Tečný zákryt hvězdy 71 Ori v noci z 28. na 29. ledna 1999  
 
Ve čtvrtek 28. ledna 1999 přibližně půl hodiny před půlnocí (UT -- tedy v pátek 29. 1. půl hodiny po půlnoci SEČ) bude procházet přes naše území severní hranice "měsíčního stínu" od poměrně jasné hvězdy ZC947 5,2 mag. Pozorovatel nacházející se poblíž této hranice bude pozorovat, jak se hvězda přiblíží k Poloha hvezdy - kliknete pro vetsi rozlisenisevernímu okraji Měsíce a při troše štěstí, jak bude mizet a znovu se objevovat za nerovnostmi měsíčního okraje. 
Tato pozorování slouží k určování profilu určité části Měsíce. K tomu je nutné znát poměrně přesně souřadnice pozorovacího stanoviště (s přesností 1") a časové okamžiky vstupů a výstupů hvězdy (s přesností alespoň 0,5 s). Z více stanovišť rozmístěných téměř kolmo ke hranici stínu lze potom sestrojit výsledný profil okraje Měsíce. 
Jedná se o zákryt jasné hvězdy, která je za normálních okolností (nepřítomnost Měsíce) viditelná pouhým okem. K úkazu dojde ve výšce 42 stupňů nad obzorem sedm stupňů od severního rohu Měsíce na jeho neosvětlené straně. Avšak díky tomu, že Měsíc bude ve velké fázi -- 91 procent osvětleného povrchu (podmínky zákrytu jsou na obrázku), bude k pozorování úkazu nutný dalekohled minimálně s průměrem 10 centimetrů a malou světelností (monary nebo Somety nejsou vhodné). 
Hranice stínu probíhá od Ústí nad Labem přes Hradec Králové a Ostravu až na východní Slovensko Hranice stinu - kliknete pro vetsi rozliseni(přibližný průběh hranice je na obrázku). Přesný průběh hranice pro 0 m n. m. je uveden v předpovědi. Předpověď obsahuje také čas centrálního zákrytu, další parametry úkazu a předpokládaný profil (používat "x"). 
Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá expedici za tímto tečným zákrytem v oblasti poblíž Ostravy (Václavovice). Zájemci o účast na této expedici se mohou informovat na HVM -- Petr Zelený. K výše uvedeným údajům by měl mít potenciální účastník k dispozici dalekohled s průměrem minimálně 10 cm, stopky s více mezičasy (alespoň 10) a samozřejmě zkušenosti s pozorováním zákrytů hvězd Měsícem (alespoň totálními). Čím více pozorovatelů se zúčastní expedice, tím lépe. 
S případnými dotazy, nejen k tomuto zákrytu, se obraťte na Petra Zeleného. Chcete-li si přečíst, jak probíhá taková expedice za tečným zákrytem, podívejte se na stránky Hvězdárny Valašské Meziříčí
 
Petr Zelený