20. srpna 1997

Jiří Dušek, Discovery přistál

V pondělí večer jsem na televizi Prima shlédl amerikánsky film Starflight 1 (či jak se jmenoval). Děj se točil kolem hypermoderního letadla, které mělo dopravit cestující z Los Angeles do Austrálie během pouhých čtyř hodin. Co čert a autor předlohy nechtěl, trysky stroje se vymkly kontrole, letadlo se ocitlo na oběžné dráze kol Země a pasažéři mohli být zachraňováni. V této chvíli nastoupil raketoplán Columbia, jenž během necelých šedesáti hodin třikrát odstartoval - z různých míst Spojených států, jednou dokonce s rozestupem pouhých dvou hodin(!). Až na pár povinně hynoucích cestujících vše samozřejmě dopadlo dobře.

Každodenní život je ale poněkud odlišný od toho, co se nám ukazuje v kině a televizi. Raketoplán Discovery měl přistát během minulého pondělí. Dokonce jsem s předstihem o tom napsal krátkou zprávu. Kenedyho kosmické středisko na Floridě se ale zahalilo mlhou a tak byl závěrečný manévr mise STS-85 o jeden den odložen.

Proto znovu opakuji: Včera kolem oběda se zapálily nad Indickým oceánem brzdící rakety Discovery a začal hodinový sestup. Dvě miliardy drahý stroj vstoupil do atmosféry nad jižním Tichým oceánem, přeletěl nad Střední Amerikou, Mexickým zálivem západně od Kuby a krátce po jedné hodině našeho času hladce přistál. Přesvědčíl jsem se o tom na vlastní oči díky internetovému vysílání NASA TV.

Jeden den k dobru posádka strávila pozorováním Země (viz obrázek tajfunu Winnie) a některých laboratorních pokusů, jež byly na palubě. Spolu s letadlem se vrátila i německá družice určená ke sledování ozonové vrstvy (viz obrázek), japonská robotizovaná ruka a několik rakovinných buněk určených pro lékařský výzkum. Šestičlenná posádka také přivezla ohromné množství snímků komety Hale-Bopp, kterou sledovala se sedmipalcovým ultrafialovým dalekohledem.


Rudolf Novák, Stručná historie Miru

Nejrůznější katastrofy a problémy kosmické stanice Mir se staly poslední dobou evergreenem snad všech mediálních prostředků - IBT nevyjímaje. Pojďme se nyní vrátit zpět - ke kořenům - a velmi stručně si vlastně zopakovat, co to je, když se řekne Mir.

Vše začalo před jedenácti lety, v únoru 1986, kdy byl na oběžnou dráhu vynesen první díl této obří stanice. Hlavou tehdejšího Sovětského svazu byl populární Michal Gorbačov a kosmický program poháněla konkurence velmocí studené války - již od roku 1959, kdy byl vypuštěn sovětský Sputnik. Zatímco Američané se soustředili na dobývání Měsíce a vývoj raketoplánu, Rusové se zaměřili na orbitální vesmírné stanice, kde by mohli kosmonauti trávit dlouhý čas vědeckým výzkumem a testy chování lidského těla v tomto relativně nezvyklém prostředí.

Hlavní modul Miru, těleso nové generace vesmírných stanic, byl vynesen na oběžnou dráhu spolu s kosmonauty Leonidem Kizimem a Vladimírem Solovjovem. Krom dvou kratších přestávek byl Mir obsazen posádkou po celých jedenáct let, maje tak za sebou přes šedesát tisíc obletů Země. Stanice není kompaktní celek a ne všechny části, které dnes tvoří rozsáhlý komplex, byly vyneseny na oběžnou dráhu už v osmdesátém šestém. Hlavní modul Miru, kteý už přesluhuje sedm let, je dlouhý asi třináct metrů a široký čtyři metry. V roce 1987 byl k němu dopraven druhý díl - Kvant. Ten slouží k astrofyzikálním měřením a jsou v něm životně důležité přístroje pro posádku. O dva roky později, tedy v osmdesátém devátém, byl k Miru vynesen modul Kvant 2, jenž slouží biologickému výzkumu, a rok poté Kristall, kde probíhají pokusy s produkcí různých materiálů na oběžné dráze. Další dva moduly - Spektr a Priroda - byly připojeny teprve nedávno: První v roce 1995 a druhý o rok později. Jsou už společnými produkty ruské a americké kosmonautiky a slouží k výzkumu Země a její atmosféry. Modul Spektr byl nedávno vážně poškozen nákladní lodí při pokusu o spojení.

