Apeniny (archiv autora)Měsíční zastavení 
  
Měsíční hory v místě přistání Apolla 15 
 
V předchozím Měsíčním zastavení jsme se vydali k horám na jihovýchodním okraji Moře Jasu (Mare Serenitatis). Teď se pro změnu vypravíme rovnou do nejzachovalejšího a zároveň i nejrozlehlejšího měsíčního pohoří s délkou přes 600 km -- do Apenin. Ty tvoří vlastně jen část soustavy valů obklopující gigantické Moře dešťů (Mare Imbrium), jehož kotlina vznikla při dopadu malé planetky asi před 3,84 miliardami let. Úchvatná horská měsíční pásma byla tedy vyzdvižena do svých výšek během několika okamžiků, na rozdíl od horských pásem pozemských, které desková tektonika formuje už po milióny let. Nejvyšší vrchol celých Apenin se tyčí do výšky 5000 metrů nad okolní moře a nazývá se Mons Hadley. Právě u jeho úpatí přistál 30. července 1971 lunární modul Falcon výpravy Apollo 15. Už při přistávacím manévru se mohli kosmonauté Irwin a Scott kochat nádherou měsíčních kopců v této oblasti. Scott viděl z výšky dva a půl tisíce metrů ve svém okénku vrchol Hadley Delta a klikatou brázdu Rima Hadley. Irwin zase mohl obdivovat masiv samotné Mons Hadley. Jak tedy oba vrcholy vypadají při pohledu přímo z Měsíce? 
V den, kdy Apollo 15 přistálo u východního okraje Moře dešťů, byl ještě mohutný vrchol Hadley z převážné části utopen v hlubokém stínu. Ukazuje nám to ostatně i excelentní snímek D. R. Scotta, na kterém lze vidět Mons Hadley v celé své kráse (v popředí je astronaut James Irwin spolu s lunárním vozítkem). Společným znakem všech kopců v této oblasti jsou lineární rýhy, které pokrývají jejich svahy. Geologové předpokládají, že jsou pozůstatkem mladších impaktů v blízkém okolí (Aristillus, Autolycus). Jak tyto útvary popsal James Irwin přímo na Měsíci si můžete poslechnout v přiložené zvukové ukázce (au, 210 kB). 
Mons Hadley (snímek NASA)James Irwin a David Scott se dostali se svým vozítkem i k samotnému úpatí druhé největší hory v této oblasti -- Mons Hadley Delta. Pozorovali zde množství balvanů, které zde byly vymrštěny z malých kráterů, pojmenovaných South Cluster (na snímku tmavá oblast u levého dolního okraje). Vlevo od Mons Hadley Delta vyčuhuje asi 600 m vysoký masív zvaný "Stříbrný Bodec", na kterém lze vidět vrstvy staré měsíční horniny odkryté pozdějšími impakty. 
 
Mons Hadley Delta (snímek NASA)
 
Oba vrcholy lze při pečlivějším pohledu zpozorovat i v malém astronomickém dalekohledu. První příležitost se k tomu naskytne večer 22.února, po té bude možné sledovat zkracování stínů jednotlivých kopců po několik následujících nocí. Sami se tedy můžete přesvědčit nakolik se podobá skutečný vzhled těchto kopců vaším představám, získaným při pohledu ze Země! 
 
Pavel Gabzdyl