Vážení čtenáři, 
na stránkách Instantních astronomických novin probíhá diskuse o podobě astronomických učebnic a vůbec jakýchkoli astronomických publikací. Samozřejmě, že nás zajímá i váš názor. Chcete-li přispět do diskuse, stačí nám poslat e-mail. Váš příspěvek vyjde v nejbližším vydání IAN. 
Na toto téma dosud vyšlo:   
 
 
 
Názor čtenáře 
   
O astronomii toho vím asi tolik: Je slunce, merkur, venuše, země, mars, jupiter, saturn, uran, neptun a pluto. Pak znám Halleyovu kometu a vím akorát jednu hvězdu -- Proxima Centaura (nebo tak nějak). Dále vím že jsou nějaká souhvězdí a pár bych jich asi vyjmenoval.  
To je zhruba výčet znalostí o astronomii. Teď mám 22 let a studuji elektrofakultu v Brně. Vystudoval jsem SPŠ, tzn. že veškeré znalosti o astronomii jsou ještě ze základní školy. Nijak ale nepostrádám další nové věci, které by mě mohly říci něco víc o astronomii. Kdykoliv se na ně mohu podívat do slovníku, nebo do "odborných" knih. 
Můj názor na zavádění učebnic astrofyziky je takový: Ano, ale pouze jako volitelný předmět. Nejsem přítelem všeobecného vzdělávacího systému na středních školách. Asi vám připadne, že jako technik mám okruh vědomostní malý a ono to tak skutečně je. Ale já se zajímám o jiné věci než astronomie, biologie... 
Nemám hlavu na všechno. Chci být dobrý ve svém oboru a ne průměrný všeobecně. Každý chce k základním znalostem přidat ještě něco; fyzik by byl rád, kdyby každý rozuměl jaderným procesům, matematik by chtěl, aby každý uměl logaritmovat, atd. Vždyť to se nedá vydržet! 
  
No a už mě to přestalo bavit a tak končím. Takže nashle. 
  
Já musím napsat ještě něco. 
  
Při čtení tak nadávám, že radši odcházím od počítače. Mám občas pocit, že zatímco já trávil na základní škole asi šest hodin denně, mé děti tam budou muset být osm hodin. Nebo se něco z dnes probírané látky vypustí? A nebo se zrychlí učení dětí nějakou novou metodou? Nejúčinnější by byla metoda "Jmenuji se Igor Hnízdo (Obecná škola)". 
Proč si myslíte, že každý musí znát o přírodě toho tolik? Dřív to nikdo nevěděl a stejně jsme tady. 
  
Pavel Škorpil
 
Další názor čtenáře 
  
Ze Skorpil nezna nic z astronomie, to by tak nevadilo, ale ze nezna tak zakladni vec, jako ze se ve vlastnich jmenech pisi velka pismena ( slunce, merkur...), je v jeho 22 letech (jak uvadi), a je-li navic  student vysoke skoly, priserne. Nad tim se mily Skorpile zamysli a ne nad tim, jestli astronomie patri nebo nepatri do osnov.  
  
V. Jiricka
  
A ještě jeden názor čtenáře 
  
Dobry den! 
Reaguji timto na dopis kolegy Skorpila. Kdyz rikam kolegy, tak opravdu -- je mi tez 22 a tez studuji elektrofakultu, akorat ze v Praze. Pripada mi velmi nezodpovedne (zvlaste jako universitne vzdelany clovek) uzavirat se jakekoliv oblasti poznani. Astronomii chapu jako odvetvi, ktere zastresuje celou radu vednich disciplin a to pochopitelne nejen technickych. Uvedomme si, ze astronomicka zkoumani nam davaji odpovedi tez na zakladni filozoficke otazky napriklad. Proto se domnivam, ze zaklady astrofyziky by se rozhodne na skolach objevit mely. Z toho duvodu vitam vydani teto ucebnice, i pres to, ze o jeji kvalite jsem zaslechl pochybnosti. 
  
Jan Hruza