Horké zprávy 
Už je to tady 
Největší strach má ACE 

 
  
Horké zprávy: 

Autor P. Pridal18. listopadu, 16:00: 
  
Opět se hlásí ondřejovský radar! 
Vysledky pozorovani Leonid ondrejovskym radarem jsou aktualizovany a doplneny o dnesni data (autor Petr Pridal). Porovnani s predchozim intervalem, kdy byl radiant nad obzorem, potvrzuje, ze maximum uz je za nami. 
Hodnoty v grafu jsou primo pocty meteoru, jak je radar zaznamenal, bez dalsich oprav. Bylo by treba provest korekci na velikost casti oblohy, kterou radar pokryva, a na citlivost radaru. Z grafu je videt silna zavislost na vysce radiantu nad obzorem. "Long-term" a "short-term echoes! znamena, ze v noci 16/17 byly odezvy na radaru podstatne delsi nez 17/18. Meteory tedy letaly i ted, ale vyrazne slabsi. 

Rosta Stork
 
Pekny den! 
Zopakoval jsem pozorovani z utery i dnes ve stredu 18. 11. opet mezi 3. a 4. hodinou naseho casu. Ackoliv stale snezilo, obloha byla na nekterych mistech jasna. Mezi 3:00 a 3:20 jsem spatril 4 meteory s jasnosti mezi 0 a -4 mag. vzdy zhruba po peti minutach. Pak az do 4:00 uz jen jediny, slabsi, ktereho bych ani k leonidum nezaradil. 
Letosni podivana uz konci, ale o to vic se tesim na pristi rok. 
  
Victor Trnka
Mala Skala
 
Cau Jirko, 
posilam pozorovani Leonid :-) 
Vypravili jsme se s kolegy z Petrina na jeden kopec nedaleko Berouna, abychom meli pekny vyhled. I kdyz puvodne snezilo, cestou tam se temer uplne rozjasnilo, takze nalada byla optimisticka, zvlaste kdyz se nekdo zminil, ze uz byly pozorovany frekvence kolem 1000 met./hod. Dojeli jsme na stanoviste, bylo kolem pul jedenacte. Ovsem nez radiant vysel do nejake rozumne vysky, opet se zatahlo a uz to tak zustalo az do rana.  
Takze shrnuti: celkem jsem videl jeden (slovy: JEDEN) meteor v dire mezi mraky, a to nejlepsi na konec - zadna Leonida, byl sporadicky! Avsak stejne pry to ani pozdeji, kdyz uz opet snezilo, moc nelitalo, alespon podle informaci z Ondrejova (ziskanych mobilem). 
Snad to pristi rok vyjde trosku lip... 
  
Lukas Kral 
 
  
  
  
  
  
O takové Leonidy nebylo v noci 16. na 17. listopadu nouze. Tento portrét vznikl ráno 17. 11. v 5:32 našeho času pomocí kamery MX5 (expozice 60 sekund). Bolid za sebou nechal výraznou stopu, na kterou se můžete podívat díky přiložené animaci (mpeg, 180 kB). Ta vznikla poskládáním patnácti snímků  opět s expozicí 60 sekund. (Zdroj Astronomer Online)
18. listopadu, 11:45: 
 
Leonidy 16./17. 11. 98Jak se zdá, včera v noci bylo skutečně nad Českou repulikou značně nepříznivé počasí -- zataženo bylo v Brně, Ostravě, Úpici i Vlašimy. Ale i kdyby bylo jasno, tak úžasné představení jako z pondělí na úterý byste stejně neviděli. Maximum roje Leonid totiž skutečně nastalo oproti předpovědi o celých šestnáct hodin dříve, 17. listopadu zhruba mezi pátou a šestou hodinou ranní našeho času. Nejlepší výhled v té době měly posádky záoceánských parníků v Atlantickém oceánu. Nicméně Evropané mohli vidět nárůst aktivity, včetně maxima, Američané pak pokles. Dle prvních narychlo provedených analýz se přitom ukazuje, že jasnější meteory létaly spíše před maximem než po něm. Zdá se také, že umělé družice Země vyvázly bez úhony. Žádný ze satelitů, vč. Hubblova kosmického dalekohledu či orbitální stanice Mir, nezaznamenal prakticky nijaké škody. 
Pro ty z vás, kteří měli tu smůlu, že neviděli vůbec nic, přinášíme alespoň jeden záznam jasného bolidu z 14. listopadu (410 kB, mpeg), který se podařilo zachytit v rámci kampaně Live! Leonids 98. A na závěr připojujeme dopis jednoho z naši čtenářů z Českých Budějovic: 
 
