Vážení čtenáři, 
na stránkách Instantních astronomických novin probíhá diskuse o podobě astronomických učebnic a vůbec jakýchkoli astronomických publikací. Samozřejmě, že nás zajímá i váš názor. Chcete-li přispět do diskuse, stačí nám poslat e-mail. Váš příspěvek vyjde v nejbližším vydání IAN. 
Na toto téma dosud vyšlo:   
 
 
P. Moore pri prednasce v Brne (foto J. Luner)Beseda s velikánem 
 
V úterý 19. listopadu byl o šesté hodině večerní kinosál pražského planetária zcela zaplněn příznivci astronomie a kosmonautiky. Návštěvníci, kteří přišli na pořad Kosmonautická kronika, kde měl přednášet ing. Marcel Grün o nových kosmických sondách k Marsu, se smíchali se členy ČAS i neorganizovanými milci astronomie. Na pódiu byl připraven mohutný Angličan s historickým monoklem na oku, dr. Patrick Moore. Kolem jeho churchillovské postavy se vznášel obláček neviditelné aury. Na pořadu byla přednáška tohoto věhlasného britského popularizátora královské vědy "60 let vývoje astronomie", kterou skvěle překládal a moderoval dr. Jiří Grygar. 
Po přednášce, doprovázené mnoha diapozitivy, o které už referoval dr. Grygar v minulém čísle IAN, se dostalo i na dotazy diváků. Nejdříve byli trochu nesmělí před člověkem, který byl přítelem objevitele Pluta C. W. Tombaugha a který diskutoval s Einsteinem. Skutečností je, že tento velikán se začal o astronomii zajímat ve svých šesti letech, v roce 1929. Až teď si uvědomuji, že jsme se všichni stali obětí systematické chybičky, protože se přednáška zabývala vývojem astronomie v letech 1929-1999, což je let sedmdesát, to to letí. 

Jak se šestileté dítě dostane k astronomii? 
Maminka měla určitý zájem a když jsem si prohlížel knihovnu, přišel jsem na knížku o stavbě sluneční soustavy. Dr. Grygar přidal, že se vzácný host stal členem britské astronomické, jistě královské, společnosti už v jedenácti letech. V roce 1939, ve svých šestnácti letech se přihlásil do jiné královské společnosti: Royal Air Force. Přidal si dva roky a tak ho vzali. Svých astronomických dovedností využil jako navigátor bombardovacího letadla. Na vysokou školu tak vstoupil až po válce. 
 
Je vesmír nekonečný nebo omezený? 
Po pravdě řečeno, nelze říci nic. V roce 1940 jsem se ptal Einsteina, zda by mi nevysvětlil pojem "nekonečna". Einstein to nevěděl, já taky ne. Dr. Grygar dodal, že v té době byl dr. Moore na letecké dovolené v Kanadě a odskočil si do New Yorku na besedu s proslulým Einsteinem. V průběhu večírku padl i návrh, aby Albert zahrál na housle, což uměl, jak bylo známo. Einstein se vykrucoval, že nemá doprovod. Mladý anglický navigátor se nabídl a doprovodil Mistra na klavír. Ale Einsteinovi hra prý moc nešla, protože neuměl dobře počítat, ani ty takty... 
 
V Praze a okolí je nesnadné pozorovat oblohu pro znečištěnou atmosféru a světelné zdroje. Kde v Anglii je nejlepší místo k pozorování oblohy? 
Nikde. Selsey je na tom stejně jako Praha. Nyní se připravuje observatoř na jižním pólu, kde je jasné počasí a dlouhá noc, tak tam snad to bude dobré. 
 
Co považujete za nejdůležitější astronomický objev v uplynulých sedmdesáti letech? 
Zjištění, že galaxie jsou samostatné hvězdné ostrovy. A pak nástup CCD a elektronického věku vůbec. 
 
Jak hodnotíte dnešní zájem o SF z hlediska astronoma? 
Jistě, tyto knihy někdy probudí zájem o astronomii. Takové knihy psal Jules Verne, i když ten se v románu Do Měsíce dopustil mnoha chyb. Můj přítel Arthur C. Clarke je vynikající astronom i autor této literatury. Bohužel se vyskytují i velmi špatné SF, úplné příšery... 
 
Jaké čekáte nové přístroje? 
V roce 1929 znělo jako šílené nápady bláznů umístit teleskop na oběžné dráze. Hubblův teleskop ukázal, že to jde, identifikoval pulsary, kvasary, spočetl galaxie. Pro rok 2007 se připravuje kosmický teleskop nové generace, rozjíždí se sledování na čtyř osmimetrových dalekohledech v severní Chile. Očekávám, že v příštím století se postaví nové dalekohledy na Měsíci. 
 
