Nadmořská výška jen několik metrů… 
Jedna zajímavá akce 
Z domácí CD produkce 
Žádná voda na Měsíci 
Zima přichází 

Přílohy IAN: 
Amatérská prohlídka oblohy 
Slunce 99 
Rozcestník IAN 
Diskuze čtenářů

 
 


Nadmořská výška jen několik metrů... 
 
Když se 10. října tohoto roku ve 3.28 UT z plovoucí plošiny Odyssey, zakotvené na rovníku v Tichém oceáně v místě se souřadnicemi 0 severní šířky a 154 západní délky  vznesla štíhlá, šedesát metrů vysoká raketa Zenit-3SL a po 62 minutách dopravila na dráhu přechodovou ke geostacionární novou telekomunikační družici, byl to významný mezník pro všechny, kteří po léta připravovali nový kosmodrom a investovali do něj stovky milionů dolarů. Poté, co byla nová koncepce vyzkoušena úspěšně 27. března (jak jsme o tom v IAN referovali) totiž šlo o první komerční start mezinárodní společnosti Sea Launch pro vypouštění družic.  
Byl to významný den i pro společnost, která družici DIRECTV 1-R bude využívat (Directv) i pro výrobce, kterým je Hughes Space and Communications Company (mimochodem, obě jsou dceřinnými firmami koncernu Hughes Electronic Corp.). Nová družice typu HS-601HP je totiž 50. exemplářem rozsáhlé rodiny komerčních družic HS-601, vyráběných od roku 1987 a provozovatel ji objednal roku 1998 (na dalších 20 má výrobce objednávky).  
Družice má  i s vlastním raketovým motorem pro vyvedení na definitivní dráhu startovní hmotnost 3446 kg (po uvedení na dráhu 2304 kg). Základní těleso má tvar krychle o straně 2,3 m, k níž jsou připojeny dva čtyřsegmentové panely slunečních baterií o rozpětí 35 metrů. Pro zajištění přesné polohy na dráze jsou určeny tři čtveřice motorků, z nichž jedna (pro severo-jižní směr jsou moderní xenonové iontové motory o tahu po 0,17 N). Protože sluneční baterie místo klasických křemíkových článků používají Ga-As, vzrostl výkon z 4-5 kW na 8,7 kW (po patnáctileté službě degradující na 7,7 kW).  Na palubě družice je 16 provozních transpondérů (a 4 záložní), pracujících v pásmu Ku (12,2-12,7 GHz) s kruhovou polarizací signálu s mikrovlnnými zesilovači o výkonu po 200 W.  Vysílání se realizuje pomocí dvou antén Gregoryho typu o průměru 2,7 m. 
Po zakotvení nad 101 záp. d. doplní předchozí dvojici starších družic DBS-2 a 3 stejné společnosti (DBS-1 z roku 1993 zůstane v záloze) a zvýší tak pokrytí všech 50 států USA (úroveň signálu 50-55 dBW). Síť slouží k přímému vysílání televizních programů ve 200 kanálech na individuální antény o průměru 0,9 m v téměř třech milionech amerických domácností (zhruba polovina uživatelů v USA). Příští komerční start se má uskutečnit v prvním čtvrtletí 2000. 
Stavba plovoucího kosmodromu a potřebné "infrastruktury" v domovském přístavu v kalifornském Long Beach je z mnoha hledisek průkopnickým činem. Raketa startující z rovníku může vynést mnohem větší užitečné zatížení než např. z ruských kosmodromů, případně stejné zatížení na dráhy s vyšším počátečním perigeem, což vede k úspoře pohonných látek a  tím ke zvýšení aktivní životnosti družic až na 20 let. Rovněž umožňuje efektivnější a levnější způsob navedení na oběžnou dráhu, protože odpadá složitá série manévrů pro změny inklinace během vyvedení. Sea Launch navíc poskytuje i další moderní a flexibilní služby zákazníkům.  
Sea Launch Co. byla založena v dubnu 1995 v předtuše skvělého obchodu na přelomu století, kdy se odhaduje objem trhu s výrobou a vypuštěním komerčních družic na cca 50 miliard.  Je příležitostnou společností se sídlem na kajmanových ostrovech s kancelářemi v Seattle (Washington) a domovským přístavem v Long Beach (Kalifornie). Majoritním majitelem je Boeing Commercial Space Co.,  Kent (40%); ruská společnost Energija, Moskva (25%); norský koncern Kvaerner Maritime a.s., Oslo (20%) a ukrajinská KB Južnoje/Južmaš, Dněpropetrovsk (15%), úvěr poskytla mj. Světová banka. 
 

