Z. Pokorny, foto IANPřichází Zlaté století astronomie 
Rozhovor se Zdeňkem Pokorným, autorem scénáře nového astronomického seriálu 
  
Příští týden v úterý bude mít v České televizi premiéru nový astronomický seriál "Zlaté století astronomie" a já bych se jednoho z autorů, respektive autora scénáře, Zdeňka Pokorného zeptal, čím bude tento seriál zajímavý, na co se mohou naši čtenáři těšit a především čím se liší od jiného slavného astronomického seriálu, tedy "Oken vesmíru dokořán"? 
  
Jako autor scénáře se těším na to, že mnozí diváci -- jak doufám -- ocení, že jsme zvolili trochu jinou formu i jiný obsah než měl minulý seriál "Okna vesmíru dokořán", se kterým ho nepochybně bude spousta pamětníků porovnávat. Zcela záměrně jsme náš seriál nemohli vytvořit stejným způsobem, jednak se proměnila doba, jednak "dvakrát nelze vstoupit do téže řeky".  
Bylo nám jasné, že musíme zvolit zajímavý obsah, a tady -- tuším -- Jiří Grygar jako moderátor navrhl velké astronomické objevy dvacátého století. Současně jsme zvolili i jinou formu: nikoli studiovou, ale pokud možno v nějakém zajímavém prostředí.  
Bude to tedy jakási kronika toho, co se odehrálo ve dvacátém století. Už proto, že se kvapem blíží jeho konec. Celkem jsme vybrali dvanáct témat, dvanáct velkých událostí, které nepochybně ovlivnily vývoj astronomie. K nim jsme vyhledali s nimi související příběhy. Objevy jsme totiž nechtěli podat encyklopedicky, učebnicově, co se stalo, jako nějaký komentář. Pokusili jsme se tyto události přiblížit příběhy, které třeba navodí atmosféru, v níž objevy vznikaly.  
Televizní diváci tedy uvidí dvanáct dílů, například hned první se jmenuje "Velká debata". Pod tímto názvem astronomové znají diskusi o povaze naší hvězdné soustavy, naší Galaxie. Následuje díl týkající se rozpínání vesmíru, objevu termonukleárních reakcí, pulsarů, kvasarů a vše končí objevy, které jsou staré jen několik málo roků a na které si takřka každý, kdo se alespoň trochu zajímá o astronomii, sám dobře vzpomene. Každopádně se ale jedná o náš subjektivní výběr -- jistěže zajímavých věcí bylo víc. Jenomže televize nemá tolik peněz, aby natočila astronomický Dallas. 
  
Pokud vím, moderátorem pořadu bude Jiří Grygar, který bude vystupovat v různých netradičních prostředích. Můžete prozradit, kde všude ho diváci uvidí? 
  
Foto IANTo samozřejmě nemohu, to bych je ochudil. Mohu jenom souhlasit s tím, že bude v naprosto neobvyklých prostředích... I když se samozřejmě objeví i na hvězdárně. On ale pokaždé vysvětlí, proč je zrovna tam a vždy to s příběhem nějak souvisí. Není to tedy jenom pro zajímavost, nebo třeba pro kameramana, ale souvisí s danou věcí a zcela jistě se zalíbí i našim divákům. 
  
Také jsem se dozvěděl, že seriál je zajímavý krátkými příspěvky skutečných astronomů, nejen Jiřího Grygara, ale řady jiných vzácných hostů. Můžete alespoň je prozradit? 
  
Ano, prominentní hosté tam budou. Podařilo se nám přemluvit, získat ke spolupráci často protagonisty těchto příběhů, jako třeba... Ale já je prozradím všechny: Luboš Perek, Jiří Bičák, Miroslav Plavec, Zdeněk Ceplecha, Martin Rees, Igor Novikov a Petr Jakeš. Ti budou komentovat ze svého pohledu některé velké objevy. 
  
Při vzniku seriálu se alespoň z části sešel podobný tým, jaký dával dohromady "Okna vesmíru dokořán". Kdo "Zlaté století astronomie" režíroval a kdo další se na něm podílel? 
  
Velice si cením práce režiséra Antona Majerčíka, který byl skutečně klíčovou postavou. Scénář připadl mně, moderátorem je Jiří Grygar, dramaturgem Jaroslav Pospíšil a to celé je v péči České televize Praha, tvůrčí skupiny Drdová, Ladman a potom skupiny Dvořák. Doufejme, že se bude naše dílo líbit. A pokud máte takový zvláštní pocit, který já často zažívám u každého televizního pořadu, že skončí a pak už se k němu nelze vrátit, mohu prozradit, že vyjde i knižní verze seriálu. 
  
Tím se dostáváme k poslední otázce: Jednak kdy a kde bude tento seriál vidět a také kdy vyjde ona astronomická knížka?  
  
Seriál odstartuje v úterý 25. května v 17:10 na ČT 2 a ve stejném týdnu budou následovat další dvě opakování. Každý další týden, doufejme bez velkých přerušení, všech zbývajících jedenáct dílů. Knížka vyjde až za rok, jelikož právě teď ji připravujeme. 
  
Děkuji za rozhovor. 
Ptal se Jiří Dušek 
Originální záznam rozhovoru ve formát mp3 (1,7 MB, 7 min 26 s)