Predem musim podekovat za aktualni informace. Gratuluju tem, kteri se divali 17.11. rano, ja to bohuzel nezvladl, a tak jsem o to prisel. 
Dnes 18. 11., respektive v noci z 17. na 18. 11. jsem pozoroval zde v Ceskych Budejovicich co se bude dit. Jak jsem zjistil z vasich zprav nedelo se toho asi prilis. U nas bylo celou dobu oblacno az polojasno smerem na JZ, ale zatazeno smerem na S a SV. Proto musim konstatovat, ze ani zde se radiant mezi mraky neobjevil. 
Nejlepe to vypadalo 18.11. po pulnoci kdy se zacalo postupne vyjasnovat i smerem na vychod. Bohuzel v dobe, kdy byl radiant tesne pod hranou oblacnosti, prihnaly se od zapadu opet mraky. Presto jsem neco videl. 
18.11. v 00:34:30 SEC vyletel z radiantu (zpoza mraku) velice jasny bolid Protoze jsem jeste bolid v zivote nevidel na vlastni oci, nechtel bych se poustet do odhadu jasnosti. Jupiter, ale vlastne i Venuse jsou proti tomuto jen slaba svetelka. Jinak ten bolid byl jasne zlutooranzovy, behem sve drahy viditelne prskal a na konci se rozpadl alespon na dve casti. Mezi hvezdami se pohyboval smerem do souhvezdi Kasiopeji, tedy asi tak na SZ. 
Pokud jste vy ostatni mohli takovou nadhru pozorovat o den drive, pak mi nezbyva, nez zavidet. Videl jsem jediny, a presto to bylo uchvatne. 
 
Honza
 
Jasný bolid a stopa po něm na sérii snímků pořízených v rámci kampaně Live! Leonids 98
 

17. listopadu, 23:25: 
 
Zdá se, že zprávy jsou zmatené a zcela nejasné. V Brně je nadále zataženo a mírně sněží. Redakce se tudíž chystá do postele. Zataženo je i v Ostravě a nepříliš perspektivní počasí je také v Úpici. Když tak nám napiště, zda jste něco viděli. 

17. listopadu, 23:10: 
 
Podle zpráv z hvězdárny v Ostravě, zdejší pozorovatelé spatřili několik jasných meteorů během poslední hodiny. Ten nejjasnější měl asi -8 mag. V Brně bohužel lehce sněží. Petr Pravec z Astronomického ústavu v Ondřejově dodává: Zatim je to vsechno hodne nejiste. Ten radar neni stoprocentni indikaci, ze to jiz skoncilo, nebot tam jsou dosti silne geometricke efekty souvisejici s vyskou radiantu nad obzorem, a ty v tom grafu, co jsi dal i na IAN, nebyly korigovany. Nejlepsi rada je asi zkusit do sledovat i dnes. Neni jiste, co se vlastne deje. 
Jeste doplnek: Ta zprava Australskeho tymu je tak divne (ne)datovana, ze vlastne neni zcela jiste, o kterych nocech hovorili. Takze bych to taky bral s rezervou. Nejlepe je nespolehat na nic a zkusit pozorovat i v tuto noc. 

17. listopadu, 22:50: 
 
Zda se, ze to pokracuje! 
Ruzne zpravy si sice trochu protireci, ale podle pozorovani ze stejnych stanic vcera a dnes je to v tuto noc silnejsi. Viz napr. zprava nize. 
 

Petr Pravec
CRESTech Leonids '98 Science Team 
News update for 11/17/98, 8:30 a.m. EST 
The Australian team is reporting significantly increased activity.  Until last night, they were seeing about 600 meteors per hour, and during last night's peak about 1200 per hour.  "We haven't seen the peak yet, but it's been a spectacular show so far," said Col. Don Jewell, a U.S. Space Command observer with the team. 
Both science teams (Mongolia and Australia) are expecting today's activities to proceed as planned. 

 
Oblacnost o pulnoci 17. 11.17. listopadu, 22:20 -- Předpověď počasí na dnešní noc z Českého hydrometeorologického ústavu 
  
Podle naseho modelu by melo byt dnes dost oblacnosti, "toulaji" se nam tady nejake fronty. Celkove se to ale lepsi zda na stredu. I podle dalsich modelu to vychazi podobne, dnes hodne oblacnosti, ve stredu vecer sance na polojasne pocasi. 
 

