Po osmi letech pořizování pozoruhodných snímků Jupiteru a jeho měsíců mise Galileo končí své putování pádem do Jupiterovy atmosféry. Stalo se tak 21. září 2003.Tento manévr byl nezbytný, protože pohonná hmota na palubě lodi již byla téměř vyčerpána...
Od startu 18. října 1989 z raketoplánu Atlantis už uplynulo téměř 14 let. Za tu dobu sonda Galileo několikrát prolétla kolem Jupiterových měsíců, kde pořídila nádherné fotky.

V prosinci roku 1995 začal Galileo obíhat kolem Jupiteru. Tím Jupiter získal svou první umělou družici. Od roku 1995 do r. 1997 byl zkoumán Jupiter z oběžné dráhy. Později se program zaměřil na Europu. Díky kosmické sondě Galileo byla zjištěna existence podpovrchové vody na tomto satelitu, byla také objevena vulkanická činnost na měsíci Io. Galileo byla první kosmická sonda, která se přiblížila k asteroidu Ida. Bylo pořízeno asi 150 snímků této planetky. Objeven byl i měsíček Dactyl. 5. listopadu 2002 kosmická loď proletěla kolem měsíce Amalthea ve vzdálenosti asi 500 km, ovšem nebyly už pořízeny žádné snímky.
Na palubě byla vyčerpána pohonná hmota. Bez paliva nelze zaměřit anténu k Zemi ani korigovat svou dráhu, takže řízení lodi není nadále možné. Zánik songy Galileo tedy proběhl neřízeně. Kosmická loď byla vyslána na kurs, který zajistil kolizi s Jupiterovou atmosférou.

NASA naplánovala setkání (SSU), které proběhlo ve 2 hod. odpoledne EDT, 17. září v posluchárně Jamese E. Webba v centrále NASA, E St. S.W., Washington. Účastníci panelu diskutovali na téma "dopad Galilea na atmosféru Jupitera".
SSU bylo živě přenášeno na NASA TV s dvoucestnou možností otázek a odpovědí ze všech zúčastněných agentur. NASA TV je rozhlasové vysílání na AMC-9, transponder 9C, C- Band.
Život byl této sondě v minulosti již dvakrát prodloužen, nyní nastal čas funkci sondy Galileo ukončit.