Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Impaktní struktury Frombork

O meteoritických kráterech Morasko jistě slyšelo mnoho čtenářů.Meteority z těchto impaktů se nachází v mnohých sbírkách meteoritů po celém světě. Avšak ne každý ví, že existuje podezření o meteoritickém původu kráteru u Fromborku. Pro upřesnění, asi 1,5km na jih od města Kopernik se nacházejí dva krátery jež jsou pravděpodobně meteoritického původu.

Větší z dvojice má průměr 100m a hloubku kolem 24m.Půlka kráteru byla zaorána a druhá je porostlá lesem.Druhý, menší kráter se nachází asi 200m severně od většího kráteru Jeho průměr je kolem 8 až 10m a hloubka do 2m.

Ilustrační foto...

Odkud se však bere podezření, že obě prohlubně jež pocházejí z období po zániku kontinentálního ledovce mají něco společného s kameny z nebes? Za důkaz vesmírného původu jsou mezi jinými udávány zápisky o tom, že v čase druhé světové války byly na místech kráteru nalezeny úlomky železného meteoritu. Zde však všechny stopy končí.

Ilustrační foto...

Okolí kráteru bylo již dávno podrobeno průzkumu, avšak nebyly nalezeny žádné zbytky po meteoritu. Bylo zjištěno, že v kráterech je několikanásobně větší množství meteoritického prachu než kdekoliv v okolí. Bylo rovněž zjištěno, že pokud krátery vznikly pádem meteoritu musely letět pod malým úhlem ze severu.Svědčí o tom fakt, že jižní strana většího kráteru mávětší spád než strana severní. Menší meteority dopadají v elipse jako první (malý kráter) a větší dále, v přední části elipsy (větší kráter). Tak byl ukončen první výzkum. I hledači meteoritů prohledali terén detektory kovů, avšak nic nenalezli.

Ilustrační foto...

Nový výzkum však zcela obrátil důkazní řízení.Uvnitř a v okolí kráteru byly nalezeny dva zajímavé důkazy meteoritického původu. První jsou fragmenty železa (darniová ruda), která velmi připomíná věkem erodované meteority. Kdo ví možná časem mezi nálezy železné rudy se najde i kousek původního meteoritu. Druhým důkazem jsou sklovité fragmenty podobnétektitům, avšak s malým teplotním přetopením. Sklovité fragmenty velmi podobné těm, které byly nalezeny v okolí kráterového pole Henbury. To dokazuje další příklad malých impaktníchkráterů v severní části Polska.

Martin Popek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stardust bezpečne doma
Ilustrační foto...
Martovská odysea - shrnutí
Ilustrační foto...
Vlašimská hvězdárna vykradena!
Ilustrační foto...
Diamantový prach 3
Ilustrační foto...
Planety zvou na ranní kávu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691