Horoskop vzpomínek 
Jistá budoucnost, nejistá minulost 
  
Březen 
Slunce se na své celoroční pouti hvězdnou oblohou stále více přibližuje ke světovému rovníku. Ten protne právě 21. března, přesně ve 2h 46 min SEČ. Je to okamžik jarní rovnodennosti, chvíle, kdy Slunce rozdává své paprsky stejnou štědře jižní i severní zemské polokouli. Říká se rovněž, že tento moment znamená počátek astronomického jara, které pak končí až v den letního slunovratu, který letos nastane 21. 6. Meteorologové ovšem prosazují svůj začátek jara, který podle nich začíná už 1. března. Zdůvodňují to tím, že jaro je právě oním přechodem mezi obdobím s nízkými teplotami, které začíná 1. 12. a trvá tři měsíce, a údobím s vysokými průměrnými teplotami, jehož začátek je možno ztotožnit s počátkem června a konec s koncem srpna. Ač astronom, soudím, že tento rosničkářský pohled na roční období je případnější, a vřele vám jej doporučuji. Nikterak se ovšem nevzpěčuji tomu, abyste si počátek jara stanovili sami, nezávisle na jakýchkoli autoritách. 
Rok 1999 je v řadě okolností výjimečný, například tím, že je to poslední rok, který začíná jedničkou. Další jeho kuriozitou je fakt, že obsahuje hned dva modré měsíce. Pokud jste tento termín ještě neslyšeli, pak se nedivte, je to pojem, který používá jen pár astronomických a kalendářových labužníků. Modrý měsíc je takový kalendářní měsíc, v jehož průběhu dojde ke dvěma úplňkům. K takové situaci došlo v lednu 1999, kdy úplněk nastal 2. 31. měsíce, a teď, v březnu se to stane po druhé, kdy se lednová situace se bude navlas opakovat -- úplněk bude 2. 3. a 31. 3. Podobná situa-ce je dosti vzácná, dochází k ní tak dvakrát, třikrát za století.   
Venuše se stala zcela dominujícím objektem večerní oblohy, září na ní jasně a zapadá dlouho po Slunci. Naproti tomu Jupiter, který svým klidným nažloutlým světlem zabydloval večerní oblohu se dostává do přílišné blízkosti Slunce, takže v druhé polovině měsíce již přestane být pozorovatelný. Naštěstí se na večerní oblohu přesouvá narudlý Mars, který nad obzorem setrvá po většinu noci. Saturn bude večer též k spatření, a to na druhé straně oblohy než Mars, tedy nad západem. 20. 3. dojde k velmi zajímavé konstelaci Měsíce, Venuše a Saturnu, 22. pak dojde k zákrytu hlavní hvězdy z Býka -- Aldebaranu. Ten, jako by mu to nestačilo, 28. 3. zakryje i Regulus, nejjasnější hvězdu souhvězdí Lva. V tomto výčtu pozoruhodností vížících se k březnu si neodpustím upozornit ještě na jednu, tentokrát kulturní, zajímavost: ve středu 24. 3. v 19.30 začíná v brněnském planetáriu jarní koncert Komorní dechové harmonie s názvem "To nejlepší z klasiky“. Zde určitě načerpáte tolik síly a optimismu, že vám to vydrží až do dalšího koncertu KDH.  
  
Únor 
V polovině února se v Rybách sejdou Merkur, Venuše a Jupiter, Slunce ve Vodnáři se bude těšit ze společnosti dvou šarmantních starochů Neptuna a Urana. Mars sídlí ve v jeho zamilovaném znamení Štíra a Saturn dřepí v Saturnu. Pokud jde o konjunkce, i v tak krátkém měsíci jako je únor, jich bylo přehršel: 2. 2. se setkal Uran se Sluncem a vzápětí poté i s Merkurem. Ten si podle zákonů milostného trojúhelníku dal rande se Slunce, a to jen o dva dny později. 23. 2. se k sobě schoulili  Venuše s Jupiterem. Odtud pak plynou tyto naše únorové astrologické fámy, domněnky a nactiutrhání: 
  Beran  Možná ani nevíte o své skvělé schopnosti vytvářet plány, rozvrhy, harmonogramy a termináře. Ať už jste jakéhokoli pohlaví, skvěle byste se uplatnili jako sekretáři/ky nějakého časově bezradného šéfa, resp. šéfky. Bohužel, ti při výběru svých nejbližších spolupracovníků uplatňují zpravidla jiná kriteria. Nedivme se pak, že vše upadá.  
