Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Superúplňkové měsíční zastavení

V měsíčních zastaveních si zpravidla povídáme o našem nejbližším vesmírném sousedovi v budoucím čase. Upozorňuji v nich na ta představení světel a stínů, která nás teprve čekají (a zásluhou vrtošivého počasí bohužel většinou minou). Tentokrát uděláme výjimku a vrátíme se do mrazivých dnů loňského roku, přesněji do 22. prosince, kdy nastal poslední úplněk roku 1999.

Ilustrační foto...Možná si ještě vzpomínáte, jak se na nás v tu dobu z rozhlasu a televize valily zvěsti o jeho mimořádnosti. Ve stejný den totiž nastal i zimní slunovrat, což se stává pouze jednou za 133 let. To byla však záležitost z astronomického hlediska naprosto nezajímavá.
Více pozornosti způsobila velikost zmíněného úplňku: Náš soused totiž kolem Země neobíhá po přesně kruhové dráze, nýbrž po elipse s výstředností 0,0549. Díky tomu se Měsíc vzhledem k Zemi pravidelně přibližuje (přízemí -- perigeum) nebo vzdaluje (odzemí -- apogeum). A právě 22. prosince ve 12h SEČ byl Měsíc v přízemí, což bylo jen o 6,5 hodiny dříve než nastal úplněk. Prosincový úplněk byl tedy na pozemské obloze o něco málo větší než obvykle.
Tanec Měsíce kolem Země je ale mnohem složitější, neboť se do něj zapojuje ještě třetí těleso /- Slunce, které způsobuje:

  • stáčení uzlové přímky o 19 stupňů ročně směrem k západu (perioda 18,61 let -- saros)
  • stáčení perigea o 40 stupňů ročně směrem na západ (perioda 8,85 let)
Když do toho ještě započítáme stáčení velké poloosy oběžné dráhy Měsíce vůči Slunci v periodě 206 dní, je nabíledni, že není přízemí jako přízemí, a že nastávají případy, kdy je k nám Měsíc mnohem blíže. Náhoda tomu chtěla, že právě 22. prosince nastalo nejbližší přízemí roku 1999, kdy měl disk Měsíce zdánlivý průměr 33,7 obloukových minut.
Mnoho lidí tedy očekávalo, že v nejdelší noc roku se nad obzorem objeví obrovský zářivý koláč, který všem vyrazí dech. Nic takového se samozřejmě nekonalo a jakmile se Měsíc vyškrábal nad obzor, zdál se stejně velký jako jindy. Většího úhlového průměru si všiml jen málokdo, ale všichni byli okouzleni jeho nápadným svitem, který byl umocněn velkou výškou Měsíce nad obzorem (zhruba 70 stupňů) a čerstvou nadílkou sněhu. Na hvězdárně ve Valašském Meziříčí jsem si tuto výjimečnou noc pořádně vychutnával, i když při teplotě -16,5 stupňů Celsia mi nadšení nevydrželo příliš dlouho. Prohlížel jsem si ho pozorně ve dvaceticentimetrovém čočkovém dalekohledu s třímetrovým ohniskem a také jsem nejednou zmáčkl spoušť fotoaparátu s nadějí, že se dočkám úplňku, který nastane 16. července 2000.
Ilustrační foto...Měsíc bude v tu dobu naopak v odzemí a jeho úhlový průměr bude jen 29,6 úhlové minuty. Srovnáním dvou negativů by tedy mohla vzniknout docela pěkná série, demonstrující změny úhlového průměru Měsíce.
Snímek se povedl a dokonce z něho vznikl i plakát s rozměry 58x46 cm, opatřený matným laminováním. Součástí plakátu je dvanáctistránková brožurka formátu A5 s názvem Sedm měsíčních zastavení. S její pomocí si můžete vyhledat sedm zajímavých zákoutí nejen na samotném plakátu, ale i na skutečném měsíčním úplňku. Chcete-li tedy mít "velký" úplněk neustále na očích, můžete si plakát zakoupit za 39,- Kč přímo na hvězdárně ve Valašském Meziříčí nebo si ho můžete objednat na adrese hvezdhvm@vm.inext.cz (za poštovné a balné se účtuje 30,- Kč).

Pavel Gabzdyl

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-115: Atlantis – průběh letu (10.-12.zář
Ilustrační foto...
Instantní hvězdárna: Západ Slunce 19. září
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Mars plný překvapení
Ilustrační foto...
Kometa Borelly: rock and rolls
Ilustrační foto...
Nebezpečný měsíční prach
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691