Dr. L. Metelka
 

17. listopadu, 21:30: 
 
Ahoj Jirko, 
s potesenim vidim, ze jste zaradil na IAN nas graf. K te frekvenci na svisle ose, neni podcenena, je to presne to, co radar detekoval, bez dalsich oprav. Nevim presne, jak velkou cast oblohy radar pokryva, jak citlivy je apod., ale je jiste, ze stupnici je nutno brat jen jako relativni. Vice informaci snad, az se kolega Pridal probudi. Doufam, ze Vas zitra budu moci informovat o aktualizaci. 
S pozdravem 

Rosta Stork
  
17. listopadu, 19:30:  
 
Autor Petr PridalUž je po všem! 
Meteorický roj Leonid se ukázal, stejně jako mnoho jiných astronomických úkazů, velmi záludný. Ať už jste byli připraveni, či nikoli -- teď už s tím nic neuděláte: Rozbory dosud získaných údajů totiž jednoznačně ukazuje, že se průlet nejhustší částí roje uskutečnil kolem páté hodiny ranní našeho času dnes, tj. 17. listopadu. "Jak je to možné?", zeptali jsme se doc. Vladimíra Znojila, předsedy Společnosti pro meziplanetární hmotu. "Jsme daleko od dráhy komety (vzdálenosti 0,008 astr. jednotky) a tím vlastně potkáváme meteory, které utrpěly značně jiné poruchy než kometa. Proto ani okamžik křížení drah hlavního vlákna roje a Země není určen příliš jednoznačně. Setkali jsme se s tím ostatně už u Drakonid, které se také o mnoho hodin "předběhly". Co se týká intenzity, jednalo se spíše o meteorickou přeháňku než skutečný déšť, který se ostatně stejně dal jen těžko očekávat." A co v příštím roce? "V příštím roce je situace poněkud lepší: meteorický roj Leonid se totiž opožďuje dosti značně za kometou a očekávané zpoždění hlavní části je nyní o něco více než rok. V příštím je proto šance na vyšší frekvence než letos. Stejně však není moc pravděpodobné, že by frekvence převýšily zhruba dva až pět tisíc meteorů v hodině." Průběh počtu pozorovaných meteorů během uplynulé noci názorně dokumentuje sledování meteorickým radarem v Ondřejově (autor P. Přidal). Na vodorovné ose je vyznačen světový čas (o hodinu méně než náš místní). Na svislé ose je střední hodinová frekvence sledovaných stop. Zdá se ale, že je poněkud podceněná. Ve viditelném oboru lze hodnotu frekvence odhadnout na pět set až tisíc meteorů v hodině. Dle sdělení doc. Znojila lze předpokládat, že dnes v noci uvidíte maximálně dvacet až třicet meteorů v hodině. Další zprávy přineseme v průběhu dalších dní. 
 
Jiří Dušek
 
Leonidy 17. 11. 1998 ráno 
Dnes, tj. 17. 11. 1998, jsme s mým drahým polovičákem v 5:30 sedli do auta a vyrazili jsme po dálnici z Olomouce do Prostějova. Asi v 5:35, když jsme vyjeli z města, mě zaujal záblesk kousek na východ od Síria. Napadlo mě, že by to mohl být meteor, ale hned jsem tuto myšlenku zavrhla, protože při 80 % oblačnosti to bylo dost málo pravděpodobné a v tom místě byl mrak. Asi za 10 sekund mě však příroda vyvedla z omylu -- nedaleko prvního záblesku se objevil další, o kterém už se nedalo pochybovat -- zařvala jsem STOP!!! a současně jsem se děsně lekla, protože manžel současně zařval totéž. A potom už jsme křičeli téměř nepřetržitě, protože mezi 5:35 a 5:45 to lítalo o sto šest. Sjeli jsme z dálnice do Olšan, a ani jsme se neobtěžovali vzdálit se od pouličního osvětlení, protože to vůbec nebylo potřeba. Asi 50 % meteorů mělo mínusovou magnitudu. V 5:38 letěli dva meteory asi -2. magnitudy souběžně těsně vedle sebe. Nejkrásnější kousek letěl v 5:47 téměř kolmo od radiantu k obzoru -- byl to bolid, jehož jasnost byla asi -15 magnitud, i když to se fakt těžko odhaduje, takže tohle číslo je potřeba brát s rezervou. V 5:58 letěl kousek od radiantu krátký ale velmi jasný a výrazně zelený meteor, který byl zajímavý hlavně tím, že ještě za 3 minuty jsme viděli jeho stopu !!! Nebyl to jediný meteor zelené barvy, naopak bych řekla, že zelená je oblíbenou barvou Leonid. Meťáskům bylo zjevně šuma fuk, jestli jsou nebo nejsou mraky, a drze si probleskovali skrze ně. Po 5:45 se navíc začalo vyjasňovat a v 6:10, kdy jsme se vydali na další cestu, už byla oblačnost jenom asi 20 %. Po 5:50 začala frekvence meteorů pomalu klesat, což ovšem neznamená, že by nebylo na co koukat. Celkem jsme v intervalu 5:35-6:10  hodin SEČ viděli kolem 50 meteorů a musím říct, že něco tak ……….. (nemám slova) jsem už dlouho neviděla. 
Snad se na mě nikdo nebude zlobit, že jsem přišla pozdě do práce. 
 
