Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kosmické zbraně budoucnosti

Nadporučíku Worfe, energii do laserů a zapnout štíty! Zamiřte! PAL!

Věta jako vystřižená z legendárního amerického seriálu Star Trek, kde Federace a její lodě brázdí vesmír a odrážejí jeden útok za druhým. Proč ale začíná tento článek právě takto? Copak to není jen vymyšlený svět se svými "kouzelnými" technologiemi, které si scénáristi vymysleli, aby upoutali diváka? Většina z nás si jistě řekne, že je to jen "pohádka", ale právě tito lidé zažijí v tomto článku šok. Výše uvedená věta totiž klidně může pocházet nikoliv od tvůrců Star Treku, ale od představitelů americké armády.

Ilustrační foto...

Jak prohlásilo Army News Service, je technologie laserových zbraní a silových polí pro vesmírné lodě daleko blíže, než si většina z nás myslí. Podle Guse Khalila, inženýra na základně pozemních sil v Dearbornu (Michigan, USA), nebudou moderní "vesmírné" zbraně použitelné ještě po několik následujících let, armáda ale má už konkrétní představu o podobě jejích nových hraček."Máme daleko větší požadavky na FCS (Bojové prostředky budoucnosti) než jsou dnes", řekl, "Cokoliv dnes uděláme, nakonec dále sníží bojeschopnost našich vojáků."

Technologie FCS je vyvíjena pro široké uplatnění v armádních kruzích a to nejen na poli naší planety, ale ve vesmírném prostředí. Armáda tak plánuje výsadkové moduly s lidskou posádkou, bezpilotní lodě, pozemní i vzdušné dopravní prostředky. Všechna tato bojová technika by se měla objevit do roku 2010.

Budoucí moderní technologie FCS jako pozemní vozidlo by měl mít některé vlastnosti, které již armáda blíže specifikovala. Měl by být lehčí než 20 tun, dále by měl být rychlý, mobilní, ale také smrtící jako americké tanky M-1A2 Abrams či bojová vozidla M2 Bradley. Tyto nové prostředky by měly umět vše, co zvládnou nákladní auta Toyota a zároveň by měly mít vlastnosti náklaďáků, jak zavtipkoval jeden z TERDECE inženýrů na nedávné poradě FCS v Dearbornu.

Možná se při čtení domníváte, že se pohybujeme jenom na poli teoretických úvah vzdálené budoucnosti. Nicméně pro demonstraci blížící se reality měl u sebe Khalil atrapu laserové zbraně, kterou tak předvedl na výroční schůzi americké armády ve Washingtonu ve dnech 6. až 8. října.

Samotný program na výrobu moderních zbraní použitelných ve vesmíru je zařazen v programu Combat Hybryd Power System, který byl zahájen před lety v DAPRA a před šesti lety předán do TARPECu. Nyní se program zaobírá vývojem pulsních zbraní v rámci FCS. Program tak již poměrně dlouho vyvíjí elektromagneticko-chemické zbraně či dokonce laserové zbraně schopné zničit nepřátelské jednotky (ať již v podobě dělostřelectva, či obrněných tanků).

Khalil také demonstrativně předvedl, kterak systém TARDEC bude fungovat. Na jednom konci zbraně byl balík třech litio-iontových modulů baterií. Projektil po výstřelu přešel přes konvektor, který zvýšil napětí ze 100 voltů na 1 000V. Odtud šel proud do sítě pulsních tvořičů (sada kondenzátoru a induktoru), které přemění 1000 voltů v "pulsní paprsek", který vydrží méně než jednu miliontinu sekundy. Odtud pak prochází puls elektřiny výstupním měničem, který ho vystřelí k zamýšlenému cíli. Samotný výstřel, či chcete-li puls, se dal pozorovat skrz sestavu čtyř snímačů impulsů světla. Paprsek by totiž mohl poškodit sítnici neopatrného pozorovatele.

Ilustrační foto...

Podle Khalila jsou 600 až 1 000 V zbraně technicky zvládnutelné a proto také figurují v prognózách FCS. Na otázku, který ze známých typů baterií by měly zbraň zásobovat a jak dlouho baterie při palbě vydrží, odpověděl: "Přesná čísla zatím nelze říci. Životnost modulu závisí také na tom, kterak je využíván obsluhou. Pokud by byla používána jako pohonná jednotka současná baterie, mohla by vydržet až 15 let. Jestliže se však použije v laserové zbrani na tvorbu "střely", tak nemá příliš velikou životnost." Dnešním cílem vývojářů je vyvinout baterii, která by byla schopná vypálit až 50x, kdežto dnešní baterie jsou schopny zásobit zbraň maximálně na 20 výstřelů. Dnešní FCS pozemní nosič je projektován tak, aby pojmul 20 až 50 těchto bateriových článků, ale musíme předpokládat, že na poli uskladňování energie dojde brzy k pokroku a v miniaturizaci, což si ostatně sám program vyžaduje.

Pulsní zbraně budou schopné také vystřelit střelu podobnou dnešní střele SABOT (protitankové náboje). FCS pulsní zbraně budou ale mít větší průraznost než současné zbraňové systémy, samotná FCS zbraň na bojišti vypadat jako protitankový náboj, který generuje záblesk světla. Výsledek však bude stejný - zničený tank či obrněné vozidlo.

Khaliho tým se zde ale nezastavuje. Jeho tým dále vyvíjí také elektromagnetické brnění (či štít) schopný zastavit nejenom jiné pulsní zbraně, ale i současné konvenční střely, které by na případný nosič, či vesmírnou loď směřovaly. Elektromagnetický štít by měl běžet na stejném energetickém zdroji jako zbraňový systém a motor v rámci zjednodušení celého energetického systému. Největší výzva výzkumného týmu tedy nyní spočívá v tom, aby se jim podařilo sjednotit oba dva systémy na jeden druh baterií, které by ale byly schopny zásobit oba dva systémy po přijatelný čas.

I když se v první vlně dočkají zajisté tyto moderní zbraně využití na pozemských bojištích, dá se předpokládat, že se tyto zbraně později uplatní také ve vesmíru. Zde je totiž používání konvenčních střel velice problematické (vzhledem k jejich pohonu) a tak se zde přímo nabízí uplatnění pro využití pulsních zbraní na bázi laseru a obraně proti nim v podobě silových polí a štítu. Dočkáme se tedy poměrně brzy válek ve vesmíru, které nám budou připomínat již zmíněný Star Trek? Otázku nám velmi brzy zodpoví čas...

David Slavíček, Petr Brož

| Zdroj: Spc. Bill Putnam IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Radarová astronomie a výzkum planetek
Ilustrační foto...
Zahájen kvalitnější výzkum zemské atmosféry
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2002 - 4. část
Ilustrační foto...
Pár bleskovek…
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 28
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691