Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sledovat tak galaktický prach...

I když se to zdá na první pohled téměř nemožné, můžete se na vlastní oči podívat na galaktický prach. Jak na to?

Galaxie jako náš hvězdný domov je velmi zajímavý útvar. Podíváte-li se v noci na jasnou oblohu, uvidíte spolehlivě pouze objekty patřící do tohoto hvězdného ostrova. Jistě, existují výjimky. Pozorovatelé pod jižním nebem mohou zrakem spočinout na blízkých galaxiích Magellanových, ze severu se zas pokocháme galaxií M 31, která je také vidět pouhým okem. Tím však v podstatě výběr extragalaktických objektů bez dalekohledu končí.

Struktura a tvar našeho hvězdného domova je nám znám, i když jsme se dodnes nemohli přesvědčit přímým pozorováním. Jak bychom také mohli. I ty nejvzdálenější sondy se zatím nedostaly z gravitační pasti Slunce a i kdyby, nemají žádné kamery, kterými bychom si Galaxii prohlédli. Ovšem z pozorování na různých vlnových délkách různými metodami víme, že Galaxie je relativně plochá (proti tomu jak je velká), v jejím centru se nachází mohutná černá díra a při pohledu z velké vzdálenosti směrem k některému galaktickému pólu by se jevila jako spirála s příčkou. Právě v ,,rovníkových’’ partiích se nachází drtivá většina zářící látky, kterou pozorujeme. Spirální galaxie navíc obsahují dostatek materiálu vhodného k tvorbě hvězd a zároveň také mnoho zbytků po hvězdách, které už svůj osud završily. Právě to je hvězdný prach, který si můžeme prohlédnout.

Ilustrační foto...

Více než deset let pracuje na orbitě Slunce sonda Ulysses. Do kosmu ji vynesl v roce 1990 raketoplán Discovery, dva roky poté byla silným gravitačním polem planety Jupiter sonda navedena na polární oběžnou dráhu kolem Slunce. Přestože sonda se zabývá převážně výzkumem Slunce, detektory na palubě jsou schopny zaznamenávat také galaktický prach, který tu a tam pronikne do těch nejintimnějších zákoutí naší soustavy.

Přestože drtivá většina těchto částic dosahuje velikosti asi stonásobně menší než je průměr lidského vlasu, mohou být případné srážky s technikou nebezpečné. Vzájemná rychlost prachového zrníčka a družice je totiž dost velká na to, aby uvolněná energie výrazně urychlila ,,korozi“ satelitu, případně optických ploch (zrcadla apod.). Měření, která Ulysses provádí ukázala, že po změně magnetického pole denní hvězdy narostl počet mezihvězdného prachu v našich končinách asi trojnásobně s tím, že kolem roku 2012 budeme pozorovat asi desetinásobek původní hodnoty.

Pro pozemšťany může být kosmický prach zajímavý tím, že občas bývá vidět. Pokud se totiž setká s atmosférou Země, zazáří jako meteor. Pozorováním takových sporadických meteorů, tedy těch, které nepřísluší žádnému známému roji, můžeme na vlastní oči obdivovat krásu zrníček putujících Galaxií. Rozlišit které prachové zrnko k nám z obrovských dálek přilétlo je ale prakticky nemožné. Jediná šance je sledovat roční nárůst sporadických meteorů, který by měl být v korelaci s nárůstem pozorovaným sondou Ulysses. Proto spatříte-li na nočním nebi sporadický meteor, přejte si něco speciálního. Je totiž docela dobře možné, že za tímto jevem stojí právě jedno z prachových zrnek putujících napříč Galaxií.

Související články

Hvězda se dvěma severními póly
Slunci asi přeskočilo

redakce

| Zdroj: Astronomy.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Když je Slunce Pacman II
Ilustrační foto...
Instantní hvězdárna: západ Slunce 3. února 20
Ilustrační foto...
Svíčky na vánočním stromku
Ilustrační foto...
Dobrodružná fyzika: reportáž
Ilustrační foto...
Milostné hrátky bouří na Jupiteru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691