19. července 1997

Zniceny MirMir pořád bojuje

Jak jsme oznámili, včera ráno došlo k fatální nehodě, kdy celá stanice Mir vinou odpojení jednoho kabelu přišla o veškerou elektrickou energii. Nyní je již kabel zapojen, akumulátory jsou nabity. Posádka odpočívá. Mezitím se na Zemi uvažuje, jak dál při opravě zničeného modulu Spektr (viz snímek). Pátého srpna by měli na Mir přiletět dva ruští a jeden francouzský kosmonaut. Je tedy pravděpodobné, že právě tato čerstvá posádka opravu provede. Ta současná je zřejmě již na dně svých sil.


Pathfinder News

STAV MISIE - 16. Júl 1997, 9:00 Pacifického času

Sojourner sa presunul od skaly Yogi a zamieril ku skale Scooby Doo počas Solu 12, ktorý sa práve skončil.

Sojourner sa presunul asi o 3.6 metra a na dosiahnutie kameňa Scooby Doo mu chýbjú ešte asi 2 - 3 metre. Počas tejto cesty bude pomocou APXS skúmať zloženie marťanskej pôdy. Vedecký tím predpokladá skúmanie Yogiho pomocou APXS počas Solu 14 /štvrtok v noci a v piatok ráno 17. - 18. Júla Pacifického času/

Počasa posledných dní IMP kamera urobila zábery východu Slnka na Marse, atmosferickej oblačnosti a prístrojov na meranie vetra na Pathfinderi. Predpokladá sa, že budú urobené aj zábery západu Slnka a Marsovho mesiaca Phobosa.

Počas Solu 12 vyslal Pathfinder na Zem 65 megabitov dát. V tento deň vyšla Zem o 16:47 v utorok 15 Júla Pacifického času; Slnko vyšlo o 19:56 Pacifického času; Zem zapadla o 6:26 v stredu 16. Júla Pacifického času a Slnko o 8:54 Pacifického času.

Poznámka: V Riadiacom stredisku v Pasadene, Kalifornia je čas GMT -8.

Lukáš Diko

Podrobnější informace najdete na stránkách http://www.isternet.sk/mpf/

18. července 1997

Zapad Slunce na Marsu  (93 kB)Patfinder News

STAV MISIE - 15. Júl 1997, 12:00 Pacifického času

Tím technikov zodpovedný za prenos dát z Pathfindera informoval, že v noci prebehol, veľmi úspešný prenos. Medzi dátami boli chemické analýzy kameňa Yogi, atmsferické merania a takmer všetky zostávajúce časti panoramatickej snímky miesta pristátia.

Medzi dátami, ktoré vyslal pathfinder na Zem boli detailné chemické analýzy kameňa Yogi urobené APXS spektrometrom ako aj marenia obsahu aerosolov v atmosfére Marsu, ktoré boli urobené paralelne so snímkovaním Marsu z Hubble Space teleskopu. Ich porovnaním bude možné charakterizovať zmeny počasi na Marse v lokálnom ale aj globálnom meradle.

Podľa vedúceho softvérového tímu misie Glenna Reevsa samovoľný reset počítača na Pathfinderi prebehol počas misie už 4-krát /5.,10.,11. a 14 Júla/. Z tohoto dôvodu boli úlohy Pathfindera zoradené tak, aby sa vykonávala len jedna a nie niekoľko úloh naraz. Technici sa pokúšajú omedziť stratu dát, ak by nejaký reset ešte nastal. Sám o sebe reset počítača nie je nebezpečný, lebo počítač sa vždy vráti do prevádzkového /bezpečného/ stavu. Jedinou nevýhodou je strata príkazov a tým aj pozastavenie vykonávania operácií.

Mineralogický tím Pathfindera priniesol nové informácie o zložení Barnacle Billa, ale aj o zložení Yogiho. Yogi je nízkokryštalický a pravdepodobne primitívnejší ako Barnacle Bill. Neprešiel "varením" ako Barnacle Bill a ostatné andezity. Aj keď máme len veľmi jednoduché analýzy kameňov Yogi sa podobá na bazalty nájdené na Zemi. Najbližšie by mal byť skúmaný kameň "Scooby Doo", po ňom "Half Dome", "Wedge", "Shark" a "Flat Top". Každý na inom mieste v okolí pristátia.

Pozorovania z orbitu Zeme Hubllovým Vesmírnym teleskopom ukazujú veľkú prachovú búrku v údolí Vallis Marineris v blízkosti miesta pristátia Pathfindera. Časť prachu z tejto búrky sa preniesla aj do Ares Vallis /miesta pristátia Pathfindera/, čo potvrdzujú aj merania Pathfindera.

11. deň Pathfindera na Marse - Sol 11. Zem vyšla o 16:07 Pacifického času v Pondelok 14. Júla, Slnko 19:16 Pacifického času. Príkazy Pathfinderu boli vyslané o 19:40 Pacifického času Prijaté boli dáta z nízkovýkonnej antény od 21:02 do 21:35 Pacifického času. Z vysokovýkonnej antény boli prijaté dáta od 1:20 15. Júla Pacifického času až do 5:10 Pacifického času /tento prenos bol v polovici prerušený na pol hodinu z dôvodu presmerovania antény/. Západ Zeme bol o 5:46 Pacifického času a západ Slnka o 8:15 Pacifického času.

Poznámka: V Riadiacom stredisku v Pasadene, Kalifornia je čas GMT -8.

Lukáš Diko

Podrobnější informace najdete na stránkách http://www.isternet.sk/mpf/

Animácia západu Slnka na Marse. Je urobená z deviatich obrázkov oblohy počas západu Slnka na Marse. Obrázky sú zväčšené aby bolo vidno deformácie spôsobené prašnosťou atmosféry. Farby nie sú pravými farbami západu Slnka. Na začiatku je Slnko napravo a klesá hodinu. Na konci je nebo jasné iba 1% z prvej snímky, ale IMP kamera sa dokáže prispôsobiť aj takejto zmene. Keďže sa v atmosfére nachádza veľké množstvo prachu nebo zostáva osvetlené ešte hodinu po západe Slnka.


Mir bez proudu

Ve středu pokračoval rozklad komplexu Mir. Díky chybě posádky, která rozpojila důležitý kábl (dodávající energii orientačnímu systému, jenž navádí sluneční panely stanice za Sluncem), se stanice ocitla bez proudu, začala se pozvolna otáčet, přestala fngovat klimatizace a naopak růst teplota. Nehoda to prý nebyla vážná a posádka nebyla ohrožena. Tři kosmonauti se uchýlili do lodi Sojuz, která je na Miru nezávislá. Během obnovování energetického systému snad použila i kyslíkové lahve. Nikoho tudíž nepřekvapí, že se plánovaná oprava pochroumaného modulu Spektr opět odkládá.