Je pravda, že Antarktida je ve skutečnosti zamrzlou bájnou Atlantidou? 
Nemyslím si to. Podle mne byla Atlantida umístěna v prostoru Středomoří, kde byla před pěti tisíci lety zničena geologickou katastrofou. (Tady osvědčil dr. Moore svou noblesnost, se kterou odpověděl na otázku, které by na plánované kosmonautické přednášce musel čelit ing. Grün.) 
 
Pak se zeptal manažer firmy D-data, která vydala dvě CDéčka projektu ASTRO 2001 (www.astro2001.org), kde pro anglosaský trh je průvodcem právě dr. Moore: Jaký je váš vztah k počítačům a internetu? Při dokončovacích pracech jsme ztratili hodně času, když používáte mechanického psacího stroje... 
Na svém mechanickém psacím stroji z roku 1908 dosahuji rychlosti 90 slov (snad úhozů? - pozn. JK) za minutu. Na počítači s editorem napíšu deset slov (úhozů?) za minutu a všichni slušní lidé přitom musí opustit místnost. 
 
Říkal jste, že jste v šedesátých letech připravoval mapy Měsíce pro NASA z pozemských pozorování. Proč jste nepoužili fotografií z měsíčních družic? 
Protože tehdy tyto družice ještě nebyly. Věděli jsme, že pokud celý projekt Apolla bude úspěšný, bude naše práce potom už zbytečná... 
 
Existují extrasolární planety? 
Zatím jsou pro to nepřímé důkazy, vycházející z pohybů hvězd. To není přímo moje pole výzkumu, ale tuším, že to nemusí být vždy dobře interpretováno. Přál bych si alespoň jedno přímé zobrazení. 
Pokud se na mé zahrádce objeví nějací mimozemšťané, nabídnu jim čaj nebo kafe a pak je pozvu do TV studia. 
 
Anglický gentleman pan Moore pak ještě poskytl svoje autogramy dychtivým studentům a to už byl úplný konec přednášky živoucí legendy astronomie. Na závěr se sluší poděkovat vedení Planetária, které umožnilo širší veřejnosti účastnit se této pozoruhodné události a dr. Grygarovi za tlumočení otázek i odpovědí. 
  

Pro IAN zpracoval Jan Kovanic, spolupracovník Neviditelného psa (http:/pes.eunet.cz).
 
 
 
Zajímavá nabídka II 
 
V jednom z minulých vydání Instantních astronomických novin jste si mohli přečíst krátké upozornění na možnost on-line nákupu triedrů na českém webu. Tato noticka mi vnukla nápad napsat krátké povídání o tom, jak je to vůbec s možnostmi při nákupu astronomické techniky v České republice. Vrhl jsem se do spletitých uzlíků domácího Internetu a našel (věděl jsem o nich už dřív, ale neznal adresy :-) dvě firmy, které se zabývají dovozem špičkových zahraničních přístrojů. Jedná se o produkty firem Meade (pan Martin Nemrava) a Orion (pan Pavel Marek). Otevřel jsem si tedy svůj poštovní program (jméno neuvedu, to by byla reklama) a oslovil oba dovozce a prodejce s několika otázkami. Na následující stránce najdete jejich odpovědi. 
Jak jsem si je četl, nabyl jsem dojmu, že podnikají velmi bohulibou činnost s úmyslem nezbohatnout, ale pomoci českým amatérům dostat se ke kvalitním dalekohledům za přijatelné ceny. Je jasné, že nemohou konkurovat domácím výrobcům dobsonových dalekohledů, protože platí nejrůznější přirážky související s transportem dalekohledů, ale v mnoha případech mohou poskytnout řešení, které by jen málokterý amatér vyprodukoval ve své dílně. Mám na mysli zejména automaticky naváděné dalekohledy se CCD kamerami, které mohou sloužit jako cenné vědecké přístroje. Pravda ovšem je, že to jsou případy, kdy cena dosahuje několika desítek až stovek (pravděpodobnější varianta) tisíc korun a dovolit si je může jen málokdo. Je to velká škoda, ale ani lidové hvězdárny nemají dostatek prostředků na takové vybavení a tak jsou návštěvníci často ochuzeni o rychlý (což ocení obzvlášť v zimě) a krásný pohled na zajímavý objekt nočního nebe. 
Při korespondenci s oběma dealery jsem se navíc dozvěděl, že pan Marek chystá internetový obchod s nabízenými produkty. To by mohla být skutečně velmi lákavá nabídka pro všechny, kdo to mají daleko a chtějí koupit něco menšího. Pan Nemrava zapomněl uvést, že dodává i čočkové dalekohledy. 
Na následujících řádcích najdete tedy reakce lidí, kteří pomáhají astronomické obci získávat srovnatelné vybavení, jako mají naši movití kapitalističtí kolegové po celém světě. Určitě nezapomeňte navštívit uvedené domovské stránky a prohlédnout si rozsáhlé seznamy dováženého zboží. V některém z příštích vydání Novin se pokusíme oslovit i české výrobce optiky s podobnými dotazy a zkompletovat tak informace o tom, co může zájemce o astronomický dalekohled podniknout, chce-li nějaký vlastnit. 
 