Společná práce kosmonautů dvou velmocí na palubě Miru začala kolem roku 1994, po desintegraci Ruska, souhlasem Američanů s prodloužením provozu stanice a přidáním spojovacího modulu k raketoplánu Atlantis. Tento krok je počátkem výstavby veliké mezinárodní kosmické stanice, která by měla být vybudována (stejně jako Mir) po částech, s periodou obnovování každý rok. Celý podnik by měl vyvrcholit existencí nové stanice kolem roku 2002. Na její stavbě se mají podílet Spojené státy americké, Rusko, Japonsko, Kanada a Evropská vesmírná agentura (ESO). S vypuštěním základního dílu se počítalo v listopadu tohoto roku, ale vzhledem k finančním problémům Ruska, které nedodalo včas jednotlivé díly, dojde asi ke startu až někdy v červnu příštího roku.

Problémy, které pronásledují stanici Mir však brání výcviku kosmonautů a ohrožují finance celé akce. Po nešťastném pokusu spojit Mir s nákladní lodí Progress, kdy došlo k velmi vážnému poškození modulu Spektr, nastalo několik dalších vážných nehod, o kterých jste už na IBT četli. Poslední horká novinka je výpadek proudu v celé stanici včera večer, který měl za následek opětovné rotování stanice. Podle pohlavárů Ruské Vesmírné Agentury nedošlo k žádnému ohrožení kosmonautů. Za poslední rok bylo takových nehod několik desítek a je tedy zřejmé, že při stavbě nové stanice bude potřeba mnohem větši opatrnosti.

Od vynesení první části Miru na oběžnou dráhu uběhlo jedenáct let. Svět pod stanicí, která obíhá ve výšce 390 kilometrů, se hodně změnil. Zdá se však, že hodně se změnila i samotná stanice. Zestárla a začíná být nebezpečná nejen pracujícím kosmonautům. Doufejme tedy, že se jí podaří brzo opravit, neboť by nám pak mohla doslova spadnout na hlavu.


Lukáš Diko, Pathfinder News

Farebný obrázok (skutočné barvy) východnej oblohy - 30 stupňov nad horizontom o 05:13 miestneho solárneho času počas Solu 39. Svetlé pruhy sú pravdepodobne oblaky ľadových kristalkou, ktoré sa vytvorili v priebehu noci. Na obrázku vo skutočných barvách sú oblaky modré, v porovnaní s pozadím. Je to reálny efekt. Na rozdiel od červeného prachu, oblaky sú takmer neviditeľné v infračervených vlnových dĺžkach. Oblaky sa taktiež pohybujú. Aby bolo možné vytvoriť tento obrázok, museli byť jednotlivé dátové obrazce posunuté. Pohyb naznačuje, že oblaky sa pohybujú zo severovýchodu na juhovýchod.


Jiří Dušek, První zrcadlo je na místě

V minulých dnech byl dokončen jeden z velmi důležitých kroků na cestě k Very Large Telescope - projektu, jenž představuje čtveřice osmimetrových dalekohledů Evropské jižní observatoře na Mt. Paranalu. První ze zrcadel o průměru 8,2 metru bylo v pořádku dopraveno po cestě dlouhé 12 tisíc kilometrů. Jeho pouť začala v německém říčním přístavu v Degendorfu. Odtud plavalo jeden týden do belgických Antverp, kde bylo přeloženo na velkou dopravní loď. S ní proplulo Panamský kanál a 7. srpna se ocitlo v chilském přístavu Antofagasta. Poslední část cesty, 130 kilometrů z Antofagasty na paranalskou observatoř, zvládlo jako sto tunové zavazadlo speciálního transportéru. Nyní projde důkladnou kontrolou a bude pokryto speciální odrazivou vrstvou. "První světlo" se od něj očekává na počátku příštího roku.

