaxy Evolution Explorer institutu NASA. Tento snímek pochází ze série, která byla poskytnuta veřejnosti coby první kolekce obrázků, pořízených při této misi.

,,Obrázek galaxie nám poskytl momentku, jež zachycuje formování hvězd, které proběhlo v relativně nedávné době,‘‘ řekl Dr. Christopher Martin vůdčí osobnost mise, profesor astrofyziky v kalifornském institutu technologií v Pasadeně. ,,Studováním tohoto pohledu na galaxii, ve které probíhá formování hvězd, můžeme lépe pochopit jak tyto základní procesy vlastně fungují. Kde se hvězdy formují, jak rychle a nebo proč k tomu vůbec dochází.

Ilustrační foto...

Obrázek zachycující galaxii v Andromedě, nejvzdálenější objekt viditelný pouhým okem, je mozaikou tvořenou snímky pořízenými v září a říjnu roku 2003 a je složen z kombinace dvou ultrafialových barev – FUV (červené zbarvení) a NUV (modré zbarvení).

Pro srovnání - druhý obrázek galaxie v Andromedě je pořízen v pravých barvách. Oba obrázky a mnoho dalších jsou k dispozici na adresách http://www.galex.caltech.edu a http://photojournal.jpl.nasa.gov/mission/GALEX. Nová kolekce obrázků také obsahuje záběry několika dalších galaxií - např. tzv. Stephanova kvintetu (jedná se o skupinu pěti galaxií v souhvězdí Pegasa – pozn. red.), podrobné snímky kulové hvězdokupy M2 a detailní záběr části souhvězdí Pastýře. Tým mise Galaxy Evolution Explorer již také připravuje první souhrn získaných vědeckých dat, bude tedy možné předložit dodatečné vědecké závěry k doposud nasbíraným datům . Tyto obrázky a data údaje jsou důkazem schopnosti Galaxy Evolution Explorer získat opravdu podrobné snímky velkých částí oblohy.

,,Pro tým pracovníků mise je velmi vzrušující vidět takové plody dlouholeté práce.‘‘ Řekl Kerry Ericsson, ředitel projektu v institutu JPL.,, Protože lidé jsou zvyklí na Vesmír ve viditelném světle, je nyní fascinující vidět, jak odlišně vypadá v ultrafialové části spektra a kolik informací je takto možné získat,‘‘ dodal Kerry Ericsson.

Cílem Galaxy Evolution Explorer, jenž odstartoval 28. dubna, 2003, je zmapovat celou oblohu v ultrafialovém světle a odhalit průběh formování hvězd za posledních 10 miliard let. Po dobu 28 měsíců bude ze svého orbitu vysoko nad Zemí pozorovat galaxie, ve kterých převládají mladé horké hvězdy s krátkou životností.

P.S: Připomínáme, že právě v galaxii M 31 objevuje jako o závod novy český pozorovatel Kamil Hornoch! Už jich má sedm :)

Petr Lipenský

| Zdroj: www.universetoday.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hvězdárna Žebrák a Astropraktikum
Ilustrační foto...
Je to jako astronomii na stěnu házet
Ilustrační foto...
Čekání na kometu Machholz
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2005 - díl A
Ilustrační foto...
Areografie Marsu 2
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691