  Býk  Jen maličkost, jistě jste i vy došli k náhledu, že důvěřivost se nevyplácí. Zdravě proto nedůvěřujte ničemu, zejména pak reklamám na ČT 2. 
  Blíženci  Pokuste se vzpomenout na vaše novoroční předsevzetí. Setřete z nich prach zapomnění. Na nápravu ještě není pozdě. 
  Rak  Únor vás asi znovu přesvědčil, že cokoli plánovat, je zcestné. Vše se zhroutí, pokazí, neproběhne nebo proběhne úplně jinak, než jste si přáli. Pokud jste na to rezignovali a věnovali se takovým všedním záležitostem, jako je obchod, sex a řízení (kohokoliv či čehokoliv), pak vám ten únor prošel docela hladce.  
  Lev  Žádné dobré únorové zprávy nenesu. Cosi nepěkného, ba přímo znepokojivého se děje ve spodině vaší lebky. To nemluvím ani o náhlých příhodách břišních, o nichž byste jistě dokázali hovořit celé hodiny. Není pak divu, že jste byli poněkud hádaví, svárliví, ale také (z pohledu jiných) afektovaní. 
  Panna  Naprostý propad, totální selhání. Nic se nedařilo, drmolili jste, svými gesty jste vyjadřovali něco úplně jiného, než jste chtěli. Spoustu bývalých přátel jste si tak nechtěně znepřátelili. Vaše neohrabanost a nezdary ale byly vydatným zdrojem optimismu a dobré nálady vašich životních soků. Nu což, aspoň někomu jste v únoru udělali radost. 
  Váhy  musím konstatovat, že jste skutečné osobnosti. Nikdy jste se nestali otroky hodinek, pípajících diářů a na minutu stanovených schůzek. Jste svobodní, a to i za cenu, že jste tak trochu přehlížení a odstrkovaní. 
  Štír  Člověk se na svět rodí jako prostomyslné stvoření. Ale právě zdravá podezíravost, je znakem skutečné dospělosti a mravní vyzrálosti. Pracujte na sobě a nevěřte nikomu v světě širém. Odměna se dostaví brzy. 
  Střelec  Pokuste se v klidu sestavit harmonogram toho, jak budete naplňovat svá novoroční předsevzetí. Důvěřujte si, dejte si ještě jednu šanci. Neházejte flintu do žita!   
  Kozoroh  Takřka vše, co jste si v prosinci tak úporně plánovali, únor zhatil. Plánování je k ničemu: termíny se mění, akce se objevují a pak nenávratně mizí. Nic nedopadne tak, jak jste si vysnili. Pokud jste se s tím smířili a věnovali se jen všed-ním záležitostem, jako jsou nákupy v hypermarketech, sex a výchova potomků či rodičů, pak jste ten letošní únor přežili bez úhony.  
  Vodnář  Zaslouženě jste se těšili z  rozvahy, zkušeností a životní moudrosti, kterou vám přináší váš požehnaný věk. Kéž si svoji záviděníhodnou svěžest uchováte i do dalších let. To vám přejí: .... (doplňte si laskavě sami). Pokud dokážete chovat i králíky, budou tato blahopřání příště ještě upřímnější. 
  Ryby  Hotová senzace. Dařilo se vám v umění, v mezilidské komunikaci i v mimoslovním projevu. Byli jste státnicky moudří, dokázali jste se radovat ze všeho, co vás únoru potkalo. Bylo ve vás tolik pozitivní energie a vnitřního světla, že to vaše nepřátele nutně muselo přivést k nepříčetnosti. Nu což.
Zdeněk Mikulášek