Celkem budou na hoře Paranal (severní Chile) v Atacamanské pouští postaveny čtyři zrcadlové dalekohledy o průměru 8,2 metru spolu se třemi pomocnými dalekohledy o průměru jeden metr.

19. srpna 1997

Zdeněk Mikulášek, Horoskop vzpomínek (září)

23. září, přesně v 0h 56min 08s SEČ skončí astronomické léto a začne astronomický podzim. Od toho okamžiku, kterému se též říká podzimní rovnodennost, bude dostávat větší porci sluneční energie jižní polokoule a noc u nás nabude vrchu nad bílým dnem. Po celé září se budou dny znatelně krátit, týdně zhruba o 25 minut. Přesto může být září docela milým, teplým měsícem, díky zásobám tepla, které si severní polokoule nakřečkovala v posledním půlroce.

Zářijová večerní obloha nám jako svou hlavní atrakci předvádí bledého Jupitera, který zapadá až nad ránem. K vidění jsou i Venuše a Mars; obě tyto planety se však krčí nízko nad jihozápadním obzorem a zapadají krátce po Slunci. Saturn vychází o něco později a na obloze vytrvá až do svítání.

V noci z 1. na 2. 9. vstoupí Měsíc do novu. V ten moment také proběhne částečné zatmění Slunce, které ovšem u nás nebude pozorovatelné, a to z důvodů, které se tu stydím rozebírat. Nicméně o 14 dní později, v úterý 16. září, nastane úkaz, který by vám neměl uniknout. Bude to úplné zatmění Měsíce, jehož nejzajímavější fáze budou od nás kompletně pozorovatelné. Měsíční úplněk toho dne vyjde nad brněnský obzor krátce před 18h LČ, v 19h 8min svým severovýchodním okrajem vstoupí do plného stínu vrženého do prostoru Zemí. Zcela se v zemském stínu skryje ve 20h 16 minut. Fáze úplného zatmění Měsíce končí v 21h 17 minut, kdy ze stínu vyčouhne jihovýchodní cípek tělesa. Konec částečného zatmění Měsíce, kdy je jen část jeho kotouče pohroužena do plného stínu Země, je předpovězen na 22h 25 minut. Zatmění Měsíce můžete pozorovat i pouhýma očima, zajímavější ovšem je, celé toto divadlo sledovat dalekohledem. Pokud to vše chcete mít i s poučeným výkladem, neváhejte a navštivte brněnskou hvězdárnu na Kraví hoře.

Jistá budoucnost, nejistá minulost (srpen)
Jakkoli od vydání posledního vzpomínkového horoskopu uplynuly již dva měsíce, vztahuje se toto naše astrologické rozpomínání pouze k srpnu, a to ještě k jeho prostřední dekádě. Má to řadu astrologických, ale i zcela prozaických důvodů, například povolený rozsah příspěvku... 15. srpna se král všech planet, Slunce, nacházel ve znamení Lva. Merkur s Venuší byli hned vedle - ve znamení Panny, Mars se usadil ve Štíru. Jupiter spolu s Uranem a Neptunem setrvale kotví ve Vodnáři, Saturn už po řadu měsíců zatvrzele setrvává ve znamení Berana. Takže:

Beran  Příznivé životní období, do něhož jste se před nedávnem dostali, vás pronásledovalo i v srpnu. Vaše spodina lebeční by se dala vystavovat, o děloze v případě těhotenství nemluvě. Všechny osoby, které se stihly narodit dříve než vy, si vás oblíbily a zcela nekriticky vás hýčkaly

Býk  Pokud by se váš život hodnotil jen podle výsledků vašich obchodních a milostných aktivit, pak byste mohli být se srpnem docela spokojeni. Bohužel, nejen jimi Býk je živ! Co říci k oněm situacím, kdy vám zcela bezdůvodně a k posměchu všech přihlížejících vysadila vaše slinivka břišní, jak jen hodnotit vaše zahanbující neúspěchy ve sportovních kláních všeho druhu? Nevím, a i kdybych věděl, nepovím.

Blíženci  V srpnu střídavě oblačno. Slezina se ztratila kdesi ve zmatku vašich vnitřností a byla tak nehmatná, jak jen má být. Jisté problémy jste však měli s jistou prodejnou nevěstkou (nebo s Prodanou nevěstou?). Naštěstí vás vaše pověstná výřečnost nenechala ve štychu.