Upozorňujeme též, že právě v těchto dnech bude Mir přelétávat nad našima hlavama. Chcete-li se na něj podívat, tak říkajíc na vlastní oči, pak okamžiky jeho viditelnosti najdete na adrese http://www.osf.hq.nasa.gov/mir/mirvis.html V Brně bude k vidění například dnes v noci (18./19. července) ve 2.50 a 4.22.


Dobson snadno a rychle

Tento članek by měl být návodem či inspirací těm, kteří mají doma zakladní součastí zrcadlového dalekohledu, tedy zrcadlo, tubus, případně sekundarní zrcátko a okuláry, a kteří nevědí, co s tím, protože si myslí, že žádnou montáž nelze postavit bez soustruhu. Chtěl bych vás přesvědčit o opaku a to tak, že vám popíši, jak jsem stavěl dalekohled já.

Už od léta mi doma leželo zrcadlo (f=1054 mm), objímka na něj a plechový tubus, které jsem vyrobil na prázdninovém kursu výroby astronomické optiky na hvězdarně v Rokycanech (všem zájemcům vřele doporučuji). Původně jsem počítal s tím, že z toho postavím dalekohled až po maturitě, tedy o prázdninách. Pak jsem si ale uvědomil, že už v březnu nás navštíví kometa Hale-Bopp, a když nás pak na jaře školy příjemně překvapili týdnem chřipkových prázdnin, kterému navíc předcházel týden řádných jarních prázdnin, dal jsem se rychle do díla a dalekohled včetně montaže jsem za ty dva týdny skutečně postavil.

Lukas Kral a jeho dobsonJedním z hlavních problemů, které jsem při konstrukci řešil, bylo samozřejmě upevnění sekundarního zrcátka. Vzhledem ke svým velice omezeným možnostem obrábění součastek, jsem se rozhodl pro nejjednodušší řešení - upevnění na drát. Zvolil jsem drát o průměru asi tři milimetry, který se ještě dá dobře ohnout, ale zaroveň už je dost pevný. Jeden jeho konec jsem uchytil na tubus dalekohledu (pomoci šroubků) a na druhý jsem připevnil dřevěný váleček, seříznutý na jednom konci pod úhlem 45 stupňů - na takto vzniklou eliptickou plochu jsem chtěl přilepit zrcátko. Jelikož ale lepení není můj oblibený postup a navíc jsem neměl vhodné lepidlo, upevnil jsem nakonec zrcátko z boku čtyřmi "pacičkami", což umožňuje také jeho snadnou demontáž. Zrcátko jsem si objednal u firmy ATC Přerov, neboť jsem neměl dost času ani chuti k jeho broušení. Měl jsem obavy z toho, zda se takto upevněné zrcatko nebude chvět, ale celkem to ujde, obraz se chvěje jen při prudším pohybu dalekohledu a chvění mizí asi po jedné sekundě.

Okularový výtah jsem také vyrobil zcela primitivně, a to tak, že jsem do čtvercového prkénka vyřezal lupenkovou pilkou kruhový otvor (a vypiloval nerovnosti). V něm se posouvá krabička od Celaskonu, v jejíž zátce je upevněn okulár. Pilováním jsem docílil toho, že se okulár neposouvá ani přiliš těžce, ani příliš lehce, a jsem s ním naprosto spokojen.

Hlavním problémem však zůstala montáž. Rozhodování o jejím typu jsem však neměl těžké, v mých možnostech byla jen montáž typu dobson. Ložiska pro pohyb kolem vodorovné osy jsem zhotovil ze dvou plechovek od játrové paštiky (jsou výhodné v tom, že nemají svár), které jsem po připevnění vyplnil sádrou, takže jsou teď naprosto pevné. Jsou přišroubovány ke dvěma prkenkům, která jsou pak upevněna na dalekohled dvěma ocelovými pásky od přepravních beden (stejně - tedy na dvou páscích obepínajících tubus - je upevněn i hledáček, což je polovina původního binokuláru 6x18). Ložiska jsou kluzná, leží ve dvou v řezech tvaru V ve dřevěné "bedně", která tvoří většinu vlastní montáže. Bedna je otočná kolem svislé osy a leží na třech kolečkách, přišroubovaných na dřevěném trojúhelníku, který tvoří se svými třemi nožkami podstavec celé montáže.

Taková je tedy konstrukce mého dalekohledu. Po mechanické stránce je velice dobrý, i když samozřejmě není nad paralaktickou montáž s hodinovým strojem. Lze jím velmi jemně hýbat v obou osách, sám od sebe se však dalekohled ani nehne. Jsem s ním spokojen i po optické stránce, splnil všechna má očekavání a některá dokonce překonal. Sehnal jsem čtyři mikroskopické okuláry (všechny zadarmo, vyřazené), ale používám kvůli kvalitě hlavně dva - 12,5 mm (zvětšení 84x) a 8,3 mm (126x). Zorné pole dalekohledu je 32 a 15 úhlových minut. Dalekohled má dosah asi 12,7 mag, na Měsíci s ním rozliším krátery velké asi sedm kilometrů. Na Marsu s ním byla pozorovatelná polarní čepička, na Jupiteru nadherné detaily v atmosfeře, zajimavá byla i vnitřní koma Hale-Bopp a skvělý Saturn se svými prstenci. Dalekohled je vhodný hlavně na menší deep-sky objekty, ale pozoruji s ním i proměnné hvězdy, přestože ma malé zorné pole.

Máte-li tedy doma také součásti dalekohledu, neváhejte a postavte si dobsona! Je jednoduchý, levný, snadno přenosný a pro běžné pozorovaní zcela vyhovuje (zní to jako televizní reklama). Mnoho uspěchů a dobrých napadů při stavbě přeje

Lukáš Král

Vyšlo v Bílém trpaslíku č. 87, zpravodaji Amatérské prohlídky oblohy. 

