Dovolená s dalekohledem 1999 
  
Poslední týden v srpnu se konala ve Zhořci u Plzně již tradiční akce pro astronomy a jejich rodiny Dovolená s dalekohledem. Letošní 10. ročník poprvé organizovala Rokycanská hvězdárna. A organizovala ho dobře, bylo postaráno o naše tělesno i duševno. Kdo ze čtenářů IAN zná z úpické Expedice skvělý kuchařský tandem starající se o naše žaludky paní Samková -- paní Hofmanová, tak ví, že nikdo z účastníků Dovolené rozhodně nezhubl. 
Celá akce proběhla v duchu sdělování zážitků ze zatmění Slunce. Promítaly se videozáznamy, ukazovaly se fotografie, rozebíraly se možnosti budoucích výprav za černým Sluncem. Ovšem nejen zatměním astronom je živ. Byl připraven bohatý a zajímavý přednáškový program, z něhož zmíním například kurs astronavigace, přednášky o černých dírách, plazmovém vesmíru, kosmonautice, optice pro jaderný výzkum a další. 
Počasí na pozorování vyšlo docela dobře. V noci si přišli na své zejména milovníci Měsíce, protože během Dovolené nastával úplněk. Ti nejvytrvalejší z nás, kteří vydrželi do ranních hodin na západ Měsíce, se pak mohli alespoň zpočátku týdne kochat černočernou oblohou nerušenou umělým osvětlením. Takže -- koukat bylo na co a hlavně bylo čím. Na pozorovací louce se tradičně sešly dalekohledy všech možných velikostí a tvarů, vyrobené doma na koleně i zakoupené od nejlepších firem. 
Mě osobně zajímala víc obloha než dalekohledy (co byste taky čekali od ženský). Ačkoliv jako skalní pozorovatelka deep-sky objektů nemám ráda nic jasnějšího než M 31, pustila jsem se z nedostatku jiných příležitostí do kreslení Měsíce. I v jeho svitu se pak daly kreslit některé hvězdokupy, jako například chí a h v Perseovi, na které jsem se už dlouho psychicky připravovala, a konečně je mám. Doporučuji všem. Spolu s ostatními jsem si také nenechala ujít záblesky Iridia, které byly všemi přítomnými oceněny neutichajícím potleskem. 
Zkrátka, byl to pěkný týden, za který chci poděkovat všem, kteří se podíleli na jeho organizaci a těším se, že se ve Zhořci zase někdy sejdeme. 
  
Blanka Masničáková