Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Předpremiéra radioteleskopu příštího století

Pár desítek kilometrů od Kalifornské univerzity stojí prototyp detektoru, jenž v průběhu několika málo let přeroste do největšího a nejcitlivějšího radioteleskopu všech dob.

Ve středu 19. dubna zaplesalo srdce každého fanouška hledání signálů vyspělých mimozemských civilizací. Zástupci soukromé společnosti SETI Institute a Kalifornské univerzity v Berkeley totiž oficiálně zprovoznili první model budoucího tzv. Jednohektarového dalekohledu: I když sedm satelitních antén o průměru tři a půl metru spojených důmyslnou elektronikou do jednoho většího radiového ucha zatím nezvládnuly nic jiného než se společně otáčet po obloze, šlo o výjimečný okamžik. Podobná soustava -- samozřejmě s větším počtem antén -- totiž už za několik roků vytvoří přijímač o celkové 10 tisíc metrů čtverečních, tedy jeden hektar.

Ilustrační foto...

Znalcům se možná na jazyku objeví projekt Cyclops z počátku sedmdesátých let, kdy NASA uvažovala o vzájemném propojení sítě stometrových antén. Náklady na systém o průměru tři až pět kilometrů, který by vytvořilo 1500 přijímačů, by tehdy dosáhnuly 10 až 20 miliard dolarů a vyžádaly si současně kolem patnácti roků konstrukčních prací. Přestože by se jednalo o nejvýkonnější radioteleskop všech dob, právě cena poslala Cyclops do zapomnění. V případě Jednohektarového dalekohledu je důležitým háčkem myšlenka, že se při jeho stavbě z větší části využijí sériově vyráběné součástky, často v ceně jenom stovek nejvýše tisíců dolarů. Proto závěrečný účet za radioteleskop nepřesáhne 25 milionů dolarů, tedy zlomek částky nezbytné pro pořízení konvenčních observatoří. Projekt má tak v těchto chvílích jediný "drobný" zádrhel: "Zatím nevíme, jak něco takového postavit," řekl při inauguraci Jill Tarter ze SETI Institute.

Ilustrační foto...Čerstvě sešroubovaný prototyp tudíž v první řadě poslouží v celé sérii nejrůznějších testů, jejichž řešení snad překoná řadu vědeckých i technických problémů, včetně vývoje důmyslnějších metod zpracování signálu a spolehlivé identifikace rušivých zdrojů přicházejících z umělých družic Země. Satelitní vysílače současně umožní kalibraci soustavy. Antény se také pokusí spojenými silami zacílit na vzdálenější přírodní zdroje signálu, jako jsou třeba pulsary. Sedm malých přijímačů vyzkouší sériově vyráběný hardware -- počínaje parabolickými antény, přes montáže až po jednotlivé motorky -- i dohromady svazující software.

V roce 2002 se dočkáme druhého většího prototypu, krátce poté začne asi pět set kilometrů jihovýchodně od San Francisca v Hat Creek Observatory stavba vlastní observatoře. V operačním nasazení má být podle dnešních představ v roce 2005.

Ilustrační foto...Jakmile bude jednou dokončen, stane se Jednohektarový radioteleskop největší anténou na světě. Jeho sběrná plocha bude stejná jako Velmi velká síť v Novém Mexiku -- dnes kvalitou nedostižné radiové oko hledící do vesmíru. Největší celistvou anténu na světě v portorickém Arecibu pak s rozlišovací schopností překoná desetkrát až stokrát.

Hlavní devizou nové observatoře však bude její uplatnění při pátrání po potenciálních signálech mimozemských civilizací. Stovky antén se spolu s novými analyzátory několika miliard frekvenčních pásem nejdříve zaměří na nejbližších tisíc hvězd. Za krátko ale prohledávaný soubor vzroste na sto tisíc a nakonec dosáhne na celý milion potenciálních cílů. Připomeňme, že v naší Galaxii najdeme 400 miliard stálic. Ale to není všechno.

  • Podobný systém vyhledá planety o velikosti Jupiteru do vzdálenosti 30 světelných roků.
  • Přinese detailní mapy plynných proudů v zárodečných oblacích rodících se hvězd.
  • Spolu s jiným radioteleskopy osahá blízkozemní planetky s desetkrát lepším rozlišením než dnes.
  • Bude modelem pro příští generaci systému antén komunikujících s autonomními meziplanetárními sondami, které již dnes křižují sluneční soustavou.
A navíc, Jednohektarový dalekohled časem přeroste v Jednokilometrový radioteleskop. K výstavbě ambiciózního přiloží ruce k dílu Austrálie, Velká Británie, Kanada, Čína, Indie, Holandsko a Spojené Státy Americké. V provozu má být do deseti roků...

Jiří Dušek

| Zdroj: SETI Institute, Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Je tady jasná kometa!
Ilustrační foto...
Povrch Marsu
Ilustrační foto...
Vrchol kráteru Hale ronil slzy
Ilustrační foto...
Rychlé občerstvení kdesi ve vesmíru
Ilustrační foto...
V pátek nastane částečné zatmění Slunce
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691