Geminidy -- první zprávy 

Přerov: 
Na zaklade Vaseho upozorneni se mi podarilo sledovat Geminidy mezi 4.50 hod. a 5.15 hod SEC, pri 70 % -- 20 % pokryti oblohy mraky (postupne vyjasnovani). Napocital jsem 3 velmi jasne, 8 jasnych a 7 slabych kousku. Nebyt tech mraku, byly by podminky opravdu dobre. Alespon jsem si trochu vynahradil ty nepodarene Draconidy. Diky. 
  

Zdravi Palca
Ostrava: 
Na Geminidy jsem se pripravoval s tim, ze si alespon trochu vylepsim naladu po nezdarenych Drakonidach a Leonidach, kdy se pocasi rohodlo tyto ukazy uplne ignorovat (aspon tady u nas v Ostrave).  
V nedeli pres den bylo vcelku slusne a vecer se dokonce uplne vyjasnilo. Proto jsem se vydal na hvezdarnu presvedcen, ze mam pred sebou velmi peknou pozorovaci noc. Avsak nekolik minut pote co jsem dorazil se uplne zatahlo. Zhruba hodinu po me jeste dorazil Tomas Havlik s tim, ze nevi odkud se ta oblacnost, ktera prisla od zapadu vzala, nebot prave dorazil z Jeseniku, kde bylo uplne jasno. Oblacnost vsak byla a my s tim nemohli nic delat. Zhruba o pulnoci jsem sel spat a natocil jsi budik na druhou hodinu ranni. Ve dve bylo samozrejme zatazeno, takze jsem posunul budik na ctvrtou. Ve ctyri taky zatazeno. 
Pote jsem uz skoro rezignoval a budik jsem natocil na pul sestou, kdy jsem byl rozhodnuty vstanout a jit do prace. V tu dobu jsem také vstanul a pri letmem pohledu z okna me upoutaly diry mezi mraky, kde problikavaly hvezdy. Sel jsem se umyt a pri ceste z koupelny jsem zjistil, ze se ty diry zvetsuji. Proto jsem se rozhodl posunout svuj prichod do prace a sel budit Tomase... V sest hodin bylo uz uplne jasno a my jsme uz byli pripraveni na pozorovacim stanovisti a cekali na prvni metasky. Za ctyricet pet minut jsme videli asi deset kousku, z toho ani jeden nebyl jasnejsi nez nulta hvezdna velikost. 
Zaverem lze rici, ze nejake Geminidy jsme videli, ale urcite nebyly tou spravnou zaplatou na nepovedene jiz zminovane Drakonidy a Leonidy. Snad novorocni Kvadrantidy budou ty prave... 
  
Marek Kolasa
České Budějovice: 
Pozorování: třetí roj v pořadí, potřetí beznadějně zataženo... Snad příště. 
  
Martin Slunečko
Praha: 
Vcera jsem se pokusil (v Praze) pozorovat Geminidy. Odpoledne to vypadalo hodne nadejne, obcas bylo uplne jasno a nadherna vymetena  modra obloha, ale vecer se zatahlo a celou noc byla totalni deka bez otvoru v mracich, takze jsem samozrejme nevidel vubec nic. Jsem zvedav, jestli nekdo neco videl... 
  
Lukas Kral
 
 
Jak dopadly Leonidy? 

Mezinárodní meteorická organizace (IMO) provedla podrobnou analýzu letošních Leonid. Do ní byla zahrnuta pozorování 217 astronomů (mezi nimi i z ČR), kteří během 860 hodin zaznamenali téměř 50 000 meteorů. Dle této analýzy měly Leonidy dvě maxima. 
První maximum, které se dostavuje v menší či větší míře každoročně, nastalo 17. listopadu ve 2 hodiny 30 minut našeho času a mělo frekvenci kolem 250 meteorů za hodinu (viz obrázek), přičemž obsahovalo velké množství jasných meteorů. Maximum navíc trvalo celých sedmnáct hodin, takže se pozorovatelé po dlouhou dobu mohli kochat z nádherných, někdy i rozprsknuvších se bolidů, samozřejmě za předpokladu, že, jako já, nezaspali. Jejich vysoký počet mohl i za to, že frekvence vycházející z předběžné zprávy byly až 1,5krát nadhodnoceny. 
Druhá složka, od které byl očekáván meteorický déšť, měla maximum ve 21 h 30 min našeho času a stěží dosáhla frekvence 180 meteorů v hodině. Navíc trvala pouhých 45 minut. Zatímco první složka bolidy přímo hýřila, zde jich bylo poskrovnu. Ačkoli se to tedy nezdá, předpověď, alespoň, co se dešťové složky týče, vyšla poměrně dobře. Chyba jen o patnáct minut v době maxima je prakticky zanedbatelná. Nikdo však neočekával tak nízkou frekvenci (pesimistické odhady byly 500/hod.). 
Zbývá tedy jen doufat, že příští rok vyjdou Leonidy o něco lépe a myslím, že většina z nás bude pozorovat hezky dlouho před maximem... 
 

Dle www IMO (International Meteor Organization) napsal Michal Haltuf. 
 
Graf ZHR (Zenitová hodinová frekvence -- udává počet meteorů spatřených za předpokladu radiantu v zenitu a MHV 6,5 mag. Křížky označují ZHR, svislé úsečky maximální možnou chybu. Díky velkému počtu zachycených meteorů jsou chyby vesměs malé.