17. července 1997

Pathfinder News:

Programové vybavení NASA roku:

Každoroční cena, která se v NASA uděluje, připadla letos na balík programů Dynamics Algorithms for Real-Time Simulation. DARTS, což je zkratka dlouhého názvu, vyvinuli společně Dr. Abhinandan Jain, Dr. Guillermo Rodriguez a Dr. Guy K. Man v Jet Propulsion Laboratory (Pasadena, CA). Program může být použit na generování simulací softwarového i hardwarového vybavení nejrůznějších misí NASA. Byl použit mimojiné i v misi zvané PathFinder (jak jinak, Pathfinder teď hýbe nejen kosmounatikou :-), ale také v projektu Cassini, Galileo, Stardust, New Millenium a Neptun Orbiter missions. Pracuje snad na bázi nových prvků matematického modelování s užitím speciálních partií algebry, kterou autoři vyvíjeli poslední tři roky.

Vítězný software prý dosud ušetřil NASA přes deset milonů dolarů (kolikpak však stál vývoj?) a NASA jej bude prezentovat na konferenci Technology 2007 v září tohoto roku v Bostonu. Podrobnější informace najdete na adrese www.hq.nasa.gov/office/codei/swy97win.html

Podle NASA News 97-154 připravil

Rudolf Novák

Upozornění redakce: Vůbec nerozumíme tomu, jak může dotyčný program fungovat. Jediné co jsme zjistili je to, že je napsán pro Unix a to je vše. Je-li mezi čtenáři nějaký programátor, budeme rádi, pokusí-li se zjistit podrobnější informace.


BL Lacertae

Tato aktivní galaxie vykazuje změny jasnosti s poměrně velkou amplitudou - asi 1,5 magnitudy za den ve filtru V. Na zvýšenou aktivitu upozornili v IAUC 6693 J. C. Noble, M. T. Carini, H. R. Miller, T. J. Balonek, K. Whitman, S. M. Davis (IAUC 6693) a M. Maesano, E. Massaro, R. Nesci (IAUC 6700). Poslední aktuální CCD měření ve filtru V jsou následující:

(Maesano a kol.) :

12/13 června 1997 14.52
13/14 června 1997 12.98

Objekty typu BL Lacertae jsou kvasi-stelární a vykazují rychlé, nepravidelné světelné změny s poměrně velkými amplitudami (tři a více magnitud). Jsou zároveň silnými gama a rádiovými zdroji. Jelikož světelné změny v gama oblasti korespondují se změnami v rádiovém a optickém oboru spektra, může BL Lac vykazovat nápadné změny v různých fotometrických filtrech a případná CCD či fotoelektrická pozorování ve více filtrech jsou velmi žádoucí. Z tohoto důvodu žádají pozorovatelé CGRO (The Compton Gamma-Ray Observatory), kteří budou sledovat tuto aktivní galaxii do pátku 18. června o pozemská pozorování v různých fotometrických filtrech (B,V,R a I) o spolupráci amatérů na celém světě. Vizuální odhady jasnosti jsou samozřejmě vítány též, slouží však jen k monitorování nápadných změn, hlavně po skončení pozorovacího času družice CGRO. Odhady jasnosti a měření ve všech dostupných filtrech je dobré provádět každých třicet minut. Případné výsledky pošlete na adresu AAVSO. K dispozici je mapka "f" (standart AAVSO) na anonymním ftp serveru ftp.aavso.org (198.116.78.2) v adresáři pub/charts/lac/bl_lac/. Mapku lze rovněž zjískat na domovské stránce AAVSO - http://www.aavso.org.

Na našich stránkách je v sekci "čtivo" článek Filipa Hrocha o aktivních galaxiích a přečíst si ho můžete, kliknete-li zde.

Podle AAVSO News Flash 174 připravil

Rudolf Novák


Kráter Koperník

Podíváte-li se pozorně na Měsíc v úplňku, určitě si všimnete drobné světlé skvrnky nedaleko středu jeho disku. Není jí nic jiného než světlé okolí jednoho z nejkrásnějších měsíčních kráterů pojmenovaného podle slavného polského astronoma Mikuláše Koperníka.

Vznikl asi před osmi sty miliony lety, z kosmického hlediska tudíž teprve nedávno. To zaručuje, že jeho rysy jsou ostré a dobře zachovalé. Už deseticentimetrovým dalekohledem (se zvětšením alespoň stopadesátkrát) lze u něj snadno rozeznat takové množství detailů, které byste u jiných kráterů spatřili jen s obtížemi. Díky výhodnému umístění kráteru na tmavé hladké ploše Moře ostrovů (Mare Insularum) také uvidíte Koperníka jako velmi nápadný útvar bez chaotické směsi stínů, která by ho jinde, třeba v oblasti Jižní pahorkatiny, obklopovala.

Průměr kráteru, měřený od hřebenů valů, je devadesát tři kilometrů. Jeho dno, které je o třicet pět kilometrů menší, je vyplněno hladkým materiálem. Uvnitř najdete několik vyvýšenin, kterým říkáme středové vrcholky. Dosahují výšky až tisíc dvě stě metrů. Valy mají tloušťku zhruba čtyřicet kilometrů a ční do výšky devět set metrů nad okolní krajinou. Z vnějšku stoupají stěny krátery pod úhlem jen tři stupně. Dovnitř kráteru se stěny svažují strměji.

Dva dny po první čtvrti oživí terminátor úchvatné zákoutí v západní části Moře dešťů. Světlo poskakující po vrcholcích pohoří Apenin dosáhne krásného kráteru Eratosthenes a už za několik hodin začne první sluneční paprsky zachytávat i západněji položený Koperník. Nejdříve vznikne nepravidelný prsten s drahokamy - jasně osvětlené vrcholky ohraničující šestiboký tvar ve tmě stále ještě skrytého kráteru. Během několika následujících hodin (colognutido 19 stupňů) se světlé body začnou zvětšovat a spojovat, až nakonec vytvoří úchvatný prstenec obklopující hluboké stínové jezero.

Východ Slunce je nejvhodnějším okamžikem pro pozorování sekundárních kráterů obklopujících Koperníka. Tyto drobné jamky vznikly po dopadu kusů skal vyvržených při výbuchu, který stvořil samotný kráter. Sekundární krátery jsou natolik malé, že jsou vidět nejlépe ve světle, které se jich dotýká jen zlehka. Ve vzácných okamžicích, kdy je obraz velmi klidný, se mohou náhle vynořit v zorném poli celé stovky drobných dolíků. Při pohledu na ně se vám určitě zatají dech.