Blanka Masničáková
 

17. listopadu, 11:02 -- nedalo mi to, abych před spaním nepřidal ještě tuto zprávu: 

Hezky den! 
Chtel bych prispet svou troskou do mlyna a podelit se o zazitky z pozorovani Leonid. Nemel jsem sice to stesti, abych mel jasnou oblohu, ale i tak to stalo za to. Ve chvilkach, kdy se oblacnost protrhla, bylo mozno spatrit par hezkych jasnych meteoru. 17. listopadu rano mezi 3 a 4 hodinami jsem uvidel 15 meteoru, z nich 12 nepochybne patrilo mezi Leonidy. Jasnost byla vesmes pod 0 mag, nektere zanechavaly vyraznou stopu. Obloha se nejcasteji otevrela na souhvezdi Persea. Behem sledovani se obcas zablysklo a po celou dobu drobne snezilo. Pres vsechnu neprizen to byl vynikajici zazitek! 
Vsechny priznivce astronomie zdravi 

Victor Trnka
Mala Skala
17. listopadu, 9:30: 
 
Nemusí pršet, jen když kape 
Jak se zdá, počasí v minulé noci bylo příznivé především na jižní Moravě (soudě podle množství telefonátů k nám na brněnskou hvězdárnu). Určitě bylo zataženo například v Ostravě. Rudolf Novák naši výpravu popsal více než dostatečně. Já bych si dovolil přiložit pouze několik krátkých zvukových záznamů z našeho palubního diktafonu (formát wav). Ať už si je poslechne či nikoli, jedno jisté: předpokládané maximum Leonid by mělo nastat kolem osmé hodiny večerní našeho času. Proto se dnes v noci, nejlépe již od desáté hodiny dívejte na oblohu -- především směrem na východ, později, po druhé hodině, již kamkoli jinam. Určitě nebudete litovat a kdo ví -- třeba se dočkáte i meteorického deště. S dalšími zprávami se přihlásíme až k večeru, teď se musíme vyspat. 
 
Jiří Dušek
 
Zvukové záznamy z noci 16./17. listopadu
první bolid (156 kB)
Jak se pojmenovávají stopy po meteorech (187 kB)
dva bolidy za sebou (77 kB)
Na co myslí pozorovatel s koncem intervalu  (63 kB)
dva bolidy a ještě k tomu stopa (142 kB)
Meteory létají jako o život (337 kB)
pozorovatelé se dostávají do tranzu (274 kB)
A pro změnu hned tři za sebou (195 kB)
 

R. Novak kratce po pozorovani (foto IAN)17. listopadu, 6:30 ráno: 
  
Už to sviští na kluzišti! 
Právě jsem se vrátil z Hradu. Tedy z Lelekovic, kde jsme spolu s Jirkou Duškem, Leošem Ondrou a Kamilem Hornochem prováděli brutální observaci meteorického deště Leonid. No, abych čtenáře (ranní ptáky) příliš nezdržoval -- VIDĚLI JSME TO!!!!!!!!!!!!!!!!!! 
Omlouvám se za špatný sloh, hrubé chyby a vůbec všechno, ale je pět padesát pět ráno, mé tělo má teplotu asi pět stupňů nad nulou a chce se mi hrozně spát. Čili v kostce, co se vlastně stalo: 

23:30 Odjíždíme z hvězdárny 
Vidíme první Leonidy, jsme natěšení... 
  
00:00  Dorážíme do Lelekovic 
Zde už čeká natěšený Hornoch a táhne nás do polí. Sportovní Škoda 120L není Jeep, ale polňačku zvládá a tak se po pěti minutách ocitáme u lesa vysoko nad vesnicí. 