Rudolf Novák
 
Jak dlouho trvá dodávka dalekohledu od jeho objednání?  
  
Martin Nemrava: Zalezi na typu, bezne typy do tri tydnu, expresne (ale realisticky) lze urychlit na dva tydny. Ostatni na poptavku. 
Pavel Marek: Dodavka dalekohledu trva podle typu od ihned (vybrane typy do budoucna, asi 10 modelu) az po radove 3 mesice. Zalezi na tom, zda ORION ma uvedeny pristroj na sklade. Vzhledem k tomu, ze je to rozhodne jeden z nejvetsich vyrobcu a prodejcu dalekohledu na svete, vestinou je dodavka realizovana primo z jeho skladu a tam se da garantovat 30 dni od vazneho projeveni zajmu, tedy se vsemi formalitami jako jsou platby, clo atd. 
 
 
Jaké největší přístroje dodáváte?  
  
Martin Nemrava: 16" Schmidt-Cassegrain, 16" Newton, 12" Schmidtova foto-komora. 
Pavel Marek: ORION je schopen dodavat ze skladu pristoje do cca 12,5", tj. 317 mm, coz vetsine amateru i beznym profesionalum postacuje. Samozrejme jsme schopni zajistit pristroje i vetsi, ale vzhledem k tomu, ze by se nejednalo o seriovou vyrobu bude cena vyrazne vyssi. 
 
 
Prodáváte na leasing?  
  
Martin Nemrava: Ne bezne, ale je mozne domluvit. 
Pavel Marek: COMPUTER SKY vyuziva v Ceske republice tri systemu prodeje dalekohledu. 
    1. Platba hotove. 
    2. Platba formou leasingu na libovolne dlouhou dobu. 
    3. Dlouhoby pronajem, tzn. ze zakaznik plati pouze pronajimaci poplatek, ale dalekohled zustava v majetku leasingove spolecnosti i po ukonceni smlouvy.
V teto oblasti vyuziva spolecnosti COMPUTER LEASING, ktera vyuziva financniho zazemi EASTNET COMPUTER GROUP - jejiz je clenem. 
 
 
Co jiná technika? Nabízíte něco speciálního?  
  
Martin Nemrava: Nabizim pouze vyrobky firmy Meade a firmy Astrocom, tedy hlavne dalekohledy, CCD kamery, triedry a veskere souvisejici prislusenstvi (okulary, filtry apod). 
Pavel Marek: V nabidce ORIONu najdete temer vse. Jsou tam okulary, filtry, montaze, ruzne brasny a ukladaci krabice, mapy atd. Nejlepe je asi se prolistovat katalogem na Webu. V nejblizsi budoucnosti budeme nabidku jeste rozsirovat o automaticke navadeni DOBSONOVY montaze pomoci CCD s autoguiderem, nebo pocitace od dalsich vyobcu. Pripravujeme literaturu. Vse zalezi na zajmu trhu o urcity obor. I do budoucna vsak bude ORION nasim hlavnim dodavatelem. Zajem o informace je obrovsky (WEB ma az 100 pristupu denne), ale kupni sila v CR a SR je velmi mala, takze vetsina zajemcu da prednost levnejsimu amatersky zhotovenemu dalekohledu, ktery muze byt vyrazne lepsi, ale i horsi. Zda usetri ukaze cas. Ja osobne bych dal prednost nektere ze serioznich znacek, zvlaste v pripade, ze nepratrim mezi kutily. 
 
 
Jak je to s dovozem? S daněmi? tedy mění se tím koncová cena? 
 