Ještě tuto nebo nadcházející noc nastane nejvhodnější doba k prozkoumání teras na vnitřních stěnách západního valu Koperníka. Jejich koncentrické tvary, připomínající obrovské schodiště, prozrazují, že vznikly zhroucením dříve strmějších stěn. Použijete-li větší zvětšení, budete moci v terasách pozorovat i neuvěřitelné množství detailů. Když budete mít štěstí, možná uvidíte, jak začnou první sluneční paprsky osvětlovat špičky středových vrcholků. Ty se nejdříve objeví, jako drobné zářící body podobné hvězdám, uprostřed temné mísy kráteru. Pozorovat jejich postupné noření ze tmy, je více než úžasné. Při prohlídce s malým zvětšením si také všimněte, jak se stává stále zřetelnější soustava světlých paprsků rozcházejících se od kráteru. Bude ale trvat ještě mnoho dnů než dosáhnou svého největšího lesku.

Zanedlouho se ze tmy vynoří i samotné dno Koperníka. Až se zkrátí dlouhé stíny, můžete si všimnout nápadného rozdílu mezi severní a jižní části. Severovýchodně od středových vrcholků se jeví hladké, zatímco členitost jižních oblastí je patrná na první pohled.

S blížícím se úplňkem se začnou detaily vytrácet a mizí i plastický vzhled jednotlivých útvarů. Nejinak je tomu i s našim Koperníkem. Ale ne abyste odložili dalekohled! Právě teď, kdy se díváme ze stejného směru jako Slunce, máte nejlepší příležitost dobře si prohlédnout komplikovaný systém světlých paprsků. Síla, která vytvořila Koperníka a rozdrtila milióny tun měsíční horniny, je nyní ještě více zřetelná a nezbývá, než strnout v němém úžasu nad takovou podívanou. Tato skvělá okrasa však není výsadou pouze Koperníka. Pyšní se jí všechny mladé krátery (např.Aristarchus, Kepler, Anaxagoras). Tu nejskvělejší má pak mladý Tycho. Určitě si nesmíte nechat ujít prohlídku jeho paprsků za úplňku v malém triedru.

Jak soustavy světlých paprsků okolo kráterů vůbec vznikají? Působením slunečního větru, kosmického záření a neustálého bombardování mikrometeority povrchové vrstvy Měsíce tmavnou. Tyto procesy působí tím silněji, čím déle zůstává povrch vystaven jejich vlivům. Nejsvětlejší oblasti jsou proto ty, kde byl zčernalý povrch omlazen odkrytím hlubších vrstev nebo poprášením okoralého regolitu čerstvým materiálem vymrštěným při explozi.

Nejsvětlejšími útvary proto budou nejmladší formace. Materiál je při impaktu vyhozen do velkých vzdáleností (vlivem malé únikové rychlosti na Měsíci) a vytváří světlé paprsky nebo u kráterů menších rozměrů tzv. dvorce. Za dvě tři miliardy let však měsíční půda zčerná i tady. Už tedy víte, proč je zrovna Tychonova soustava paprsků tak nápadná? Kráter Tycho vznikl poměrně nedávno, před sto devíti miliony lety. Je tedy jedním z nejmladších na Měsíci, a proto je jeho soustava paprsků nejlépe zachovaná.

Po úplňku začíná terminátor odkrajovat krajiny na východní polokouli a zapadající Slunce opět vykreslí tvary pomocí stínů. Teď však máte možnost pozorovat útvary z opačného nasvícení, než jaké jste měli před úplňkem a můžete tak objevovat jejich nové podoby.

Po poslední čtvrti se už začnou vykreslovat stíny i na vnitřních stěnách východního valu Koperníka. V krajině ležící severozápadně od něj možná spatříte dva řetízky asi po dvaceti kráterech připomínající perlový náhrdelník.

V dalších nocích můžete být svědky, jak stín východního valu sklouzne po dně kráteru. Noc se blíží. Vnější stěny východního valu odhalují úchvatné radiální rýhy, zatímco západní val stále ještě žhne v pozdním večerním Slunci. Uvnitř se začne zvětšovat jezero tmy, aby posléze vyplnilo celé dno. Světelný prstenec zářících korálů lemující šestiboký kráter se rozpadne a Koperník zmizí ve tmě. Zbude jen vykousnutý oblouk západního valu, který za pár hodin pohřbí večerní terminátor.

Pavel Gabzdyl

Ukázka z připravované publikace "Měsíc v dalekohledu", kterou vydává Sdružení hvězdáren a planetárií, Amatérská prohlídka oblohy a Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně.

 

16. července 1997

Pathfinder News:


Prostřednictvím Internetu si povídáme s profesorem Miroslavem J. Plavcem

Co právě teď děláte?

Ahoj Jirko:

Ted prave zasnu nad tim, ze takhle pozde v noci jste jeste u pocitace. Ja jsem prapodivny astronom, protoze ve 21:30 se mi silne klizi oci, a to jsem mel cely zivot, i kdyz jsem se ucil na statnice a rigoroza. Jsem ale dosti ranni ptace, vstavam denne v 5:45. Je na to ceske prislovi, ale profecor Heinrich je kdysi modifikoval na "ranni space dal doskace". To treba plati o Vas.

Predtim jsem zasnul nad rozsahem povodni na Morave, jak jsem se o tom dovedel z Vaseho e-mailu. Jak jsem psal, zdejsi tisk a TV se o to nezajimaji. Kdyz si vecer pustime "World News", slysime novinky az z Washingtonu a z Jeruzalema, ale sotva kdy odjinud. Dnes ale byl v LA Times clanek jak Madlenka Albrightova navstivila zidovske muzeum v Praze.

Jo tak ted prave zacal zvonit pozarni poplach v budove, tak musim opustit pocitac, kancelar, i budovu. ************************

Takze uz jsem to nestihl, odpovedet obratem. Pokracuji az v 19:06.

Asi jste chtel slyset, co pasu vedecky. Tedy moril jsem se pres weekend s HST a IUE spektry UX Monocerotis, coz je takovy Algolik, ale mrcha. Ctyri vysokodispersni spektra 1200 - 2000 A maji sice podobne emisni cary, ale "hvezdne" (?) kontinuum je pokazde naprosto jine, a zatim jsem nenasel zadnou podobu s krasnymi modelovymi spektry, ktera jsem si vyrobil vytecnymi programy Ivana Hubeneho.

Tak si dnes hraju s jinou takovou potvorou, V505 Monocerotis, ktera ma dlouhou periodu (asi 53 dni) a spolupracuji na ni s Pavlem Mayerem z Prahy. Tam se mi zase naopak podaril nadherny fit pro cele spektrum, od 1200 do 8200 A, dava to Teff=13,200 K, log g = 2.0 (B5 Ib), az na to, ze tam maji byt dve hvezdy, protoze se pozoruji dve dosti podobna (parcialni) minima. Tak tady to zase fituje prilis dobre, a nemelo by.

