Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný diář Pedro Duquea V

27. říjen 2003 - Dobré ráno vesmíre...

Jediné co si uvědomujete je, že jste se právě probudili. Nic, opravdu nic, vás netlačí, nemačká, ani nemusíte vyvinout žádné velké úsilí, aby jste zvedli svou ruku a protřeli si oči. Ve skutečnosti to vypadá jakoby se vaše ruka chtěla sama dostat k vaším očím. Dost zvláštní. Cítíte, že jste spal velmi tvrdě a svět kolem vás se tiše zaostřuje. Nějaký hluk ... motory? Ne, to je jen ventilátor a lehký vánek.

Otevřete své oči do zvláštního světla a zapnuté laptopy jsou všude kolem vás. Proč jsou na stropě, divíte se? Samozřejmě. Probouzíte se na palubě vesmírné stanice, po noci uvnitř spacáku s vašima rukama vznášejícíma se, jako obvykle, před vaší tváří. Nohy jsou napůl stočené do pozice, ve které je tah mezi vašimi svaly vyrovnaný. Je to až neuvěřitelné, jak dobře se zde spí, a to díky množství práce, ale také díky měkkosti vaší matrace.

Zkontrolujete hodiny a je tři čtvrtě na šest. Za chvíli, pomyslíte si, zazvoní budík. Můžete ještě pár minut dřímat - to je skvělé. Mysl se vám ale rozjasňuje a vy si začnete procházet svůj denní plán. Tak se na to podívejme - biologické, lékařské a fyzické experimenty a rozhovor pro televizi. Pak si náhle vzpomenete, že první interview je v 6:00 a že nepočká.

Ilustrační foto...

Když začnete nějaký experiment o 15 minut později, můžete být ve skluzu po celý zbytek dne, ale oběžná dráha jsou neoblomné hodiny a Stanice bude nad anténami přenášejícími televizní signál přelétat přesně v 6:00 - ani o sekundu dřív nebo později. Budu mít čas nasnídat se po spojení?

Zapomeňte na delší spánek, honem rychle se dostat ze spacáku a podívat se přesný plán na dnešek, i když máte jen malou naději. Pravděpodobně budete muset být připraven na úkoly velmi brzy. Ups, příliš rychle! Spacák a denní plán, který visel na stěně, se rychle vzdaluje pryč.

Bez vašich plně probuzených reflexů se nezvládnete zachytit za madlo a končíte v laptopech, které jsou naštěstí připevněné ke stěně a po n-té ztlumí váš náraz. No nic, nevadí, laptopy mají elektronickou verzi denního plánu. Po televizním rozhovoru následuje ihned provádění experimentů, takže si musíte pospíšit.

Vezmete si čisté oblečení, boty s měkkou podrážkou a papír s detaily rozhovoru. Během letu směrem ke "koupelně" nepotkáte nikoho. Vše je docela temné a vy jste první vzhůru. Koupelna je jen místo v chodbě, kde je velké zrcadlo a vše je přiděláno na zeď suchými zipy - hřebeny, sáček s vodou, sáček s mýdlem, neoplachující kempinkový šampon a tak dále. Najdete své ručníky i ten vlhký s mýdlem. Umyjete se, více či méně - dnes není den na to být puntičkář. Učesat se, obléknout se ... a nyní snídaně.

Naštěstí váš velitel už je také vzhůru, a i když ještě neměl čas se obléknout, už zapíná televizní systém Stanice a nastavuje kameru. Co se to psalo v pokynech pro rozhovor? Španělská vlajka v pozadí, tahle televize, tenhle komentátor a tyto možné otázky.

Vyvěsit vlajku. Ta samozřejmě v nulové gravitaci tvrdohlavě odolává všem pokusům a zamotává se. To ale není poprvé, vše je pod kontrolou a pozadí je za dvě minuty hotové. Je 5:30.

Ilustrační foto...

Vezmete několik pytlíků s čajem, omeletu v plechovce a sáček obsahující kousky bílého chleba. Začnete plnit sáček sušeným produktem a ve spěchu si připálíte ruku - není to nic vážného, teplota je taková, aby se lidé nemohli spálit.

Otvírákem otevřete omeletu, která je na první pohled s paštikou nebo sýrem. Naštěstí lžíce během noci nikam neodletěla, takže ji nemusíte vyndavat z filtru - už neděláte tyhle začátečnické chyby.

Je 5:48 a začínají se rozsvěcet světla. Velitel na vás volá "balans běloje". Vy okamžitě popadnete list papíru a dáte jej přímo před kameru. To vám umožní nastavit na kameře úroveň bílé - to je to o co vás velitel žádal udělat, jenže v ruštině. Zaostřování vás přinutí nechat snídani na chvíli plavat - doslova.

Je 5:58, někde jste nechali na půl snědenou omeletu jejíž poslední kousky určitě něco zašpiní. Zmáčkáte plechovku, aby jste ušetřili místo v koši na odpadky a už vás volají rádiem z Moskvy. Ano, jsme připraveni (což není pravda, ještě stále si čistíte obličej). Ok, můžete odstartovat interview.

Když rozhovor skončí, společně se svými kolegy vybuchnete smíchem, protože jste to vše málem prošvihli. Napětí se uvolňuje a před vámi je stále celý den plný práce. Díky bohu, že končí zpátky ve vašem spacáku. S matrací měkkou jak oblaka.

Pedro Duque - astronaut ESA
Předchozí díly:
 • Vesmírný diář Pedro Duquea IV
 • Vesmírný diář Pedro Duquea III
 • Vesmírný diář Pedro Duquea II
 • Vesmírný diář Pedro Duquea I
 • redakce

  | Zdroj: iss.astronomz.cz IAN.cz
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
  archiv zdroj
  RULETA
  Instantní galerie 13 (STS-121)
  Ilustrační foto...
  Rádio IAN: Žeň objevů 2000
  Ilustrační foto...
  O svícení 62
  Ilustrační foto...
  Dawn je na cestě do hlavního pásu planetek
  Ilustrační foto...
  Historie dobývání Měsíce I (1959 - 1964)
  Ilustrační foto...
  STALO SE
  4.12.2012 -
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

  WEBKAMERA
   Upice webcam / widecam
  UPICE WEBCAM

  Add to Google

   

  Pridej na Seznam
   

    © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691