Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rozpaky místo nadšení

Hubblovu kosmickému dalekohledu se podařilo pořídit snímky tří doposud nejvzdálenějších a nejslabších objektů ve Sluneční soustavě. Každý z těchto „trpaslíků“ je vlastně pouhým zmrzlým kusem materiálu s rozměry většího města a obíhá daleko za drahou Neptunu a Pluta. Jejich objev přesto nevzbudil vlnu všeobecného nadšení; problém je v tom, že Hubble vykousal pouze tři exempláře. Vědecký tým z University of Pennsylvania totiž očekával, že na snímcích najdou alespoň šest desítek objektů s průměrem do 15 kilometrů.

Hubblův kosmický dalekohled se při snímkování soustředil na objekty, které jsou mnohem slabší než nejslabší objekty zachytitelné pozemskými teleskopy. Jeho kamera se zaměřila na oblast v souhvězdí Panny v období více než dvou týdnů v lednu a únoru letošního roku. Získaná data dále zpracovala desítka výkonných počítačů, které na snímcích vyhledávaly slabé pohybující se objekty. Touto metodou se podařilo identifikovat tři malá tělesa s velikostmi v rozmezí 25 – 45 kilometrů a hvězdnou velikostí pouhých 29 magnitud.

Ilustrační foto...

Relativní neúspěch přitom nelze dávat za vinu dalekohledu nebo metodě použité při vyhledávání. Vysvětlení je jednoduché – tzv. planetesimál je na periferii Sluneční soustavy prostě mnohem méně, než se doposud předpokládalo. Objevené exempláře spadají do široké oblasti zvané Kuiperův pás, kde zůstává materiál nevyužitý při tvorbě Sluneční soustavy prakticky nedotčený po více než 4,5 miliardy let. Je zřejmé, že taková tělesa jsou dokonalým zdrojem informací o počátcích našeho systému a vzbuzují proto zasloužený zájem. Pokud se navíc některý z věčně zmrzlých objektů vychýlí ze své stabilní dráhy a začne „padat“ směrem ke Slunci, máme velkou šanci spatřit jej na noční obloze jako zářící kometu.

Nejnovější výsledky vnesly do celého výzkumu spíše další otazníky. Najednou totiž přestalo být jasné, jakým způsobem se do nitra Sluneční soustavy dostává tolik zárodků komet. V Kuiperově pásu je jich zkrátka příliš málo. Většina planetesimál se pravděpodobně rozpadla při vzájemných kolizích během dlouhých miliard let existence na samém okraji naší soustavy.

Ilustrační foto...

Existenci oblasti, ve které se nachází zmrzlý materiál z období vzniku Sluneční soustavy předpověděli v roce 1950 Gerald Kuiper a Kenneth Edgeworth. Na důkaz si teorie musela počkat až do roku 1992, kdy byl objeven první objekt, přičemž do dnešních dnů se pozemními teleskopy podařilo detekovat téměř tisícovku dalších. Na rychlý rozvoj poznatků doplatilo Pluto – většina astronomů se dnes kloní k myšlence degradovat jej z planety na největšího člena Kuiperova pásu. Poslední výsledky Hubblova kosmického dalekohledu této myšlence nahrávají ještě více.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: The Spaceflight Now IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Orloje - hi-tech 14. století (dokončení)
Ilustrační foto...
Co brzdí mladé hvězdy?
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXIII
Ilustrační foto...
Zbrusu nové rádiové ucho
Ilustrační foto...
Souhvězdí Labuť
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691