Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Posádka příštího letu raketoplánu

NASA v pátek oznámila jména tří dalších astronautů, kteří budou v posádce prvního letu raketoplánu po tragédii Columbie. Již dříve oznámila první čtyři astronauty.

Mise bude označena jako STS-114 a předpokládá se, že k Mezinárodní vesmírné stanici poletí s raketoplánem Atlantis. Tento let by měl otestovat nové letové procedury a předpisy a také ponese pohonné hmoty pro orbitální komplex.

Nově oznámení astronauté mají funkci specialistů mise a jsou to: veteráni vesmírných letů Andrew Thomas a Wendy Lawrence a nováček Charles Camarda. Toto trio doplňuje posádku dříve jmenovaných astronautů - velitelku Eileen Collins, pilota James Kelly a specialisty mise Stephen Robinsona a nováčka Soichi Noguchi z Japonské agentury pro vesmírný výzkum.

Ilustrační foto...

"Je to náročná mise a připojení Andyho, Wendy a Charliho k již velmi kvalifikované posádce zaručuje, že máme všechny znalosti a dovednosti nutné k dosažení výzvy obnovení letů a znovuobnovení podpory Mezinárodní vesmírné stanice." řekl ve svém prohlášení Bob Cabana, ředitel letových operací posádek v Johnsonově vesmírném centru v Houstonu.

"Ve spojení s Eileen, Jimem, Stevem a Soichi, kteří již jsou vytrénování k montážním úkolům, bude mít posádka všechny odborné znalosti aby včas dokončila všechny úkoly mise" , řekl dále Cabana. Původní posádka začala na STS-114 trénovat v roce 2001 a jejich let měl následovat po letu Columbie STS-107. Let měl sloužit k výměně posádky stanice a k dopravě zásob na ISS. Původně posádka raketoplánu zahrnovala astronauta Eda Lu a kosmonauty Sergei Moschenka a Yuri Malenchenka.

Lu a Malenchenko nakonec letěli na stanici na palubě lodi Sojuz a strávili tam již šest měsíců jako Expedice 7. Právě nedávno se vrátili zpět na Zem ve stejném Sojuzu. Mise STS-114 se nyní změnila a nebude sloužit k výměně posádky. Místo toho je navržena jako testovací let, který má prověřit nové procedury zahrnující inspekci vnějšího pláště raketoplánu a také výstup do volného prostoru s nácvikem opravy dlaždic tepelné ochrany.

"STS-114 bude komplexním vývojovým testovacím letem a její posádka má správný souhrn znalostí a zkušeností, aby pomohla vesmírným raketoplánům zpět k bezpečným letům", řekl William Readdy, ředitel vesmírných letů NASA.

"STS-114 byla vždy plánována pro sedmičlennou posádku. Nyní ale místo tří míst rezervovaných pro výměnu posádek ISS, budou všichni astronauté určení na úkoly mise STS-114," dodal Readdy. Posádka STS-114 má pět veteránů vesmírných letů. Collins, první velitelka vesmírného raketoplánu NASA, letěla v roce 1995 a 1997, Kelly v roce 2001, Robinson v roce 1997 a 1998, Thomas absolvoval misi v roce 1996 a strávil několik měsíců na palubě ruské vesmírné stanice MIR v roce 1998 a 2001 a Lawrencová byla ve vesmíru v letech 1995, 1997 a 1998.

redakce

| Zdroj: ISS.Astronomy.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Holmes začátkem listopadu
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Žeň objevů 2004
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 9
Ilustrační foto...
Kopanec od ATV
Ilustrační foto...
Raketoplán Atlantis odstartoval
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691