Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Americký a ruský pohled na bezpečnost se značně liší

Byly to jen vysokoenergetické baterie, ty samé, které naleznete ve vojenském vybavení, jako jsou vysílačky nebo brýle pro noční vidění. Stejné baterie již byly použity na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Když ale NASA minulý rok zjistila, že Ruská vesmírná agentura se chystá povolit na palubě vesmírné stanice čtyři tyto baterie aniž by je důkladně prověřila, začala tvrdě protestovat. Baterie mohly být toxické a měly jistý explozivní potenciál. Rusové to stejně nakonec udělali po svém. Nikdy se nic nestalo. Tato třenice o baterie ale jen podtrhuje rozdíl mezi hyper-bezpečnými Američany a tím co Rusové popisují jako jejich ,,mnohem flexibilnější’’ přístup.

Je to rozdílná filozofie, vysvětluje Shirley McCarty, bývalá předsedkyně bezpečnostního výboru NASA. V americkém vesmírném programu musíte dokázat, že věc je bezpečná. Ruský přístup je ,,dokaž, že to není bezpečné.’’ Navíc po katastrofě vesmírného raketoplánu Columbia, se na bezpečnost v americkém vesmírném programu hledí více než kdy dříve.

Napětí v přístupech obou zemí se nyní projevuje při debatě mezi Houstonem a Moskvou o tom, zda povolit nebo nepovolit současné posádce stanice výstup do volného prostoru. Ta má nyní jen dva členy, astronauta Michaela Foaleho a kosmounauta Alexandera Kaleriho. Výstup by tak zanechal stanici dočasně prázdnou, bez posádky. Při předchozích výstupech měla posádka Mezinárodní vesmírné stanice vždy tři členy.

Rusové s tímto rizikem souhlasí, protože již na jejich vlastní vesmírné stanici Mir prováděli výstupy jen s dvoučlennou posádkou. Tlačí tedy na to, aby se výstup uskutečnil na konci února a mohly se tak provést menší práce na exteriéru stanice a přípravy pro přílet nového typu zásobovací lodě (ATV - Automated Transfer Vehicle Evropské vesmírné agentury ESA).

Rusové považují sami sebe za méně konzervativní a více vynalézavé než jsou Američané, kteří (jak řekl Sergej Gorbunov, mluvčí Ruské vesmírné agentury), mají tendenci postupovat přesně podle každé stránky v technickém manuálu. ,,Zde v Rusku jsme v přístupu k technickým problémům více flexibilní." Řekl Gorbunov doslova. ,,Američané jsou více konzervativní při řešení technických problémů, ale to není chyba.‘‘

Možná to není chyba, ale odlišné přístupy přispívají ke komunikačním problémům, které mohou vést i k nebezpečným situacím, varoval ve své loňské zprávě bezpečnostní výbor NASA. ,,Máme stejnou starost o bezpečnost,’’ řekl minulý týden Michal Suffredini, manažer NASA pro operace a integraci stanice. ,,Občas ale máme rozdílné pohledy na věc.‘‘ Jerry Linenger, bývalý astronaut, který žil na palubě ruského Miru v roce 1997 řekl, že musí nastat ,,vhodný střed’‘ mezi oběma přístupy. ,,Rusové jsou na jedné straně rovnováhy a Američané jsou asi příliš daleko na druhé straně.’’ ‚Řekl dále Linenger. Během Linengerova pobytu na Miru zažila ruská vesmírná stanice nejzávažnější požár, který kdy na vesmírném plavidle nastal. Málem došlo k nárazu nákladní lodi, došlo k selhání palubních systémů včetně generátorů kyslíku a ke ztrátám energie.