Celkem jsem upadl do nalady Goethova Fausta:
"... a ted tu blazen stojim, zel,
a ani za mak jsem nezmoudrel.
Titul majstra, ba doktora mam
a vodim krizem a sem a tam
sve zaky za nos uz po tricet let
- a dovedu jen jedno povedet:
je nemozne, bychom cokoliv znali!"

Mezitim prisla posta, a zasilka od Prof. Smaka z Varsavy, se kterym spolecne delam na treti potvore, KU Cygni. On tedy vyrobil zazrak: o jednom CCD spektru napsal 20 ucenych stranek, plnych odvaznych vzorcu, a z toho jedineho spektra odvodil, ze je tam elipticky disk kolem jedne slozky, a vypocital cely model systemu... Toho tedy Faustovske pochyby netrapi!

Tak toto jsem delal dnes. Pochybuji, ze by to mohlo nekoho zajimat. Pekne Vas zdravi Mirek, [970714] Bastila, slavny den francouzskeho lidu, kdy vitezne dobyl obavanou Bastilu a nasel tam dva (2) vezne, jednoho zlodeje a pak nejakeho nemravneho slechtice, ktereho tam dali zavrit sami pribuzni, protoze znasilnoval nedorostle pribuzne divky... Jak vidite, i v historii je vsecko jinak...


Komety, minikomety a ostatní ...

V nedávné době proběhla internetem i tiskem zpráva o objevu "minikomet", těles z kometárního materiálu (prý téměř čistého ledu) dopadajících v obrovském počtu (43000 denně) na naši Zemi. Jak to tedy vlastně s kometami a minikometami je?

Minikometa padajici k Zemi (15 kB)Zastoupení určitého typu těles ve sluneční soustavě lze charakterizovat tak zvaným populačním indexem, který nám udává, jak se mění počet těles s hmotností (přesněji logaritmus počtu s logaritmem hmotnosti). U sporadických meteorů je tento index (počítaný ze strmosti luminositní funkce kappa) asi -1.3, u rojových obvykle mezi -0.8 a -1.1 (menších těles je více). U komet nám výběrové efekty nedovolují jeho hodnotu s dostatečnou přesností určit; ostatně ani nevíme, jak souvisí jasnost komet na různých typech drah s hmotností (původní předpoklad, že jádra krátkoperiodických komet jsou velmi malá, byl opuštěn, dnes je spíše uvažováno o nízké aktivitě povrchu těchto komet). Z objevů komet v tomto tisíciletí však lze udělat alespoň některé závěry: - "superkomet" je velmi málo, v minulosti nebyly prakticky pozorovány komety ve větších heliocentrických vzdálenostech; - počet komet sledovaných v těsném okolí Země nyní neroste; to, že existuje pomalý meziroční nárust počtu sledovaných komet je způsobeno objevy vzdálenějších těles (z 10 prvých letos objevených komet - mimo komety SOHO - nemá žádná perihel pod 2 AU, 6 z nich přes 3 AU). Z těchto dvou zdánlivě protikladných fakt plyne, že komety jsou poměrně uniformní, s relativně malým zastoupením velmi hmotných i velmi malých těles.

Typické průměry jader sledovaných komet jsou zjevně v rozmezí 1 - 20 km. Větších i menších jader je poměrně málo (95P/Chiron 160 km, C/1995 O1 (Hale-Bopp) 32 km - C/1996 Q1 (Tabur) 0.6 km?, 18P/Perrine-Mrkos 0.5 km). Důvodem je zjevně to, že z jedné strany skutečně velkých "mateřských komet" je na periferii sluneční soustavy málo, z druhé strany je zřejmé, že ztráty plynu a prachu jsou u malých těles relativně velké a jejich aktivní životní doba je pravděpodobně kratší, než doba potřebná k "dostrkání" komety na dráhu blízko Slunce (respektive z dosud nejasných kosmologických důvodů skutečně chybí i mezi mateřskými tělesy). Z kosmologického hlediska komety Kreutzovy rodiny představují (jak již bylo uvedeno v čísle 93 Zpravodaje) něco jiného - úlomky velkých komet, které "nepřežijí" jediný oběh.

Minikometa padajici k Zemi (23 kB)Hypotéza o srážkách Země s minikometami není nová, Louis Frank ji uveřejnil již před více než deseti lety. Dle ní se má setkávat Země se skutečným deštěm minikomet o hmotnosti kolem 36 t a průměru kolem 12 m, složenými převážně z vodního ledu s povrchovou vrstvou uhlíku a jeho sloučenin. Rozpad těchto těles má probíhat již před vstupem do atmosféry, ve výškách 950-24000 km (zřejmě vlivem slapových sil Země). V principu je takový rozpad možný, znamená však, že tělesa nemají prakticky žádnou soudržnost (u malých těles hraje pevnost materiálu rozhodující roli, vlastní gravitace dominuje až u těles o průměru nad 600 km), u horní meze vzdálenosti by soudržnost musela být menší, než u mírně slehlého sněhu (je nejasné, jak by taková tělesa mohla přežít ve sluneční soustavě). Do atmosféry by tato tělesa vnikala již v podobě oblaku vodní páry. Důvodem pro tuto umělou hypotezu je to, že na družicových snímcích se objevuje "zrnění", při čemž se vlnová délka hlavní absorbce blíží vlnové délce pásu vody; nedávno přišel autor s novými výpočty dle jeho názoru podporujícími a zpřesňujícími jeho hypotezu. Přímá pozorování těchto těles chybějí, jaké jsou ale dnes možnosti jejich registrace? Při albedu 0.25 - 0.05 (odrazivost světlejších planetek - kometárních jader) budou mít 28. absolutní magnitudu tělesa o průměru 6.5 - 15 m. Tato tělesa budou ve vzdálenosti 150000 km = 0.001 AU (a v této vzdálenosti by jich měl prolétat milion denně) až 13 mag, nemohou tedy trvale unikat současným hlídkám křižičů zemské dráhy (při této hlídce byla již zachycena 5-m tělesa ve vzdálenosti 0.5 mil. km). Taková tělesa, o kterých mluví autor hypotézy proto zřejmě neexistují.

