Horoskop vzpomínek 
Jistá budoucnost, nejistá minulost 
  
Leden 
Leden je ideální měsíc pro všechny. Ti co mají rádi zimní sporty a zimu vůbec, si mohou medit, že ta pořádná zima teprve přijde, ti zimomřivější se mohou zase radovat z toho, že v lednu se již vše obrací k lepšímu, sluníčko vystupuje stále více nad, dny se dlouží. Ne sice nějak překotně, nicméně za celý měsíc to vydá na 67 minut. Leden 1999 nás uvádí do předposledního roku druhého tisíciletí, do roku, v němž nás jen o fous mine úplné zatmění Slunce, jež se strojí na 11. srpna. Lépe na tom budou jižní Němci, Rakušané, Maďaři, Rumuni a Turci, přes jejichž území proběhne úplný stín našeho přirozeného souputníka. Co kdybyste začali uvažovat o zajímavé srpnové dovolené zrovna v těchto, skoro sousedních zemích. Znalci tvrdí, že spatřit úplné zatmění Slunce je zážitek srovnatelný se shlédnutím Neapole nebo kouzelnické produkce živoucího Davida Copperfielda.  
Pokud bude krátce po Silvestru v noci jasno, pak jistě nepřehlédnete Měsíc, protože ten bude 2. 1. v úplňku. Stěží si však všimnete toho, že se 3. ledna dostáváme s naší Zemí do přísluní. Od naší denní hvězdy nás bude dělit pouhých 147 milionů kilometrů. 17. 1. pak Měsíc vchází do novu, aby se pak objevil jako úzký srpek na večerní obloze. Tam je možné též zahlédnout Venuši, která ovšem krátce po západu Slunce také mizí za jihozápadním obzorem. Nápadnějším objektem bude Jupiter, jenže i ten brzy zapadne a na lednové obloze z planet zbude jediný Saturn. Ten dostane společnost v podobě Marsu až v druhé polovině noci. 
Leden je ve znamení přechodných sblížení planet, nazývaných též konjunkce. 5. ledna se spojí Venuše s Neptunem, kterého bez skrupulí o 8 dní později vymění za Urana. 22. 1. se dostává do konjunkce Neptun se Sluncem a konečně 27. 1. si bude s týmž Neptunem šuškat Merkur. Žádné z těchto krátkodobých seznámení však na vlastní oči nespatříte, protože vše se bude odehrávat pod svícnem oslnivě zářícího Slunce. 
Nad jihem se nám nabízí výběr z podzimních souhvězdí, najdeme zde Pegasa, Ryby, Andromedu, Berana i Persea, zatímco co více na východě již kralují souhvězdí zimní oblohy: Býk, Vozka i Orion. Nad hlavou najdete majestátní dvojité V královny Kasiopeji.  
  
Prosinec 
Co naplat, nejdůležitějším dnem posledního měsíce v roce je (a asi ještě dlouho zůstane) 24. prosinec se svým Štědrým večerem. Ostře jej sledují hlavně děti, ale i dospělí se jeho magii neubrání. Proto oproti zvyklostem neumístím naše astrologické rozpomínání na 15. 12., ale přímo do centra zájmu, na 24. 12. v 19 h 15 min. Planety byly tehdy dosti rovnoměrně rozesety podél zvířetníku, což náš horoskop činí zvlášť neurčitým, ba dokonce vágním. Toto postavení planet astrologové milují, protože právě takové předpovědi vycházejí takřka stoprocentně... 
Takže kde kdo zrovna byl. Saturn zůstal ve Skopci, Mars přicestoval do Vah, Merkur do Střelce, Venuše se Sluncem právě dorazily do Kozorožce a Jupiter zůstal v Rybách. To vše značně ovlivnilo celý ten mumraj končící všeobecným štědrovečerním dárkováním. Tak co, bylo to tak? 
  Beran  Tentokrát jste to všechno stihli, skoro na nikoho důležitého jste nezapomněli, nicméně váš stav před Štědrým dnem se blížil naprostému vyčerpaní. Žádné sexuální výboje se nekonaly, nezbyl na ně prostě čas ani prostor. 