Současná posádka Mezinárodní vesmírné stanice má také vlastní zkušenosti z únikem o vlásek. Foale byl na Miru v době, kdy do orbitálního komplexu narazila nákladní loď a došlo k dekompresi části Miru. Kaleri byl pro změnu na Miru s Linengerem, když propukl požár. Rozdíly mezi ruským a americkým přístupem k bezpečnosti vychází stejně tak z kulturních jako ekonomických rozdílů, řekl Linenger. Ruský průmysl například nemá žádné předpisy pro bezpečnost zaměstnanců jako přijaly Spojené státy během posledních desítek let. Navíc zaměstnanci v ruském vesmírném programu se stále nezbavili zvyků ze Sovětské éry, kdy plnili rozkazy bez jakýchkoli otázek, řekl Linenger, ,,Rusové nechtějí ztratit žádného kosmonauta stejně tak jako my.‘‘ Dodal Domnívá se ale, že možná díky tomu, že nejsou ,,zvyklí tak chránit zaměstnance‘‘, jsou také více ochotni přehlížet řadu věcí, které my ne.

Omezený rozpočet Ruského vesmírného programu se také podílí na přístupu k bezpečnosti, myslí si Linenger. Díky tomu také Rusové nakonec povolili let amerického milionáře Dennise Tita a Jihoafričana Marka Shuttleworthe, bez ohledu na počáteční protesty NASA. Oba vesmírní turisté zaplatili Ruské vesmírné agentuře značné částky. ,,Když máte omezený rozpočet jako měli oni v době, kdy jsem tam byl, tak si prostě nemůžete dovolit jít cestou B.’‘ Říká Linenger. ,,Asi se mýlíme, když si myslíme, že jsou přezíraví ve věcech, kde oni prostě nemají žádnou volbu.‘‘ Linenger poznamenal, že NASA se také nedávno nakonec rozhodla vyslat na vesmírnou stanici posádku, přestože lékaři a vědci vyjádřili znepokojení nad stavem cvičebního vybavení stanice a kdy některá zařízení na monitorování čistoty vody a vzduchu nepracovala správně. ,,Kdybychom byli přitlačeni ke zdi, jsem si jist, že bychom nejednali jinak,‘‘ dodal.

Ed Lu, který se právě po šesti měsících vrátil ze stanice, řekl že si nevšiml zvlášť velkých rozdílů v přístupu. ,,Je to teď jeden velký program,‘‘ řekl během rozhovoru ze stanice před svým odchodem. ,,Nyní už nemůžete opravdu oddělit jednotlivé organizace.‘‘ Členové bezpečnostního výboru NASA to ale vidí jinak. V září celá komise odstoupila ze svých funkcí, když byla ve vyšetřovací zprávě katastrofy Columbie označena jako neefektivní. Před tím než odstoupila, citovala komise dva nedávné incidenty, ve kterých nedostatečná komunikace mezi Rusy a Američany způsobila vážné problémy s polohou stanice.

,,Skoro to vypadá, že všechny operační postupy a základní pravidla na palubě stanice nebyly zcela domyšleny pro spolupráci více mezinárodních partnerů,‘‘ řekl Robert Schaufele, bývalý člen bezpečnostního výboru a profesor leteckého designu na Kalifornské státní univerzitě. Podle manažera programu vesmírné stanice NASA, Billa Gerstenmaiera, se ale oba programy poučily z dřívějších chyb a byly zavedeny nové postupy. Od incidentu s bateriemi, mohou jakékoliv stížnosti či obavy projít celým řetězem velení mnohem rychleji.

Navíc v posledních letech osm specialistů NASA pracuje v Rusku a deset ruských specialistů je zde v Houstonu v NASA, aby právě vyřešili potencionální komunikační nesrovnalosti, řekl Joel Montalbano, hlavní letový ředitel současné mise na vesmírné stanici.

redakce

| Zdroj: Associated Press s přispěním Vladmira Isachenkova z Moskvy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NASA odložil start Atlantisu na neurčito
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru - končíme
Ilustrační foto...
Jinoplanety u jinohvězd
Ilustrační foto...
Nejmladší černá díra ve Vesmíru?
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 13
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691