Nemá tím být řečeno, že neexistuje kometární materiál - je totiž hojně zastoupen v roji Drakonid; ale to, že se svými vlastnostmi od běžných meteoroidů až tak moc neliší. Kvůli malé pevnosti sice nedopadá na zemský povrch a je rozprášen v atmosféře, dá se však klasifikovat při analyze snímků meteorů.

Mnoho starších zkušeností vypovídá o tom, že velká většina neobvyklých hypotéz brzy dojde zapomenutí. Fakta, která mluvila v jejich prospěch jsou později vyložena zcela jinak. I když šlo (už vícekrát) i o údaje z družic (a tím spíše).

Vladimír Znojil

Vyšlo ve zpravodaji Společnosti pro meziplanetární hmotu


Došlo nám:


A ted nejaka ironicka tvrzeni k tem kruhum v obili:

Citace z http://www.codalan.cz/fiction/zaz/0096/agro.htm: "Objev piktogramu u Cihane byl vsak oznamen az po nekolika dnech, k navsetvam prvnich pruzkumniku doslo tedy po urcitem case po vzniku a tedy neni divu, ze objektivni zkoumani neprineslo zadne vysledky. Urceni pravosti zustalo na vyjadreni "odborniku", spechajicich co nejrychleji prokazat sve schopnosti. Jak vsak ukazaly zkousky, piktogram je pravy."

Zajimave tvrzeni - "Piktogram je pravy". Chteji tim asi rici, ze se nam to nezda.

"Snad ve snaze najit stopy po podvozku mimozemskho plavidla upoutaly pozornost hledacu zahad obrousene kameny. Kdosi upozornil na tuto "anomalii" a navstevnici vycistili pole od kamenu velice dokonale."

Hle - tot levny zpusob, jak zbavit pole kamenu!

Ahoj Ludek Vasta

15. července 1997

Patfinder News:Léto je tady, běžte vyrábět kruhy v obilí!

Výroba prostého kruhy je velmi snadná. Jsou k tomu potřeba dva lidé. Jeden je na místě budoucího středu kruhu a stojí na konci prkna. Ten druhý s prknem kolem něho otáčí. Nazvěme si ho kružníkem, středového pak středníkem. Kruh se tvoří v několika krocích.
 

O případné stopy se starat nemusíte. Kružník se prochází po již položeném obilí, středník stojí na místě. V našem případě dokonce jeden ze středníku vyšlapal malé kolečko hlíny. Po uhlazení stop botou, však bylo o záhadu více. Že je obilí polamané, se starat nemusíte. To vyřeší kruhologové. Vhodné ale je zkontrolovat okraje kruhu, kde bude obilí položené jen z části. Ty nejnápadnější trsy narovnejte ručně.

Jiří Dušek

A co na to druhá strana?

..." Letos začala sezóna podivuhodných obrazců vytvořených polehlými a zvláštně deformovanými rostlinami velmi brzo. Klub psychotroniky a UFO aktivizoval těsně před sezónou všechny své členy a poskytl jim i jednoduchý návod na průzkum, který přetiskla řada místních novin a zpravodajů. Nelze nic jiného než poděkovat všem členům KPU, čtenářům ZAZ i dalším spolupracovníkům a příznivcům, kteří se na průzkumech v řadě okresů podíleli a pomohli radou či cennou informací.

Pod tlakem faktů utichly názory minulých let, kdy se za původce kruhů označovaly různé "přirozené" vlivy, jako náhodně polehlé obilí, vzdušné víry, pobíhající kozy či celosvětové hnutí recesistických důchodců.

O to více zde bylo příležitostí pro hlasy takříkajíc "z druhé strany" - od rádoby odborníků jsme se mohli dozvídat skutečné objevy.

Nechyběla ani "přiznání" zásadně anonymních studentů, že složité piktogramy jsou jejich dílem, stejně tak obrazce minulých let. Pouze v jednom případě se jakýsi J. Dušek z hvězdárny v Úpici přiznává v letáku "Kruhy v obilí snadno a rychle" k vytvoření jednoho kruhu a má nepokrytou radost, když se jejich výtvor dostal do seznamu badatelů, zkoumajících tento problém. Je otázkou, jaká je úcta k cizí práci u tohoto člověka. Aby si však nemyslel, že může beztrestně narušovat cizí práci a zkreslovat výsledky bádání jiných, (o ničení cizí úrody ani nemluvě) domníváme se, že by bylo adekvátní odpovědí, aby při nějakém významném pozorování pana Duška (což by se dalo lehce zjistit) dojel k hvězdárně automobil a zamířil silný reflektor na kupoli a dalekohled. Doufejme, že si poté uvědomí, že kdo s čím zachází, tím také schází. Podotýkáme, že podobně vystupují i členové hvězdárny AAO v Hrádku u Nechanic.

Ukázalo se velmi brzy, jakou vítanou příležitostí je existence něčeho záhadného a anomálního pro různé "takyodborníky". Ti v něm odhalili zdroj příležitostí pro to, aby se snáze dostali do centra pozornosti sdělovacích prostředků a tak přiživili na tomto jevu svoji popularitu.

...

Jiná taková hypotéza vychází od "odborníků na paranormální aktivity Sírius". Podle ní piktogramy vznikají i vlivem probíhajících psychoenergetických procesů lidí a zvířat v okolí agrosymbolu. (Plz. deník 18.8.1996). Tento názor, ač zní velmi zajímavě a zasvěceně, nevychází ani z náznaku nějaké zjištěné souvislosti. Vychází pouze z názoru, že lze předem nějakou blíže neurčenou mentální aktivitou ovlivnit tvar budoucích agrosymbolů. Opírá se přitom o vyjádření některých osob, které po objevení určitých tvarů prohlašovali, že měli tušení, že podobný obrazec vznikne. Ovšem zjištění možného vlivu psychického prožívání by znamenalo provést šetření u stovek a tisíců lidí, žijících v okolí obrazců a v prvé řadě odhalit vliv psychického prožívání na vznik této anomálie. Jak však zjistit tyto dispozice u přítomných, v přírodě volně se pohybujících zvířat, je záhadou. Nic však nebrání prověřit myšlenku mentálního ovlivňování budoucích tvarů agrosymbolů experimentem, přísně sledovanými a notářsky ověřenými podmínkami.

Skuteční odborníci v esoterice, symbolice a heraldice se jistě podivili, když se od téže skupiny dozvěděli, že piktogram u Čiháně, tato pěticípá hvězda, vepsaná do kruhu "bez jakýchkoli pochybností znázorňuje pentagram, symbol, který neslavně proslul tím, že jej nosí vyznavači kultu satana." (Klat. deník 22.7.1996).

