Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

30. výročí startu Skylabu

Je to něco přes tři roky, kdy Mezinárodní kosmickou stanici ISS obydlel první astronaut. Poté se na stanici vystřídalo několik posádek, které např. zkoumaly mikrogravitaci Země na oběžné dráze. Takové věci by ale v žádném případě nebyly možné bez vyslání první americké orbitální stanice na oběžnou dráhu – Skylabu.

Skylab odstartoval 14. května 1973. Tento projekt dokázal, že lidé mohou žít a pracovat v otevřeném vesmíru i delší dobu. Pete Conrad, Paul Weitz a Joe Kerwin strávili na oběžné dráze 28 dní jako první posádka Skylabu. Druhá posádka již byla na palubě o něco déle – 59 dní. A poslední posádka celých 84 dní. Tento rekord byl překonán až o 20 let později programem Shuttle-Mir. Den na Skylabu začínal v 6:00 a končil ve 22:00 (Houstonského času). Většina tohoto času byla využita k práci. Od osmi do deseti večer pak měli astronauté volno.

Orbitální stanice sloužila jako největší sluneční observatoř svého času, mikrogravitační laboratoř, byly zde instalovány i přístroje pro pozorování Země. No a samozřejmě sloužila stanice také jako dočasný domov. Speciální sprchy, toalety, spací pytle, používaná výstroj a speciální kuchyňská zařízení. To všechno bylo upraveno pro provoz na oběžné dráze.

Ilustrační foto...

V průběhu startu Skylabu způsobil proud vzduchu odpadnutí meteorického štítu a jednoho solárního panelu. Tzn. snížení přívodu energie pro celou stanici. Úkolem první posádky, která dorazila o jedenáct dní později, tedy byla náprava vzniklé škody. První opravy byly dokončeny a byl obnoven přívod potřebné energie.

Otvor v pomocné raketě způsobil problémy druhé osádce - kontakt se stanicí byl náročnější než se očekávalo. Jak už se astronauti nalodili, zjistili u druhé pomocné rakety díru. Byly připraveny plány pro záchranu, ale posádka nakonec dokončila misi podle původního plánu.

Skylab vzlétl do kosmu s tím, že by v něm měl setrvat osm až deset let. Měl jej navštívit také raketoplán. Bohužel ale neočekávaná zvýšená sluneční aktivita překazila veškeré plány a 11. července 1979 byl Skylab pohlcen atmosférou. Objevily se poplašné zprávy, že by mohly úlomky stanice dopadnout do hustě obydlené oblasti východní Kanady. Nakonec se ale vše zdařilo a zbytky Skylabu dopadly do řídce osídlené oblasti v západní Austrálii.

Ilustrační foto...

Současná orbitální stanice ISS má před sebou ještě dlouhou budoucnost. Stále se k ní přidávají nové moduly a solární panely. Vědci nyní ověřují možnosti této orbitální stanice. Pokud se ISS osvědčí, bude to také díky jejímu předchůdci, který Zemi obíhal před třiceti lety.

Lukáš Turek

| Zdroj: SpaceDaily IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 56
Ilustrační foto...
Historie dobývání Měsíce II (1965 - 1966)
Ilustrační foto...
Dvě stě exoplanet – již brzy
Ilustrační foto...
Ohrozí písečné bouře na Marsu sondu Phoenix?
Ilustrační foto...
Když hvězdy vstávají z hrobů
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691