Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

New Kids On The Block?

Stojíme nyní před otázkou, která nás posunuje trochu stranou od prvotního problému a to od toho, zda-li existuje ve vesmíru život. Přeskočme nyní otázku existence života a předpokládejme na chvíli, že existuje a to dokonce i v inteligentní podobě na rozvinuté technické úrovni. Jak by se o nás mohli technologicky vyspělí mimozemšťané dozvědět?

V USA je rozšířena pověra, že pod městem New York se nachází labyrinty stok a kanálů, kde žijí aligátoři. Tato lidová báchorka přijímaná širokou veřejností má k pravdě daleko podobně jako tvrzení, že jediný pozorovatelný objekt z vesmíru je Velká čínská zeď, ale je tomu skutečně tak? Podívejme se na to trochu podrobněji. Velká čínská zeď měří na šířku něco okolo pěti metrů, což je natolik málo, že ji není schopno lidské oko rozlišit ani z oběžné dráhy raketoplánu. Čínskou zeď tak můžeme vidět z orbity naší Země jen s pomocí dalekohledu (Je poměrně zajímavé, že tato lidová pověra již nic neříká o ohromných dálnicích, jež křižují kontinenty a které jsou mnohem širší než již zmíněná zeď.)

Ilustrační foto...

Nevěšme ale hlavu, situace se má trošičku jinak, než to vypadá. Jakýkoliv zvědavý mimozemšťan, který by se nacházel na orbitě naší planety, by zajisté neměl žádnou potíž s určením, zda-li je planeta obývána živými tvory. Bezpečně by spatřil artefakty naší technické civilizace, což by ho upozornilo, že tu jsme my, ,,technicky vyspělé bytosti". Přesuňme se nyní ale dále od Země; jak nás vidí mimozemšťané, kteří jsou například za drahou Marsu? Otázku již řešili vědci v 19.století, kdy rakouský fyzik Josef von Litrow navrhl vykopat na Sahaře obrovské příkopy v podobě geometrických vzorů jako signální zařízení o rozměrech okolo 32 kilometrů. Jámy chtěl potom naplnit vodou a petrolejem a následně je chtěl zapálit, takto vzniklé planoucí znamení mělo fungovat jako ohromný světelný maják, kterým chtěl na naší civilizaci upozornit marťanské bratry. Nepočítal však se dvěma faktory: aby bylo možno plápolající ornamenty z Marsu pozorovat, musela by být observatoř vybavena 10 metrovým dalekohledem a umístěna na Olympus Mons, kde již obraz neruší téměř žádné atmosférické poruchy. A hlavně je Mars již po několik miliard mrtvý...

První myšlenka o spojení s našimi vesmírnými sousedy byla jen takovým povyražením, ale určitě by bylo velice zajímavé pro případné návštěvníky naší soustavy pozorovat, kterak se snaží druh Homo Sapiens překopávat pouštní oblast Sahary.

Dobře, ale co kdyby mimozemšťané obývali svět u některé z blízkých hvězd? Jak snadné by pro ně bylo zjistit informace o naší planetě a existenci inteligentního života? Předpokládejme, že disponují alespoň takovým dalekohledem jako americká NASA (Hubblův teleskop). Potom existuje možnost, že by mohli naší matičku zemi objevit na vzdálenost desítek světelných let. S novou generací teleskopů by nás mohli objevit dokonce na vzdálenost stovek až tisíců světelných let a nejen to, mohli by nadále využít i jiné technické vymoženosti, než pozorování ve viditelném spektru. Lze totiž využít techniku spektrální analýzy a ze vzorku světla tak určit zajímavé informace o naší atmosféře a dozvědět se, jak se to tady u nás má s obsahem kyslíku a metanu (tyto dva plyny jsou ukazatelem života na planetě).

Ilustrační foto...

Jinými slovy: mimozemšťané, dokonce relativně vzdálení, by mohli provádět přímá astronomická pozorování, která by prokázala, že třetí planeta Sluneční soustavy je nositelkou života. Jestliže je ale život v kosmu docela běžný, mohlo by se klidně stát, že by tento objev nevyvolal žádnou senzaci, ale že by se Země mohla stát jen další položkou v seznamu "Živých planet" některého postgraduálního mimozemského studenta.

Položme si nyní tedy otázku, jak by se mohl mimozemský pozorovatel dozvědět, že některé bytosti na planetě Zemi mají relativně velké IQ? Vidět Velkou čínskou zeď, světla velkoměst či jiné stavby světa je extrémně náročné na pozorovací techniku. Většina zasvěcených čtenářů teď zajisté namítne, že jeden způsob existuje. Je jím naše rádiové vysílání do okolního vesmíru. Dostáváme se tak spíše do situace, kdy jsme snadno slyšet ale špatně vidět.

Rádio existuje od 19. století a pravidelné vysílání se objevilo někdy kolem roku 1920. Bohužel pro nás první vysílání měla malý výkon a malou frekvenci. Obtíž s nízkofrekvenčními přenosy dále spočívá v tom, že většina se nedostane přes naší atmosféru, jelikož dochází k odrazu od ionosféry (tzv. vysílání AM). Nicméně počátkem 50.let dvacátého století se započalo s vysíláním vysokofrekvenčním (tzv. FM), které zprostředkovávalo jak rádiové vysílání, tak i provoz televize (tedy přenos obrazu). FM signály nemají žádné problémy s překonáním naší atmosféry a vesele míří do okolního vesmíru k okolním hvězdám.

Podle toho můžeme odhadnout, že jeden z prvních televizních signálů je dnes vzdálen od Země přibližně 50 světelných let. Musíme počítat s tím, že signál nebyl směrován a tak je tedy velice slabý (tzv. nezaostřený). Aby byl tak slabý signál objeven, by bylo potřeba sestrojit velice citlivou aparaturu (nespočet citlivých antén na ploše okolo 3 000 akrů), což je anténa, kterou normálně nikdo nepotřebuje. Je ale možné, že mimozemšťané takovýto komplex postavili někde záměrně právě pro hledání jiných ras, tedy nás.

Mnohem snadnější by pro mimozemšťany bylo objevit naše vojenské radary, které vysílají velice silné signály. Ve vzdálenosti 50 světelných let by mohl být zachycen anténou s průměrem přibližně 300 metrů. Paradoxně tak právě obranná technika armády vysílá do vesmíru nepřetržitý tok informací o naší poloze a je jediným zdrojem, který je bezproblémově zachytitelný v okolním vesmíru.

Ilustrační foto...

Závěrečné shrnutí tedy vyznívá, že osídlená Země je právě díky vojenským radarům zjistitelná na vzdálenost 50 světelných let. V tomto ,,okruhu" se nachází zhruba 5 000 hvězd, které mají to štěstí, že každý den mohou sledovat naše televizní kanály (Jak se jim asi líbí oblíbené telenovely?). Podle statistiky je ale nepravděpodobné, že ve vzdálenosti 50 světelných let existuje jiný inteligentní druh. Spíše jsme tedy vedeni u některé rasy jako planeta se životem, ale bez poznámky pod čarou o inteligenci. Jsme tedy tzv. New Kids on the Block a nikde není jisté, že další hvězdné děti o nás ví.

David Slavíček, Petr Brož

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak jsem snad viděl polární záři
Ilustrační foto...
Mars ukázal svou starou tvář
Ilustrační foto...
SETI@Home rozšiřuje
Ilustrační foto...
Marsovská bouře – příležitost pro Opportuni
Ilustrační foto...
Mars Global Surveyor – smutný konec legendy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691