Nová proměnná hvězda 
  
Co se dalo čekat už dávno, se konečně podařilo. Při pozorování probíhajícího superoutburstu hvězdy V 419 Lyr se mi podařilo všimnout si jedné hvězdičky, která poblikávala na dvou porovnávaných CCD snímcích. Zpracování všech obrázků bylo dílem okamžiku a jaké bylo mé překvapení, když se mi v Originu ukázala docela pěkná světelná křivka. Tedy kousek. Tedy tři noci, během nichž hvězda měnila svoji jasnost. Na první pohled se zdálo, že by to mohla být zákrytová Beta Lyrae, ale byl to jen dohad. 
Díky tomu, že zmíněnou kataklyzmu jsme pozorovali společně s Taichim Katem a Makoto Uemurou, byla “novᔠproměnná také na jejich snímcích. Požádal jsem je tedy o potvrzení a skutečně: i jim se měnila. Dnes v noci se jim dokonce podařilo pozorovat zákryt. Zdá se tedy, že alespoň část původní domněnky, že se jedná o zákrytovou dvojhvězdu, je správný. Jaký typ to ale je, jaké jsou elementy světelné křivky, to je zatím “ve hvězdách”. Proto bych chtěl požádat všechny vizuální pozorovatele, které by toto objevování chování nové proměnné hvězdy bavilo, nechť se o to pokusí. Bohužel je však hvězda asi kolem 13. magnitudy, takže na případná pozorování si vezměte větší dalekohled. Pokusíme se společně připravit křivku tak, jak nám budou přibývat CCD pozorování (do konce září budeme hvězdu sledovat i zde v Brně) a také vaše případné vizuální odhady.  
S Taichim jsme také sepsali podobnou výzvu do VSNETu, takže je možné, že všichni pozorovatelé, kteří se akce zúčastní vytvoří mezinárodní spolupráci na dobré úrovni. Věřte mi, že se to vyplatí. Kdybychom tady v Brně sobecky objev utajili a nechali si to pro sebe, dokud nebudeme mít kompletní křivku, asi by to díky počasí a přidělování časů (ne každou jasnou noc pozorujeme, dělíme se o noci s ostatními) mohlo trvat celé měsíce, než by se nám to podařilo. 
Hodně sil a chuti do pozorování přeje 
    
P.S. Případným zájemcům o pozorování doplňující informace. Hvězda má katalogové označení GSC 2135.1730, jako srovnávací použijte prosím GSC 2135.2195 a GSC 2135.2080 v případě CCD pozorování. Pro vizuální pozorování asi budou vhodnější hvězdy jiné. Amplituda světelných změn je rovna přibližně jedné magnitudě takže by mělo být snadné pro všechny pozorovatele pokles zaznamenat. Na přiloženém CCD snímku (pořízeném autorem) naleznete krom nové proměnné (značena bíle) také kataklyzmickou V 419 Lyr (značena žlutě). Při pozorováních můžete sledovat také to, zda uvidíte tuto hvězdu. V případě že ano, pošlete prosím e-mail na adresu autora a do skupiny VSNET. Veškeré vaše pozorování, stejně jako další fotometrické měření z Brna a Kyota budou k dispozici na stránce http://www.ian.cz/cba/stars/newvar.htm.  Přeji jasné počasí! 
 
 
[Domů] [Novinky] [Archiv] [Čtivo] [Názory] [Pozorování] [Akce] [Přílohy] [Odkazy] [Redakce] [Překvapení]