Znamy astrolog Z. Mikulasek (foto IAN)Horoskop vzpomínek 
Jistá budoucnost, nejistá minulost 
  
Únor 
Pozvolna si zvykáme na to, že žijeme v roce 1999, i když tu a tam se při psaní data vrátíme do právě uplynulého roku 1998. Oba dva tyto roky mají cosi společného -- jejich letopočet není beze zbytku dělitelný čtyřmi. Tento triviální fakt se pak odráží ve skutečnosti, že žádný z těchto roku nebyl a ani nebude rokem přestupným. Měsíc únor v nich pak má pouhopouhých 28 dní. Nepřestupný únor je tedy tak krátký, že se může stát občas stát, že v tomto měsíci vůbec nenastane úplněk. A vidíte, přesně to nás čeká v únoru 1999. Poslední úplněk před únorem nastal 31. ledna, v únoru je pak pauza a další úplněk je až březnu, konkrétně 2. 3. 1999. Vysvětlení je prosté, synodický měsíc, čili období během něhož se vystřídají všechny měsíční fáze trvá asi 29,5 dne, což je o den a půl více než běžný únor.  
Nenastane-li v únoru úplněk, pak je jasné, že nov padne právě doprostřed měsíce. Přesně to bude 16. 2., v kterýžto den zhruba kolem 8 hodiny dojde k prstencovému zatmění Slunce. Těšit se z něj však budou jen obyvatelé Austrálie. Při pohledu z Brna se okraje měsíčního a slunečního kotouče k sobě nepřiblíží na více než půl stupně, natož aby se dotkly. Zatmění tudíž neuvidíme ani jako částečné. 
Venuše se na obloze stále více vzdaluje Slunce a stává se postupně velice nápadným objektem večerní oblohy. K Slunci se naopak vůčihledně blíží Jupiter, druhý nejjasnější bodový objekt na obloze. Obě planety tak postupují proti sobě. Nejtěsněji se spolu setkají 23. 2., kdy je na obloze bude dělit pouhých 9 obloukových minut, což odpovídá zhruba jedné čtvrtině úhlové velikosti měsíčního úplňku. Zvečera bude dobře viditelný též Saturn, na Mars si ovšem budete muset počkat až po půlnoci.  
Na hvězdné obloze spatříte na počátku noci nad západem Pegasa i s Andromedou a Perseem, nad jihem vás pak jistě upoutá majestátní Orion s výraznou trojicí hvězd zdůrazňující linii  útlého pasu tohoto bájného lovce. Toho na obloze doprovází Velký pes s jasným Síriem a Malý pes s Prokyonem. Orion na obloze zápasí s Býkem, jehož nejjasnější hvězda Aldebaran pak představuje krví podlité oko litého zvířete. Vysoko nad nimi to vše ze svého kozlíku sleduje Vozka s jasnou hvězdou Kapelou a Blíženci, jinak Kastor a Pollux. Nad východ se již šplhá Lev, což naznačuje, že jaro už na sebe nedá dlouho čekat. 
  
Leden 
Leden je ve znamení krátkodobých sblížení planet, astronomicky nazývaných konjunkce. 5. ledna se spojí Venuše s Neptunem, jehož bez rozpaků o osm dní později zamění za Urana. 22. 1. se dostává do konjunkce Neptun se Sluncem a konečně 27. 1. si bude s týmž Neptunem špitat Merkur. V polovině ledna, k němuž se váže naše astrologická vzpomínka, byste Slunce ve společnosti Merkuru zastihli ve znamení Kozoroha, Venuše s Uranem a Neptunem sídlila ve Vodnáři, Jupiter byl na Rybách a Saturn tvrdohlavě setrvával v ještě tvrdohlavějším znamení Skopce. Každého pak napadne, že... 
  Beran  Z vánočního tělesného vyčerpání jste se ještě pořádně nevzpamatovali, zato jste výrazně pokročili v oblasti krátkodobého i dlouhodobého plánování. Zatímco v sexuálním životě jste popadli druhý dech, v obchodování jste ztratili i ten první. 
  Býk  Leden na vás nezanechal žádné významnější stopy, ani vy jste mu nijak zvlášť neublížili. 
  Blíženci  Trocha smyslného násilí s dobrým načasováním, provázená mírnou nevůlí nadřízených. Ano, právě tak lze s jistou nadsázkou charakterizovat vaše aktivity v polovině ledna. 
  Rak  V prvním měsíci roku se znovu prokázalo, že máte velký talent pro požitkářství, a že ani konzumace alkoholu není vaší psýše cizí. Podlehnete-li však těmto temným stránkám své povahy, zaplatíte za to ztrátou funkčnosti spodní části vašeho hrudního košíku, prsů, slouží-li zrovna jako zdroj potravy někoho jiného, žaludku, bránice, žlučníku, jater, ledvin i s nadledvinkami. 
  Lev  Ačkoli jste měli spousty času i dostatek svalové hmoty, vaše živočišné plány zůstaly nenaplněny. Kde jen vznikla chyba? 
  Panna  Máte problémy se svými šéfy. Místo aby ve vztahu k vám měkli, tak tvrdnou. Nebylo by na čase je už vyměnit? Co tak podat stížnost na Nejvyšší soud? Tam pracují rychle. 
  Váhy  Fyzicky jste na tom teď skvěle, vánoce vás zřejmě nezlomily. Nicméně z vašeho novoročního rozjímání by se udělalo špatně i otrlejším jedincům. Co všechno jste za ten loňský rok nestihli nebo opomněli. Nic naplat, bez dobře vedeného plánovacího diáře se dnes neobejde nikdo. Váš skvělý sexappeal platil na kde koho. Bude však za měsíc platit i na daňové úředníky? 
  Štír Až budete za čtyřicet let sepisovat své memoáry, budete asi muset hodně potrápit svou vnitřní i vnější paměť, abyste si vzpomněli, co že se vám to vlastně v tom lednu 1999 přihodilo? Pomohu vám s odpovědí: nebylo to nic, co by stálo za zapamatování. 
  Střelec  Koktejl rudého fyzična promíšeného s bledě modrou něhou a nazelenalými kapkami závisti vašich šéfů, to vše ve vzhledné, časově vyvážené směsi. Ano, i takovým blábolem by bylo možné popsat to, co se s vámi dělo v polovici ledna. 
  Kozoroh  Vaše v minulosti dušená touha po vzdělání vyhřezla na povrch. Překonali jste lenost i melancholii a studovali jste a studovali. Neměl bych vám to říkat, ale mělo to blahodárný vliv nejen na váš vlasový porost, ale i na tvar podkolenní jamky a vykroužení lýtek. 
  Vodnář  Leden musel naplnit kdejaké vaše touhy. Něhou jste byli zahrnováni v míře vrchovaté, vaše příčně pruhované svalstvo se napínalo a smršťovalo jako zamlada, čas pro vás přestal být noční můrou. Jak dlouho vám to asi vydrží? 
  Ryby  Šéfové vám jdou na ruku. Važte si jich, hýčkejte je. Vše se totiž může rychle zvrtnout. Jednoho dne přijdete do práce a místo vašeho hodného a uznalého šéfíka tam bude sedět krutý a nelidský pes, který vám ze života udělá peklo. 
 
Zdeněk Mikulášek