...

Mohlo by se namítnout, že podstata a smysl fenoménu kruhů a obrazců v obilí nebyla dosud odhalena, a tak každá hypotéza má právo na své vyjádření. To je ovšem pravda, pokud si ovšem ujasníme rozdíl mezi hypotézou a fantasmagorií. ..."

Přečetli jsme si na stránkách http://www.codalan.cz/fiction/zaz/  

14. července 1997

Co dělá Sojourner a Pathfinder?
Po softwérových problémech, jež o víkendu sužovaly toto kosmickou sondu, je prý všechno v pořádku. Dnes by mělo vozítko stát. Před očucháváním Yogiho dostalo totiž maximální prioritu zaslání barevného panoramatického snímku okolí.Je však otázka, zda je vůbec Pathfinder na Marsu. Dle seriozních studií je totiž celé marťanské šou jen velikou habaďůrou NASA, provozovanou na Internetu. Snímky prý byly pořízeny někde v mexické poušti. Na spoustě z nich jsou pak evidentní stopy po přítomnosti mimozemšťanů.

Jiří Dušek  

12. července 1997
Kterak Sojourner narazil do Yogiho (88 kB)Sojourner narazil do Yogiho
Tato zpráva již proběhla denním tiskem i tlačí. Takže jenom opakujeme, že včera vozítko Sojourner, jenž pobíhá kolem sondy Pathfinder, narazilo do kamínku pojmenovaném Yogi. (Viz přiložená animace.) Tato srážka - první v historii výzkumu planet - se naštěstí obešla bez obětí. NASA ji pouze využila k zvýšení zájmu veřejnosti o tento projekt. (Jako kdyby se už teď o něm všude nemluvilo.) Mise dál pokračuje (mluví se až o několika měsících), uvidíme tedy, jak dlouho jim to vydrží. (Nechtěl by někdo z fundovaných čtenářů rejdění Sojourneru a Pathfinderu na Marsu okomentova?)
Chcete-li se dozvědět více, pak vám doporučujeme tuto trojici stránek:


http://cnn.com
http://www.astronomynow.com/mars/index.html
http://mars.sgi.com
Jiří Dušek

 


Horoskop vzpomínek
Jistá minulost - Nejistá budoucnost

Až do 21. 5., do 9 h 20 min SE?, čili do okamžiku letního slunovratu, pobývalo Slunce ve znamení Blíženců, aby se pak posunulo do znamení Lva. Vprostřed června bylo Slunce v Blížencích, stejně jako Merkur. Druhá z vnitřních planet - Venuše, se nacházela v sousedním Rakovi. Jupiter spolu s Uranem a Neptunem setrvale kotví ve Vodnáři, Saturn už po řadu měsíců zatvrzele setrvává ve znamení Berana.

Červen se svou potápějící se a opět k hladině se deroucí korunou byl rájem pro peněžní spekulanty a dobrodruhy všeho kalibru. Činili se i finančníci amatéři a dokonce i my, finanční poctivci (jinak řečeno babráci...) Vše to měl na povel Merkur, planeta neposedná, přímo rtuťovitá. Co bylo pravda včera, neplatilo dnes, a výsledky peněžních transakcí podle toho vypadaly. Suma sumárum - doopravdy si polepšil jen málokdo...

Beran  Příznivé životní období, do něhož jste se před nedávnem dostali, vás pronásledovalo i v červnu, jen s tou láskou to bylo spíš nalevačku. Nicméně zdravíčko sloužilo a bankroty všeho druh se vám zatím podařilo odvrátit.

Býk  Vcelku dobrá fyzická kondice spolu s řadou drobných sexuálních radostí, které jste sklízeli i neúnavně rozdávali, vám umožnila čelit setrvalé nepřízni nadřízených. Ti z Býků, kteří se narodili kolem 10. 5. a rozhodli se finančně machinovat v první červnové dekádě, jistě nelitují. Jsou totiž v balíku!

Blíženci  V červnu jste si věru nemuseli stěžovat ani na horní část hrudníku ani na prsní kosti a lopatky. Dobře jste na tom byli i se svou výřečností. Ta zabírala jak u nadřízených, tak i u rodičů. Svým účinkem se však zcela míjela u zdravím kypících mladíků a jejich sportem prolezlých protějšků. Ti z vás, kteří měli to štěstí, že se narodili na přelomu května a června a rozhodli se zaspekulovat si právě uprostřed června, teď jistě doma přehazují své poctivě vyspekulované marky vidlemi. Smutný to pohled!

Rak  Vašemu plnému milostnému vyžití a vybití bránil jen zoufalý nedostatek volného času. Pokud se červnoví Raci odhodlali koncem měsíce k jisté odvážné transakci, pak neprohloupili. Nejbližší dva měsíci nebudou strádat.

Lev  Pokud si nade vše ceníte skutečnosti, že jste po celý červen nic nevěděli o svých střevech, slezině, ba ani o případné děloze v případě těhotenství, pak můžete červen hodnotit jako vydařený měsíc. Pokud byste však sami na sebe pohlédli optikou vašeho šéfa, stěží byste mohli hovořit o nějakých zvláštních úspěších.

Panna  Vaše fyzická kondice se stále zlepšuje a na sportovní úspěchy jste si již málem zvykli. To ovšem znáte už z května. V červnu však navíc došlo ve vašem milostném životě k významnému obratu k lepšímu, a to i navzdory jistým problémům, které jste měli s vlastní (nebo s partnerovou) pánví, křížovou kostí, kyčlemi či zadnicí.

Váhy  Náklonnost objektů vašich milostných zájmů neměla dlouhého trvání, přízeň však neutuchá. Jak se zdá, ani v červnu nebudete ušetřeni zlovolných aktivit starců a stařen, kteří nemají nic jiného na práci, než vás kritizovat, pomlouvat a ostouzet. Co naplat, až zestárnete a budete mít na takové věci čas, tak jim to pěkně oplatíte.

Štír  Milostné jiskření a příjemné pocity budící pohyb znamenaly onen kýžený obrat ve vašem soukromém život?. A to své místo raději neměňte, možná byste si vůbec nepolepšili. A vůbec, víte jak rostou počty nezaměstnaných! A abych nezapomněl, Štíři narození v polovině listopadu, kteří se v první červnové dekádě rozhodli poněkud zhodnotit své úspory, budou mít značné problémy shledat se byť jen s polovinou svého vloženého kapitálu.