Rak  Pokud jste svá srpnová obchodní jednání realizovali s osobami opačného pohlaví a se sportovci, pak jste se dočkali zcela nezasloužených úspěchů. Pokud jste však vsadili na dohodu s starci, pak vám teď zbývají jen oči pro pláč. Buďte rozumní, nepokoušejte se o nemožné. Jsou to osoby s trpkými zkušenostmi. Ty tím svým rohlíkem neopijete.

Lev  Pokud si nade vše ceníte skutečnosti, že jste po celý srpen nic nevěděli o svých střevech, slezině, spodině lebeční, ba ani o případné děloze v případě těhotenství, pak můžete tento měsíc hodnotit jako vydařený. Pokud byste však sami na sebe pohlédli optikou vašeho šéfa a jeho snaživých náměstků, stěží byste se viděli v tom nejlepším světle.

Panna  Je mi to trapné, ale musím s tím ven. V srpnu jste dostali svou životní šanci, jejímž využitím byste si nadlouho vyřešili své materiální problémy. Pokud jste se skutečně pustili do kuplířství, pak jste za vodou. Pokud nikoliv, pak jste před ní a nic vám už nepomůže. Ani ten váš zlořečený sport!

Váhy  Už i vaši šéfové si všimli vaší nezvykle dobré kondice v oblasti bránice a brzlíku. Zatímco oni to kvitovali s povděkem, generační vrstva starců a stařen v tom viděla váš další úskok a zhůvěřilost, která musí být ztrestána. Co jen dalšího si asi na vás v budoucnu vymyslí?

Štír  Pakliže jste přiložili ruce k dílu při likvidaci následků nedávných záplav, pak to mělo nečekané vedlejší následky. Fyzickou prací jste si zlepšili postavu, váš zrak zjiskrněl a i jinak jste se stali přitažlivější. Příslušníci/ce opačného pohlaví po vás tu a tam hodili oko nebo obě. Kdyby vás při tom čas od času nezlobil dvanáctník a šéf, nebylo by co srpnu vytknout.

Střelec V srpnu polooblačno. Břicho s pupkem se chovalo ctnostně, slezinu by nenahmatal ani thajský léčitel vyzbrojený hledačem min. Na druhé straně jste se stal obětí jistého podvodu, který, pokud jste na něj přišli, vás více rozladil, než poškodil. Vše více než bohatě kompenzovala nekritická přízeň nadřízených a jejich generačních druhů.

Kozoroh  Pohoda, zejména pro ty, kteří si na prostředek srpna naplánovali dovolenou. Zrekreovali jste se na těle i na duchu natolik, že vás vaši známí po návratu z dovolené místy ani nepoznali. Jiná věc je ta, že jste se onou rekreací dostali do pěkného časového presu.

Vodnář  Platí to, co v dubnu i v červnu: hřejete se na výsluní šéfovské přízně, bohužel však musím konstatovat, že nemáte tak úplně v pořádku břicho s pupkem, dvanáctník, slinivku břišní, některé ze střev, nelíbí se mi ani vaše spodina lebeční. V srpnu jste byli nevídaně dochvilní, takřka vždy jste se na místo určení dostavovali včas i když trochu zadýchaní...

Ryby  Pokud jste mně neposlechli a opět si někde kradmo zasportovali, pak se vám tentokrát vůbec nic nestalo. Jinak v srpnu byly na pořadu samé prohry. Partner vás opustil (asi to bylo jen přechodně) a pokud jste útěchu hledali v nákupech, úlevy jste se nedočkali. Naopak jste se pěkně naštvali, samozřejmě nejvíce na sebe.Sdružení hvězdáren a planetárií, Hvězdárna v Úpici
si vás dovolují pozvat na

demonstrátorský seminář,

který se uskuteční od pátku 3. října do neděle 5. října 1997 v prostorách Hvězdárny v Úpici.

Předběžný program:

pátek 3. října

sobota 4. října

neděle 5. října

Informace o Vaší případné účasti získáte na Hvězdárně v Úpici: obsupice@mbox.vol.cz


Starší zprávy najdete v oddílu Stařinky.