Mosaz a sklo 
aneb výstava Optické a astronomické přístroje v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích 
  
"Cesty, kterými člověk poznává nebeská dění, mi připadají stejně obdivuhodné, jako jejich podstata sama". Takto citoval historik české astronomie Zdeněk Horský Johanna Keplera. Prostě občas stojí za uvážení sledovat nejen nejnovější výsledky získané prostřednictvím Hubblova kosmického dalekohledu, Very Large Telescope či kosmickou sondou NEAR (nic proti nim), ale pohlédnout zpět ke kořenům, do minulých století. Novou příležitost k tomu nabízí dlouhodobá výstava připravená Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích pod názvem OPTICKÉ A ASTRONOMICKÉ PŘÍSTROJE, zahájená 23.února 1999. 
Expozice zahrnuje sérii přenosných slunečních hodin, dalekohledy, teluria, modely sluneční soustavy, teodolity, mikroskopy, sextanty, busoly, hvězdné glóby i mapy. Většina vystavených přístrojů pochází ze sbírek Jihočeského muzea, a některé z nich jsou takto vystaveny vůbec poprvé. Mnohé z nich jsou nejen svědectvím o vývoji přírodních věd od 17. do 19. století, ale zároveň nádhernou ukázkou dokonalé řemeslné práce. Výstava je připravena ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti, a doplněna zápůjčkami z Národního technického muzea v Praze i od soukromých sběratelů. 
Tvůrci výstavy se snažili vytvořit nejen soubor dokumentující obecně vývoj optických, zeměměřičských a astronomických přístrojů v daném údobí, ale alespoň lehce připomenout postavení astronomie na jihu Čech od středověku k dnešku, včetně vzniku a vývoje českobudějovické hvězdárny. Dostali se tak k pozoruhodným paralelám a konfrontacím. Expozici přístrojů doplňují staré tisky, včetně prvotisku z knihovny Václava Fabriho z Budějovic (Wenceslaus Fabri de Budweis), prvního jménem a dílem známého budějovického astronoma, rektora univerzity v Lipsku, který zemřel roku 1518. Jeho jméno dnes nese jeden z objevů Observatoře Kleť, planetka (5221) Fabribudweis. Kresby Halleyovy komety, které v roce 1910 pořídil českobudějovický amatérský astronom J. J. Zink, doplňuje snímek stejné komety, pořízený na Kleti velkou fotografickou komorou při dalším návratu téže komety v roce 1986.  
Výstava potrvá v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích až do 31.prosince 1999, takže třeba při letních cestách na Lipno, Šumavu či ještě dál k jihu se může stát pozoruhodnou zastávkou na prázdninové cestě. (Adresa Jč. muzea je Dukelská 1, je to v centru města, otevřeno je úterý -- neděle 9:00-17:30 hodin). 
Pokud se vám někdy při sezení u šedavé bedny počítače zasteskne po zlatolesklých mosazných "hračičkách", na nichž je každý šroubek šperkem, po vlasaticích, které se kreslily tužkou, nikoli snímaly CCD kamerami, po dobách, v nichž muži byli železní, lodě dřevěné, a jejich poloha se určovala pomocí sextantu (bez satelitního navigačního systému GPS), pak je tato výstava právě pro Vás! 
  
Jana Tichá