Z. Mikulasek (foto IAN)Horoskop vzpomínek 
Jistá budoucnost, nejistá minulost 

Červenec a srpen 
Během letních prázdnin nás čekají dva úplňky 28. 7. a 27. 8., taky ovšem dva novy: 13. 7. a 11. 8. Zvláště ten druhý bude novem "par excellence", novem, při němž bude pro většinu obyvatel Evropy na pár hodin alespoň zčásti zastíněno Slunce.  
V městě Brně zatmění začne v 11 h 24 min letního času a skončí ve 14 h 08 minut. Přesně uprostřed tohoto časového rozmezí, v 12 h 46 minut bude zatmění vrcholit -- měsíční disk nám přitom zakryje celý 96 % plochy slunečního kotouče. Zatmělé Slunce bude podobu uzounkého srpečku obráceného vypuklou stranou vzhůru. Pokud se budete chtít o tomto zajímavém jevu dovědět něco více, pak dlouho nepřemýšlejte a vydejte se na brněnskou hvězdárnu nebo alespoň poslouchejte Český rozhlas Brno.  
I když více než 90 % sluneční zatmění není k zahození, není to nic ve srovnání s tím, co čeká ty, kteří budou moci spatřit zatmění úplné neboli. Těm šťastlivcům se totiž úplně setmí a oni budou moci na obloze kromě "černého Slunce" spatřit též planety a řadu jasnějších  hvězd. Uvidí ovšem i vnější atmosféru Slunce -- jeho perleťovou korónu i rezavý prstýnek rozcuchané chromosféry. Pohled je to prý natolik úchvatný, že každý, kdo jej spatří, si jej zapamatuje na celý život. Nejen to, někteří úplnému zatmění propadnou natolik, že už do konce svého života musí za černým Sluncem jezdit. Je to droga. 
Spatřit úplné zatmění 11. 8. 1999 není nijak obtížné, stačí si zajet do pásma totality, které prochází Francií, jižním Německem, Rakouskem, Maďarskem, Rumunskem a Tureckem a mít štěstí na počasí... Propasete-li však tuto příležitost a řeknete si, že si počkáte až na úplné zatmění, které bude viditelné z území naší republiky, pak tedy vězte, že to nejbližší nastane v roce 2135. 
Na letní obloze ale není jen Slunce a Měsíc. V první polovině července bude ještě stále ke spatření Venuše, a to večer, nízko nad severozápadním obzorem. Naproti tomu nápadně narudlý Mars bude na večerní obloze viditelný po celé prázdniny. Saturn s Jupiterem vycházejí až pozdě večer a na obloze setrvají až do svítání. Na prázdninové hvězdné obloze se ještě setkáme se souhvězdími jarních večerů, zejména s Pastýřem, Herkulem a Severní korunou, najdeme tam však i hvězdy letního nebe -- Vegu, Altair a Deneb vytvářející charakteristický letní trojúhelník. Vysoko nad hlavou ční výrazné hvězdné seskupení Velkého vozu, které je ovšem jenom malou částí rozlehlého souhvězdí Velké medvědice. 
  
Červen 
V polovici června byly astrologické planety porůznu rozesety po zvířetníku, což je sice tristní, nicméně to velice zjednodušuje hvězdopravecké věštění. Slunce dlelo v Blížencích, ve vedlejším Rakovi byl Merkur, Venuše se uhnízdila ve Lvu, Mars ve Vahách. Po delší době k sobě zase našli cestu Jupiter a Saturn, kteří hřadovali v Býku, a konečně Uran s Neptunem, kteří už kdoví kolikátou sezónu vězí ve Vodnáři. Asi vás proto nepřekvapí, když vám sdělím, že: 

