Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výzkum planetek kosmickými sondami

Jedním u úkolů sondy Pioneer v roce 1972 bylo zjistit rizika letu pro kosmické sondy, které proletí hlavním pásem planetek. Po ní se bez kolize s asteroidem dostaly přes pás planetek Voyagery 1 a 2.

První sondou, která poslala na Zemi nějaké podrobnější snímky planetek byla Galileo, jež v říjnu 1991 prolétla kolem planetky Gaspra. K planetce Ida se přiblížila v srpnu 1993 na vzdálenost 2 400 km.

Sonda s názvem Deep Space – 1 prolétla v roce 1999 kolem planetky 9969 Braille a americká sonda Stardust se v listopadu 2002 ocitla u planetky Annerfrak ve vzdálenosti 3 300 km.

První kosmickou sondou, která byla přímo určená k výzkumu asteroidu byla sonda Clementine - 1, vypuštěná 25.4.1994 do vesmíru Američany. Nejdříve byla navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Poté měla zkoumat planetku Geographos. Kvůli závadě na sondě se ale bohužel výzkum této planetky neuskutečnil.

Projekt NEAR byl určen k detailnímu průzkumu asteroidů. Nejdříve se zaměřil na planetku Mathilde. Poté byla sonda navedena na oběžnou dráhu kolem asteroidu Eros, na kterém se 14. února 2001 dokonce povedlo zrealizovat přistání. S tím se původně vůbec nepočítalo. Bylo pořízeno asi 160 000 snímků povrchu Erosu. Poslední snímek pořízený během přistání je z výšky 109 metrů.

Ilustrační foto...

Za zmínku snad stojí ještě nerealizované projekty na výzkum planetek, jako byl projekt AGORA organizace ESA. Ten měl být zaměřen na dlouhodobý výzkum jedné či více planetek Kolem roku 1993 se měla na oběžnou dráhu vydat i sonda VESTA.

Co se týče teprve připravovaných projektů, tak velice nadějně vypadá projekt University of Arizona s názvem DAWN. Zaměřit by se měl především na dvě velké planetky Vesta a Ceres. Start by se měl uskutečnit v květnu 2006. Na raketě Delta II by měla v roce 2006 odstartovat mise HERA. Ta by měla zkoumat planetky 1999 AO10, 2000 AG6, a 1989 UQ.

Japonsko připravuje sondu MUSEC-C. Jejím úkolem bude přistát na planetce s katalogovým číslem 25 143. Sonda MUSEC-C o hmotnosti 500 kg by měla z této planetky, jejíž velikost je asi 400 metrů na Zemi dopravit vzorky povrchu. Bylo by to poprvé v historii kosmonautiky, kdy sonda dopravila na naši planetu vzorky hornin asteroidu.

Lukáš Turek

| Zdroj: seminář na hvězdárně ve Valašském Meziříčí IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Úplné zatmění Měsíce 21. února 2008
Ilustrační foto...
Dvacet let od katastrofy raketoplánu Challenger
Ilustrační foto...
Blízká planetka ve vzdálené budoucnosti
Ilustrační foto...
Hnědý trpaslík v planetárním systému
Ilustrační foto...
VALMEZ je i ve vesmíru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691