Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Těžký život astronoma

Už dlouho mě trápí jedna věc; co jsem v zaměstnání kdysi neprozřetelně utrousil, že mým celoživotním zájmem je astronomie, stal jsem se ke své nelibosti všeobecným objektem zájmu mých četných kolegů, kteří věří astrologii, reinkarnaci, telepatii a zelené, či jinak zabarvené pidimužíky. Nikdy jsem jim jejich názory nevyvracel, myslím si totiž, že by to ani nemělo cenu...

Možná mají dokonce i pravdu. I když po vzoru Feynmana věřím, že nejde o to, je-li určitý jev možný, ale pravděpodobný. Stát se skutečně může, že kanadský smrček na zahradě je ve skutečnosti návštěvník z jiných světů, provádějící geologický průzkum Země, stejně jako to, že mi přilétne pečený holub do pusy, na což mimochodem už dlouho čekám. Proč ne, možné to skutečně je. Je to ale velice, velice nepravděpodobné. Ačkoliv se snažím jejich argumenty vyvrátit pomocí logicky mířených otázek, stejně nikoho nepřesvědčím a jen je tím utvrdím v jejich pravdě. Všiml jsem si jedné zajímavé věci – kdykoliv mým oponentům dojdou argumenty, prohlásí o mně, že jsem demagog a grygarofil, a to mě skutečně uráží. Mám totiž svůj vlastní názor. Viď, Jirko?

Nicméně mí přátelé, věrni přísloví „lepší jeden na víru obrácený než deset svatých“, se rozhodli, že má astronomická duše se bude v jejich astrologickém hrnečku vyjímat jako úlovek „par excellence“, a vyvíjejí na mě brutální přesvědčovací nátlak, která staví praktiky Gestapa do pozice bezvýznamného komparsisty. Každý den tak nacházím na svém pracovním stole výtisk Astra či jiných seriózních periodik. Zjistil jsem také, že Dänikenovy knihy, dárky od kolegů, drží nezvykle dlouho – pravděpodobně zoceleny nezvratnými fakty –můj stůl ve stabilní poloze. Již také nechodím ani před budovu vykouřit si cigaretu po obědě. Číhá tam na mě jeden pracovník ochranky, a když mě zmerčí, nenápadně se rozhlédne a tajnůstkářsky mi pošeptá: „Nibiru se blíží, NASA všechno tutlá.“ To již číše mé trpělivosti přetéká a nechápu, jak vedení podniku ode mě může očekávat jakékoliv pracovní výkony, jsem-li vystaven takovému psychickému teroru. Předesílám, že mí kolegové nejsou žádní tuctoví diletanti. Výše zmíněný černý šerif je dokonce členem jedné významné ufologické společnosti a pravidelně, když circlemakeři vytvoří jeden ze svých působivých výtvorů, přednáší ve snídani s Novou o nepřirozeném magnetizmu v jejich okolí. Několikrát jsem mu sice taktně naznačil, že vzhledem k neobvykle půvabné dámské části jeho spolku ho podezřívám, že hlavním smyslem jejich sdružení je spíše výzkum klesající porodnosti v zemích českých, ovšem nic naplat. On prostě ví, že jsou všude kolem nás a pouze my, nevěřící Tomášové, jsme tak zaslepení, že je stále nevidíme.

Dovolte mi, abych se s vámi podělil o jeden takový zážitek. Bylo krásné, jarní dopoledne a já jsem vhodil poslední drobné do hladového automatu na kávu, kterému mimochodem vyčítám svou neustálou finanční tíseň. Jsa v zaměstnání, rozhodl jsem se zvýšit celopodnikovou produktivitu práce další přestávkou a vyšel jsem před budovu, kde pracuji, abych doplnil dehtovou zásobu ve svých aortách. Přemýšlel jsem o tom, kdy skončím v práci, a o tom, proč jsem si opět polil kávou košili. Tu se znenadání za mnou ozvalo:

„Tak co myslíš, praští to do nás?“ Byl to onen černý šerif Luboš, člověk se stejným jménem jako já a naprosto odlišnými názory. Tajemně se rozhlížel kolem nás, a ostřížím zrakem sledoval, jestli kolem není schovaný agent FBI se zařízením na daleký odposlech. Lekl jsem se tak, že jsem na sebe vyšplouchl zbytek kávy.

„Kdože do nás praští?“ zeptal jsem se nechápavě.

„Přece ta kometa.“

„Jaká zase kometa?“

„Praští do nás v roce 2014,“ pokračoval, „ je to tutovka.“ a ukázal mi jisté noviny. Pak si vzal kalkulačku a počítal, kolik ušetří peněz, když si vezme hypotéku na dvacet let.

Civěl jsem do novin notnou chvíli. „Něco na tom bude, ne?“ mnul si Luboš bradu.

Nechtěl jsem mu přiznat, že jsem si celou dobu prohlížel polonahou Victorii Beckhamovou, a tak jsem mu opáčil:

„Napíšu o tobě článek.“

„To snad ne!“ zděsil se. „A hlavně tam nepiš, že jsem z Klubu Psychotroniky a Ufologie, to by mě zabili!“

„Neboj se, to by mě ani nenapadlo.“ usmál jsem se.

„Můžeš tam dát naší konkurenci, napiš že jsem ze Síria.“ usmál se šibalsky. „Ještě jednu věc – nepiš prosím, že děláme kruhy v obilí tím, že na pole zavedeme hladovýho kozla, připevníme ho k zapíchnutýmu kůlu a až vyžere kruh v obilí, stačí tam nasypat zmagnetizovaný železný piliny, to by fakt byl můj konec.“ poprosil mě. „Jezdí k nám za tím až z Německa.“ dodal.

„Bez starosti,“ poplácal jsem Luboše po rameni, „to bych ti přece neudělal...“

A just udělal.

Ilustrační foto...

Luboš Novotný

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantni pozorovatelna 64
Ilustrační foto...
Poklidná puberta vesmíru
Ilustrační foto...
Tisková konference k letu raketoplánu
Ilustrační foto...
Záprdek
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – souhrnné informace
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691