Beran  Vaše májová mátožnost se ještě prohloubila. Museli jste si připadat jak ten svatý za dědinou, ale co je nejhorší, vůbec vám to nevadilo. Vaší jedinou tužbou bylo spát nebo tupě civět do bedny. Je pravým zázrakem, že jste toto své životní minimum vůbec přežili. 
Býk  V důsledku sblížení Jupiteru se Saturnem jste se dostali do poněkud schizofrenního rozpoložení. Na jednu stranu chtěli dobývat nové světy a bořit zkostnatělé normy, na druhou stranu jste pociťovali silné znechucení nad jakýmkoli zásahem, který by měnil léty osvědčená pravidla a řády. Vnitřně jste byli tak trochu anarchisté i konzervativci. Zde musíte poděkovat hlavně svoji vnitřní policii, která oba tyto živly nepustila k sobě. 
Blíženci  V červnu jste více než kdy jindy podlehli svodům pátrání a výzkumu. Jste holt tak ustrojeni, že vás všecko zajímá. Jste zvědaví a bystří. Hnidopiši mezi námi však o vás rozhlašují, že vaše znalosti nejdou do hloubky, že jste povrchní a své poznatky již dále nerozvíjíte. To z nich ale mluví hluboká a temná závist, kterou byste měli neprodleně podrobit zevrubnému průzkumu. 
Rak  V polovici června jste všechny šokovali svým mimořádně rychlým chápáním, neomylnou pamětí a mimořádně krátkou vybavovací dobou. Netřeba zdůrazňovat, že to byla doba jak stvořená pro sepsání knihy  osobních vzpomínek. Pokud jste to nestihli, pak je zbytečné bycha honit. To raději už teď sepište policejní zprávu o ztrátě paměti. 
Lev  Přišlo to na vás, a vy jste se vůbec nebránili. Čemu? No přece smyslu pro krásu, harmonii či dlouhodobému citu, který je pravým opakem krátkodobého zamilování, po němž následuje stejně rychlé odmilování. Co myslíte, jak dlouho vám to asi vydrží? Jak znám Venuši, tak sotva měsíc. 
Panna  Nevím co bych k červnu pověděl, jedině to, že si na vás nikdo nestěžoval. Nebo o tom alespoň nevím. A pokud vím, tak ho neprozradím. Prozradím-li jej, pak jedině, pod surovým nátlakem. 
Váhy  Ani v červnu tomu nebylo jinak -- váš organismus se dostal do skvělé fyzické formy. Byli jste přímo prostoupeni životní energií, která z vás přímo prýštila. Byli jste schopni vlastnoručně přerýt i sousedovu zahradu a nevzít si to víc než plech ocukrovaných tvarohových buchet. Všechny prostinké buchty z okolí na vás mohly oči nechat. 
Štír  Nerad vám to říkám, ale někdo vám to už konečně říct musí: opět jste měli  problémy s dosažením vyššího vzdělání a navíc jste nedokázali dostát většině svých slibů. Šťastné náhody se vám obloukem vyhýbaly. Ke svým bližním jste se chovali stroze, přísně, chladně, i když, musím přiznat, nikdo z nich si ani lepší zacházení nezasloužil. 
Střelec  V červnu jste více než kdy jindy podlehli svodům pátrání a výzkumu. Jste holt tak ustrojeni, že vás všecko zajímá. Jste zvědaví a bystří. Hnidopiši mezi nám však o vás tvrdí, že vaše znalosti nejdou do hloubky, že jste povrchní a své poznatky již dále nerozvíjíte. To z nich ale mluví hluboká a temná závist, kterou byste měli podrobit velice zevrubnému průzkumu. 
Kozoroh  Nemohu se zbavit dojmu, že na vašem červnovém myšlení nebylo něco v pořádku. V každém případě vám chybělo nezbytné soustředění, takže ani není divu, že proces zpracovávání informací tím byl občas narušen. A ještě jednu otázku, o níž vím, že vám nebude příjemná: byli jste už na vyšetření očního pozadí? 
Vodnář  Opoziční Venuše je pravou příčinou vašich současných problémů v partnerském vztahu, stojí též za vaší přehnanou touhou po pohodlí a snobském luxusu. Chybělo vám toho vprostřed června povíc -- klid, fyzicky i psychicky adekvátní milenec nebo milenka, mír, mírnost, láska a smířlivost. Nezoufejte, nepřízeň Venuše není setrvalá. 
Ryby  Nevím co bych k vašemu červnu pověděl, jedině to, že naprosté většině lidské populace na naší skvělé modré planetě byl váš osud zcela lhostejný. Ať si tedy trhne! (Ta většina).
        Zdeněk Mikulášek