Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars Reconnaissence Orbiter

V současné době se Mars od Země vzdaluje, NASA již však vyvíjí novou kosmickou sondu, která využije nového přiblížení Země – Mars v roce 2005.

Mars Reconnaissence Orbiter (jak se sonda jmenuje) dosáhne mnohem efektivnějších výsledků, než bylo vůbec při jakékoliv předešlé misi dosaženo. Díky nejvýkonnější teleskopické kameře, jaká byla kdy na oběžnou dráhu Marsu poslána, bude možné sledovat na povrchu detaily o velikosti jednoho čtverečního metru. Některé z dalších zařízení na palubě sondy budou hledat vodu a led v podpovrchových vrstvách, zkoumat úlomky hornin a zjišťovat jejich složení a původ, sledovat atmosférické změny a zjišťovat každodenní stav počasí.

,,Vstupujeme do důležitého období ve vývoji sondy, ’’ řekl ředitel projektu James Graf. Hlavní konstrukce bude dokončena již tento měsíc. Celé zařízení váží 220 kilogramů a je vysoké 3 metry. Před startem se vším příslušenstvím a palivem bude vážit 2 tuny. Pracovníci ze společnosti Lockheed Martin Space Systeme, již sestrojili kostru sondy a brzy do ní bude zakomponováno zařízení na němž se podílejí Applied Physics Laboratory, Italian Space Agency, Malin Space Science Systems a JPL. Mars Recconaissence Oribter je jednou z několika misí, jejichž cílem je také mimo jiné hledání vody na Marsu (z předešlých misí jmenujme např. Mars Odyssey – během které byly objeveny velké zásoby vody ve formě ledu těsně pod povrchem Marsu, nebo Mars Polar Lander/Deep space 2 – která byla bohužel neúspěšná).

Předem zmínění ,,průzkumníci´´ povrchového složení planety nalezli množství vody (ať už v pevné či plynné podobě) menší, než se vědci po objevení (zřejmě) vodou vytvarovaných kanálů, domnívali, že se na Marsu nachází. Spectrometer Reconnaissence Orbiteru je navržen tak, aby byl schopen identifikovat i malá ložiska vody.

Průzkum pod povrchem Marsu radarem sondy odhalí, zda ložiska zmrzlé vody, která objevila Mars Odyssey jeden až dva metry pod povrchem, zasahují hlouběji – v případě že ano, je dost možné, že se zde nachází i voda v kapalné podobě.Atmosperic-scanning instrument (zařízení pro zkoumání a snímání atmosféry) bude monitorovat obsah vodní páry v atmosféře v různých výškách, a dokonce, tedy pokud k tomuto jevu opravdu dochází, by mohl odhalit průduchy na povrchu ze kterých se uvolňuje voda v podobě páry.

Velkých změn oproti minulým misím se dočká komunikační systém. Kvůli přívalu snímků bude potřeba rychlého spojení se Zemí. To bude zajišťovat nejširší parabolická anténa, která kdy na oběžné dráze kolem Marsu byla použita. Pro srovnání - je to podobné, jako když si místo starého modemu koupíte nové vysokorychlostní připojení DSL.

Mars Recconaissence Oribter položí základy k pozdějším misím zaměřeným na povrch Marsu: Phoenix, který byl vybrán na rok 2007, nebo Mars Science Laboratory připravovaný na rok 2009. Snímky MRO budou použitý k přesnému určení místa přistání budoucích misí a komunikační možnosti MRO budou sloužit jako efektivní mezistupeň při komunikace modulů na povrchu planety a Zemí.

Podmínky příznivé ke startu nosné rakety nastávají vždy přibližně po 26 měsících, tedy vždy, když se Mars co nejvíce přiblíží Zemi. Posledními takto vyslanými sondami byly Mars Exploration Rovers institutu NASA a evropský projekt Mars Express. Mars Reconnaissence Orbiter bude připraven ke startu 10. srpna 2005, 10 týdnů před dalším přiblížením Marsu.

Petr Lipenský

| Zdroj: stránky institutu JPL IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Tetřev hlušec! Jak mě slyšíte?
Ilustrační foto...
Boj se světelnými mlýny
Ilustrační foto...
Jste průměrnými Evropany?
Ilustrační foto...
Jak malé měsíce Saturnu ke svým tvarům přiš
Ilustrační foto...
Horké zprávy IAN
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691