 
Lidová hvězdárna ve Ždánicích srdečně zve na 7. národní přehlídku vědeckotechnické činnosti mládeže MLADEX ´99. Tato akce se koná na BVV, Brno, pavilon E - uprostřed pavilonu. Tato výstava proběhne ve dnech 19.10. - 22.10.1999. Za kolektiv lidové hvězdárny ve Ždánicích zde budou vystavovat Ondřej Bracek a Jan Čechal s projekty Zatmění Slunce 99 a Proměnné hvězdy. Pravděpodobně uvidíte i astronomické přístroje jedné české firmy.  
Petr Závodský
 
 
 
Z domácí CD produkce 
 
Vzhled vyhledavaniMožná jsou i mezi čtenáři IAN tací, co podlehli reklamní kampani hvězdárny ve Valašském Meziříčí a koupili si první díl CD-ROMu Gallaxis. Co že to je? Především obrovský zdroj astronomických snímků a animací, které můžete najít na Internetu, ale nemusíte platit tisíce za telefonní poplatky -- CD-ROM pořídíte za několik stovek korun. Na disku také najdete informace textového charakteru z pera odborného a vedoucího pracovníka hvězdárny  Libora Lenži. V těchto dnech se na trhu objevila druhá, přepracovaná vylepšená a stejně levná verze, Gallaxis 2002. Zatím nemáme v redakci disk k recenzování, ale počítáme, že již brzo vás budeme moci informovat o tom, jakých kvalit produkt dosahuje a zdali má cenu jej kupovat. Do té doby se můžete podívat nebo koupit demo verzi (50 korun) na této stránce. Držíme autorům (L. Lenža, H. Olchava) palce, aby se jim práce dařila a aby měli dostatečný odbyt, jež by podnítil jejich další tvůrčí úsilí. 
Ukazka vzhledu mapyDalším kompaktem, který je dodělán a připraven k distribuci je disk firmy Frostware obsahující digitální atlas oblohy. Před časem jsme měli v redakci na ukázku první verzi programu a musíme uznat, že krom naprosté originality v domácím prostředí je tento program dobrým pomocníkem každému začínajícímu hvězdáři. Nyní se dokončuje již druhá verze (beta verzi si můžete prohlédnout na domácí stránce) a ta slibuje mnohá vylepšení. Opět jsme výrobek testovali náročným způsobem a pokud se podaří autorům odstranit některé nedostatky, na které jsme je upozornili, mohl by se na trhu objevit katalog na profesionální úrovni, který by vás stál za hranicemi téměř desetinásobek. Každý, kdo se na oblohu dívá dalekohledem by se měl zamyslet nad tím, zda by mu tento program nenahradil papírové atlasy, trpící vlhkem a chladem u dalekohledu. Není nad to vytisknout si mapku kolikrát chcete... To vám mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Hned, jak se nám finální verze programu dostane do rukou, vám přineseme podrobný rozbor a snad také radu, zda kupovat či ne. Cena by měla být pod tisíc korun!!!
V neposlední řadě bych se chtěl vrátit k archivnímu CD-ROMu našeho časopisu. Ten by se měl objevit nejpozději koncem listopadu a krom kompletního obsahu, který jsme s Jirkou Duškem a dalšími autory připravovali dva a půl roku bude k dispozici také vyhledávací program, který vám umožní snadno a rychle najít potřebné informace. Cd-čko bude k "mání“ za asi pět set korun. Z výdělku bychom rádi pořídili do redakce digitální kameru. Pokud se nám to podaří, můžete se těšit na našich stránkách na zajímavé video ukázky rozhovorů, přednášek a akcí, kterých se účastníme.
 