Střelec Červen byl pro vás doslova smolným měsícem. Zhatilo se takřka všechno, čemu jste věřili, a k tomu všemu vás začala zlobit kolena a svalstvo celého těla se začalo stěhovat někam do nenávratna. Nejhůř dopadli Střelci narození na přelomu listopadu a prosince, kteří díky událostem v polovině měsíce mohli přijít takřka o všechno, a to leckdy i nezaviněně.

Kozoroh  Oproti jarní beznaději byl červen již o mnoho optimističtější. Vše jste zvládali v typickém předprázdninovém chvatu, v nřmž vám na nějaké to laskání už nezbýval čas. Pro Kozorohy narozené o vánocích mám nepříznivou zprávu. Dle polohy Merkuru soudě nemohly vaše obchody uzavřené v třetí dekádě měsíce dopadnout hůř. Co si tak už začít vybírat nějakou dobře padnoucí žebráckou hůl?

Vodnář  Platí to, co v dubnu i květnu: hřejete se na výsluní šéfovské přízně, bohužel ženy všech věkových a hmotnostních kategorií už začínáte tak trochu nudit. Co se jim tak občas pochlubit dolní částí svých holení a lýtek? Ta jsou, jak známo, vaší nejsilnější zbraní.

Ryby  Pokud jste mně neposlechli a opět si někde kradmo zasportovali, pak jste se znovu dočkali trestu. Útěchy se vám však tentokrát skoro vždy dostalo v náruči vašeho partnera (vašich partnerů). Pokud jste věnovali finančnictví a obchodování, pak jste šli od neúspěchu k neúspěchu.

Zdeněk Mikulášek 

 

11. července 1997

29. týden na obloze (14. 7. - 20. 7. 1997) Náš kosmický soused Měsíc nyní roste do úplňku, který nastane v neděli dvacátého července. Během týdne můžete každý večer sledovat, jak prochází poblíž nejjasnější hvězdy souhvězdí Štíra - Antara. Jeho vzdálenost se odhaduje na pět set světelných let.

Patří mezi takzvané veleobry - je šetsetkrát větší než Slunce. Kdyby se nacházel ve středu sluneční soustavy, sahal by okraj jeho řídké atmosféry až k Marsu.

Antares je neobyčejně starou hvězdou, která brzo zahyne v ohromné explozi. Kdy se tak stane, ale není možné přesně říci.

Jiří Dušek  

10. července 1997

Zeptali jsme se: Uskuteční se Měsíční expedice Ostrava?

Dle sdělení Tomáše Havlíka, pracovníka Hvězdárny a planetária v Ostravě, se Měsíční expedice, která mčla být od 11. do 18. srpna 1997, skuteční. Hvězdárna je sice bez proudu, pitné vody, silně pochroumaná, ale expedice bude. Její začátek se však posunuje z pátku na neděli 13. července. Jste-li přihlášeni, nemusíte propadat panice a klidně vyražte na cestu. (Já tam jedu také).

Dle telefonického rozhovoru, Jiří Dušek


Objevena kometa Tabur C/1997 N1

Australan Velo Tabur objevil svoji druhou kometu. V současnosti se nachází v souhvězdí Eridanus a má asi 9. velikost. V dalších dnech se bude nadále zjasňovat až na asi 5 mag. Severozemci však mají šanci spatřit ji až někdy začátkem září. Detailní informace najdete na stránkách http://www.skypub.com/comets/tabur4.html

7. července 1997

Pozdrav vsem z totalne zatopene Ostravy

Prave pred malou chvili jsem dorazil po trech hodinach cesty na hvezdarnu. Ano trvalo to tri hodiny. Ostrava je totiz uplne v prdeli (Tento výraz nevyjadřuje stanovisko redakce :-). Zacal tady chaos a anarchie vypada to trochu jako by zacala valka vsude sami policajti, vojaci a hasici. Lide nechodi do prace, v mnoha pripadech totiz nemaji kam nebo se tam dostat. Nejhur je na tom Poruba. Je uplne odriznuta od sveta, existuje jedina cesta, po ktere se tam da dostat a to pres Petrkovice.

A tam se kazdou chvili nekdo naboura a ucpe to. Rady aut dosahuji nekolik kilometru. V doprave je skutecny chaos, nic nejezdi jak ma a tramvaje byly vyrazeny uplne.Nejvice vody je na vodarne, smula je v tom, ze to je vlastne nejdulezitejsi dopravni tepna. Je tam asi pul metru vody a tece tam reka smerem na chemicku. Jestli se ptate, kde se ta voda vzala, tak je to rozvodnena Ostravice. Ja sam, kdybych to nevidel, tak neuverim. Jel autobusem. Maji tam nekolik specialnich autobusu, ktere to prejizdeji stylem ponorka. Vody je tolik, ze ten, kdo stoji na schudcich, ma smulu. Dela se to tak, ze pred autobusem jede traktor a vodu rozhrnuje a za nim jede autobus. Peknou kulisu tomu jeste dela modre embecko, ktere plave uprostred. Nikdy jsem nevidel embecko plavat - az dnes. Vsude kolem plno cumilu a fotografu. Je to neco, co tu jeste nebylo. Nefunguje zeleznice a mezinarodni trat je v prdeli (Tento výraz nevyjadřuje stanovisko redakce :-).

Dnes vykolejil tady kousek mezinarodni rychlik. 64 lidi zraneno. Jen zazrakem nikdo mrtvy. Videl jsem to v televizi docela brutus jako by ty vagony nekdo ledabyle rozhazel kolem trate.

Dostat se pesky na hvezdarnu je pekny problem, protoze z naseho maleho potucku se stala drava reka. A nase mile mostiky byly presunuty neviditelnou silou kamsi dodaleka. Zkratka neni po nich ani vidu ani slechu. Upravil jsem trochu program MEO, jedna z cinnosti bude postavit novy mostek . At mam kudy chodit do prace. Asi nepujdu domu, nechci se znovu koupat a taky nemam v cem jit, vsechno je promoceno.

Divam se z okna - zacina prset. Neda se rict nic jineho nez "Hm".

Dalsi informace: vesnice Siroka Niva byla povodni vymazana z mapy, pry z ni nezbylo nic. Mimochodem Lukas Kral ma asi ted taky problemy, Polanka to taky chytla, a ve vetsine domu se da bydlet jen ve druhem patre.

Zdur a vode zdar.

Tomas Havlik Hvězdárna Ostrava

P.S. Je tady zima a smrad, to asi proto, ze vsechny zdi jsou totalne mokre.