Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tyflografická předloha kulové hvězdokupy

příklady na objektech M13 a M55

Minule jsme si ukázali, jak upravit digitální obrázek pro podklad k vytvoření nízkého reliéfu otevřené hvězdokupy. Zjistili jsme, že v Adobe Photoshopu stačí pro náš účel použít jen několika funkcí a nástrojů:

- vypuštění barevných informací (v případě, že je výchozí obrázek barevný)
- grafická inverze
- kouzelná hůlka s nastavením tolerance
- stopa (v případě různých mlhovin kolem hvězd)
- doostření
- gumování

U následujících dvou příkladů zjistíme, že o něco jednodušeji se nám budou upravovat obrázky kulových hvězdokup. U otevřených hvězdokup je nosnou informací pro nevidomé koncentrace hvězd k centru a bohatost kupy. Pro hmatové porovnávání několika otevřených hvězdokup s výhodou můžeme používat rozdělení podle metody J. Trumplera, jenž zavedl klasifikaci otevřených hvězdokup podle koncentrace hvězd k centru (I - nejsilnější koncentrace, IV - nejslabší koncentrace) a podle bohatosti kupy (p - od slova poor - chudá kupa s počtem hvězd pod 50; m - od slova moderate - průměrná kupa s počtem hvězd mezi 50 a 100; r - od slova rich - bohatá kupa s počtem hvězd nad 100). Podobné tomu je i u kulových hvězdokup, avšak ty mají mnohonásobně více hvězd než hvězdokupy otevřené a hvězdy se jasně koncentrují ke středu hvězdokupy. Podle koncentrace hvězd k centru se kulové hvězdokupy dělí do 12 tříd (I - nejsilnější koncentrace hvězd k centru, XII - nejslabší koncentrace hvězd ke středu).

Vůbec poprvé jsem do reliéfní podoby přetvářel kulovou hvězdokupu M13. Vyhotovení podkladu by nám nemělo zabrat více než několik minut.

Vycházíme z černobílého obrázku:

Stisknutím Ctrl + i provedeme grafickou inverzi:

Kouzelnou hůlku doporučuji použít s tolerancí nastavenou maximálně na 150. Jestliže toleranci neodhadneme, může to mít za důsledek změnu sdělované informace o koncentraci hvězd.

Takto upravený snímek můžeme použít jako podklad pro vytvoření reliéfu.

Ukažme si to ještě jednou na jiné kulové hvězdokupě. Na snímku objektu M55, která má od M13 koncentraci hvězd ke středu odlišnou:

Ctrl + i získáme:

Použitím kouzelné hůlky s nastavenou tolerancí na 70 a následným smazáním výběru:

Kdybychom toleranci kouzelné hůlky nastavili např. na 150, potom bychom přišli o mnoho hvězd ve hvězdokupě. Nástroj Kouzelná hůlka použijeme ještě několikrát pro úpravu středu hvězdokupy. Toleranci však snížíme na 30:

Příště si mj. ukážeme, jak je možné použít nabídky Filtr - Jiné a také si pro podklad reliéfu upravíme několik galaxií.

Petr Závodský

| Zdroj: Občanské sdružení ASTARTé IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dvě století infračervené astronomie
Ilustrační foto...
Je na Enceladu voda?!
Ilustrační foto...
Krvavá oční bulva (nejen) nad Kraví horou II.
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 79
Ilustrační foto...
Podivný tanec poblíž Jupitera
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691