Martin Nemrava: Dovoz zajistuji. Koncova cena, kterou nabizim se nemeni a je vcetne cla a dane. NEJSEM platce DPH, coz individualnim odberatelum ani rozpoctovym organizacim nevadi, spise naopak. Pokud by odberatelem byl platce DPH, umim dovezt dalekohled a ostani zbozi pres firmu, ktera je platcem DPH. 
DULEZITE: Pro rozpoctove organizace, ktere se zabyvaji vedou, vyzkumem nebo vyukou, jsem schopen dohodnout dovoz s uplatnenim osvobozeni od cla i DPH, coz predstavuje znacne uspory!! 
Pavel Marek: V cene vsech dalekohledu uvedenych v nasem ceniku na Webu je doprava, clo a DPH. Jsou to tedy ceny koncove. Navic chci uvest, ze to jsou ceny maximalni, tzn. v pripade vetsich objednavek popr. sdruzenych (vice zajemcu najdenou) popr. velkoobjemove dodavky lodi, muze cena vyrazneji klesnout. Jedine cim by se mohla cena zmenit, je vyrazny vykyv kurzu od uverejneni ceniku az po objednani zakaznikem. Vetsinou vsak neuplatnujeme tyto vykyvy, nebot vime jak je to neprijemne, ale hradime to z nasi marze. Uvadeni tzv. americkych cen primo odsuzujeme, nebot zakaznika nalakaji, ale pak zjisti, ze jeste zaplati nejakou to tisicovku ci desetitisicovku za dopravu, clo a DPH a navic si nektere spolecnosti uctuji jeste dovozni marzi ve vysi 10-20%. Cena je razem skoro dvojnasobna. 
Na druhou stranu verime ve zdravy rozum vetsiny potencionalnich zakazniku, ze kdyz dalekohled v U.S.A stoji napr. 2.000 dolaru, ze na ceskem trhu nemuze stat 2.000 USD x 30... tj. 60.000 Kc, nebot jsou skutecne naklady s prepravou, cla, DPH, manipulacne, spedicne, pojisteni, servisni, obchodni marze, nezbytnou soucasti dodavky a neni to zpusobeno tim, ze by kterykoliv dovozce chtel zakaznika "oskubat". 
 
 
Jak se tváříte na reklamace. Tedy, jaká je záruka?  
 
Martin Nemrava: Na reklamace se tvarim kysele, ale na zakaznika velmi privetive!! Ale dost vtipkovani. 
Záruka je na všechny výrobky Meade 1 rok (na triedry pak 5 a 10 let podle typu). Výhradním zástupcem firmy Meade je i pro naši republiku firma Astrocom GmbH v Mnichově, SRN. Záruční servis musí být tedy v každém případě prováděn u této firmy. Pokud někdo na tyto výrobky nabízí záruční servis v ČR, tak (kromě toho, že by to nabízet neměl) by zákazník riskoval ztrátu záruky u firmy Meade. Při opravě v záruce neúčtuji žádné náklady, tedy ani za případnou dopravu do Mnichova. 
Pozáruční servis je možné zajistit v ČR nebo v Mnichově podle povahy věci. Já osobně (kromě maličkostí - což může být i např. výměna deklinačního motoru) žádný servis nedělám, protože na to nejsem zařízen. Učtování opravy by pokrylo pouze skutečně vzniklé náklady. 
Pavel Marek: Zatim zadna bohudik nebyla. Jsme pysni na ORION, ze vsechny pristroje dodava v takovem stavu. Jinak co se tyce reklamaci, u nas plati sestimesicni zaruka na cely dalekohled. Vim, ze nektere firmy nabizeji delsi, ale musim rici, ze jsem nekolik reklamaci s temito firmami zazil a vetsinou to byly velmi dlouho trvajici reklamace az napr. 1-2 roky. U nas po dobu 6 mesicu, coz si myslim, ze je dostatecna doba na vyzkouseni dalekohledu a jeho funkci. Samozrejme i pro nas plati zakony pojednavaci o skytych vadach atd. System reklamaci je zalozen na principu servisniho skladu, ktery do budoucna bude pomerne dosti velky. Kazdy pristroj, ktery je u nas prodan poprve, je dovezen v poctu o jeden vetsim pro servisni a dalsi ucely. To garantuje zakaznikovi velmi rychly servis jakekoliv zavady po dobu zaruky. Pozarucni servis je zajistovan pomoci servisnich pristroju a celosvetovych prepravnich sluzeb EMS, DHL, FEDEX a UPS ci klasicky AIR CARGO a kazda takovato zavada se konsultuje presne se zakaznikem, nebot rychlost prepravy ma za nasledek zvyseni ceny opravy. Myslim, ze nasi zakaznici budou i do budoucna spokojeni, nebot to nedelame s umyslem nejak horentne vydalavat na tomto oboru, ale s umyslem nabidnout cenove rozumne dalekohledy s kvalitni optikou a servisem siroke verejnosti. 
Verim, ze zakaznici oceni i rychlost nasich reakci... 
 
Martin Nemrava: 
Pavel Marek:
nemrava@ini.cz
http://mujweb.cz/web/martin_nemrava