  Býk  Společně s vámi hudruji nad tím nesmyslným dárkováním, kdy stejnak nemůžete nikdy dostat to, co by se vám doopravdy líbilo nebo hodilo. Co se tak domluvit s vašimi blízkými a všechno to obrátit! Pěkně v poklidu byste si nakoupili to, po čem toužíte, pěkně byste to zabalili a nechali si to "naježit" někým, kdo byste si určili. Věřte mi, že radost z dárku by byla opravdovská, stejně jako překvapení nic netušícího dárce. 
  Blíženci  Asi jste nedali na mou radu a neopatřili jste si včas Merkurovu bylinu -- pískovici řeckou, jinak též nazývanou Trigonella foenum. Není proto divu, že se bůh obchodu urazil a obrátil se k vám zády. Nakoupili jste proto jen samé předražené věci, které ve vedlejším sekáči nabízeli za čtvrtinu. Žijte lépe! 
  Rak  Co tak o příštích vánocích (pokud se jich se svým tlakem a krevním obrazem vůbec dočkáte) úplně vysadit maso, mléčné výrobky, alkohol, tabák a čemeřici! Určitě byste tak učinili svému tělu po vůli a ono by zase něco udělalo pro vás. 
  Lev  Popravdě konstatujeme, že se vám všechny vaše smělé obchodní akce a tahy zdařily tak, jak jste si je vybájil. Do postele ulehali s kdečím, banální onemocnění však v tomto seznamu opět chybělo. 
  Panna  Pro vás by byla největším štědrovečerním dárkem úplná změna krevní skupiny. Osobně bych vám doporučil 0. Podle jistého japonského vědce ženy bývají ženy s touto krví vášnivé a muži nezřízeně potentní až náruživí. Co vy na to? 
  Váhy  Opět se vám nepodařilo to veselé vánoční šturmování časově zvládnout. No nic, důležitější je, že budete do nového roku vstupovat se zdravím nepodlomeným zbytečným gruntováním a smýčením. Vzhledem k zaneprázdnění a vyčerpání vašich protějšků se žádné sexuální výboje se nekonaly. Čas byl, chyběla však vůle. 
  Štír  Opět se potvrdilo, že obvyklá praxe nakupování dárků někým jiným než vámi je nesmyslná. Nikdy nemůžete dostat věci, po nichž skutečně toužíte, naopak dostáváte jen všelijaké neužitečné blbosti, které překážejí. Co tak to otočit! Nakoupili byste si to, co opravdu chcete, tento dárek byste pak úhledně zabalili a nechali si ho "naježit" některým ze svých blízkých. Radost by měl z dárku byste pak měl nejen vy, ale i dárce, který by takto ušetřil spoustu času a předvánočních nervů. 
  Střelec  Merkur, jinak též bůh obchodu a podomního prodeje, bývá občas nezřízeně velkorysý a tolerantní. Třebaže jste si ani po měsíci neopatřili jeho bylinu -- pískovici řeckou, jinak též nazývanou Trigonella foenum, nezanevřel na vás. Všichni ti podvodníci a šíbři se vám bůhví proč vyhýbali, jak čert kříži, a vy jste nutně došli k uzávěru, že se v obchodě blýská na dobré časy. Avšak pozor, bez pískovice pro příště už do obchodu nevstupujte! 
  Kozoroh  Osobně si myslím, že se o vánocích příliš omezujete. Ono to vaše upejpání, že už víc nemůžete, že by vám bylo špatně, není nic jiného, než pustá výmluva. Snědli byste toho a vypili mnohem víc, jen kdybyste chtěli. Musíte ovšem po celý rok pilně trénovat a jíst a pít, co se do vás vejde. Příští vánoce pak s přehledem zvládnete. 
  Vodnář  Umělecky i jinak rostete právě tak, jak jste si předsevzali. Zastavit by vás mohla už jen nějaká ta triviální borelióza, bilharzióza nebo anaserpentní spinóza. 
  Ryby  Pokud by vám chtěl někdo nabídnout onu dnes módní změnu krevní skupiny, pak ho žeňte svinským krokem. Všichni ti vypuštění a pak znovu napuštění jsou po zákroku zasmušilí a k sexu se staví netečně. Svou krev si ponechte, na jinou značku byste si už asi těžko zvykali...
Zdeněk Mikulášek