Podle NASA News
 
 
Žádná voda na Měsíci 
 
O tom, zda na našem kosmickém sousedu je nebo není sloučenina tak moc potřebná k životu zatím nemůžeme vyjádřit jasné stanovisko. Každopádně je nyní téměř jisté, že výjimečně plánovaný kamikadze NASA -- Lunar Prospector svým zavrtáním do kráteru poblíž lunárního pólu žádnou vodu neprokázal. 
Krater, kde ocekavaji vedci voduPřestože pracovníci NASA dávali celému experimentu (o kterém jsme již psali) poměrně malou šanci na úspěch, konečný výsledek říkají jen velmi opatrně a přikládají hned několik argumentů, proč se případná voda po dopadu neobjevila. Velké množství pozemních observatoří, které jsou schopny provádět spektroskopii mířilo 31. července své přístroje k jižní polární oblasti Luny v domnění, že se jim podaří detekovat ve spektrech emisní čáry hydroxylu (OH). Bohužel ani ony ani citlivé kamery HST neukázaly nic, co by o přítomnosti zamrzlé vody svědčilo. Informovali o tom odborníci z NASA na zasedání v Italském Padově. Ihned však dodávají, že je také možné jedno z následujících vysvětlení: 
  • Sonda se nemusela přesně trefit.
  • Přestože dopadla na dno kráteru, mohla náhodou spadnout na skálu nebo na suché podloží.
  • Energie uvolněná při dopadu nebyla dostatečná k vytvoření hydroxylu.
  • V kráteru voda prostě není, vodík detekovaný Prospectorem z oběžné dráhy je jen vodík bez kyslíku.
  • Naše schopnosti pozorovat tak slabý výbuch nejsou dostatečné a pokus byl buď podceněn nebo mimo naše technické možnosti.
  • Exploze se odehrála mimo zorné pole přístrojů, které je jen velmi malé.
  • Výbuch odvrhl materiál špatným směrem nevhodným po pozemská pozorování, nebo se vyvržená látka nedostala nad stěny kráteru.
Je jasné, že otázek je zatím velmi mnoho a jak už to tak bývá, experiment přivodil mnohem víc otazníků než odpovědí. Jaké jsou naše výhledy do budoucna? Kdo ví, ale jisté je, že NASA hodlá v experimentech vedoucích k prokázání vody na Měsíci pokračovat, protože "měsíční zlato“ by znamenalo neskýtané možnosti v případném uvažování o stavbě jakékoli lunární stanice. 
 
Podle NASA News.
 
 
 
Zima přichází 
 
Kliknete pro vetsi rozliseniNejenom u nás, ale i na Marsu se hlásí o slovo zima. Na severní marsovské polokouli zima začala -- astronomicky vzato -- již okolo 1. srpna. Sonda Mars Global Surveyor v rámci mapovací sekvence zachycuje příchod tohoto ročního období od začátku a v práci bude pokračovat až do nástupu největšího chladu; ten nastane koncem prosince tohoto roku. Jako první se pokryly jinovatkou písečné duny v okolí severní polární čepičky. Duny jsou normálně velmi tmavé, téměř černé. Když je ale přikryje jinovatka, zesvětlají. Proč však duny vymrzají dříve než okolní terén? Zatím je to záhada; snad přesypy obsahují více vodní páry, která pak vystupuje z písku během dne a opět kondenzuje s příchodem chladné noci. Na snímku je dunové pole poblíž souřadnic 74,7° A a 61,4° W, rozlišení dosahuje 7,3 m na pixel (obrazový element). Zachycená oblast je asi 3 kilometry široká a je osvětlena zprava. Obraz se zdá být trochu rozmazaný a zrnitý, poněvadž duny jsou pozorované skrz jemný oblačný závoj, který se vytváří v okolí polární čepičky.
 
NASA/JPL/Malin Space Science Systems