00:10 Začínáme pozorovat 
Od této chvíle nejsem schopen registrovat čas, protože divadlo, které pro nás kometa Tempel-Tuttle připravila právě zvedá oponu. Prásk! Prásk! A ještě jeden. Na uvítanou přichází první vlna meteorů a také mraky. Postupně se zatahuje, ale kolem Lva, který právě zvedá mohutnou šíji nad horizont pokrytý stromy, padají meteory jeden za druhým. Naše vzrušení se stupňuje úměrně tomu, co se na nebi děje. Konstatujeme, že vidíme pouze jasné meteory, které jsou nápadně oranžové a rychlé. Také si začínáme všímat, že přicházejí ve vlnách. Chvíli nic a potom jeden -- dva -- pět meteorů!!! Každý druhý je jasnější než Jupiter. Každý osmý až desátý pak jako Venuše v maximálním lesku. A první skutečně výjimečný bolid na sebe nenechá dlouho čekat. Desettisíckrát jasnější než Sírius přelétl bolid, který na konci dráhy explodoval. Záblesk ozářil stromy. Pozorovatelé prožívají extázi a křičí (jako) na lesy. Distingovaný Leoš Ondra kleje a nadává. Překřikujeme se. Blíží se mraky a my máme k dispozici jen malý kousek oblohy kolem Lva. Během deseti minut, kdy všichni pozorují a hlásí co vidí napočítáme dvacet sedm meteorů, přičemž polovina z nich byla označena jako bolid. Po některých zůstávají stopy dlouhé minuty pozorovatelné pouhým okem. V triedru nám připadají jako části lidských těl a jejich exkrementy... 

... Totálně se zatáhlo. 
Přes mraky se blýská, ale tramvaje to nejsou. Občas probleskne i stopa, která je pár sekund vidět. Odhadujeme, že tyto kousky jsou jasné, jako Měsíc v úplňku. Kamil přemýšlí o tom, jak počítat počty meteorů, když nevidí hvězdy -- jen jasné bolidy přes mraky. Těsně předtím odhadujeme "zenitovou hodinovou frekvenci" na 2000-5000 meteorů... (Tolik bychom jich teoreticky psatřili na úplně tmavé bezoblačné obloze s radiantem v zenitu.) 

... Totálně se roztáhlo. 
Je šílená zima, padá mi sukně z deky, mrzne mi "Bruce". Vidíme šedesát pět meteorů za deset minut, z toho jedna třetina jsou bolidy. Naše nadšení nezná mezí a nad hlavami se nám pozvolna spouští mrholení, na déšť se teprve těšíme. Je úplně jasno, brutální zima a olbřímí nadšení... 

... Je pořád totálně roztaženo. 
Ale my už jsme si zvykli a komentujeme pouze vybuchující prachová zrnka a bavíme se o tom, že musí být všude zataženo, aby ostatní záviděli. Shodli jsme se na tom, že to je už skutečný déšť s frekvencí dva až tři meteory za minutu. Krajem se rozléhá křičení "Stop!" a ozvěna je vrací v tisíci podobách. A zas a znovu. Nadáváme vzrušením a suše komentujeme meteory, které by jsme jinak hodnotili jako výjimečné. 
 
5:30 Končíme 
Kamil zůstává a my odjíždíme. Po cestě se koukáme na bolidy z okna auta a už se jenom smějeme. Kam se koukneme, lítají meteory. Během noci jsem se rozhodl, že při každém z nich si budu něco přát. Činím tak a přeji si pořád to stejné. Viděl jsem asi patnáct stovek meteorů, takže to snad vyjde. 
 
6:19 Píšu  
Sedím u klávesnice a snažím se dostat do Wordu svoje pocity. Nejde to, jsem ještě zmatený, ale už teď vím, že nic dalšího nenapíšu a sobecky si nechám své dojmy pro sebe. Piju silnou kávu a doufám, že bude zítra jasno a že hlavní maximum nás teprve čeká. Nenechte si pohled na oblohu ujít, mohli byste litovat, protože kdo ví, za budete mít ještě někdy šanci tuto krásnou podívanou na vlastní oči spatřit. 
 
Za chvíli odcházím domů a pak ihned do práce. Spánek oželím a vám doporučuji to stejné. 
 

Rudolf Novák -- teď už asi dvacet stupňů teplý (potvrzeno L. Ondrou a J. Duškem)
  
  
17. listopadu, 6:13 ráno: 
 
Nadhera, 
Nevim, jestli to byl "hlavni proud", ale po ceste do prace v Brne 17.11.98 od 5.30 do 6.00 SEC jsem pozoroval meteory s frekvenci asi 10 az 20 sekund zvici temer velikosti bolidu. Ty vetsi byly videt hlavne na zacatku pozorovani od 5.30 do 5.35. Par jsem jich videl z okna jedouciho autobusu -- 
neprilis vhodne misto k pozorovani... 
S pozdravem Milan Palicka 

Ceska republika z druzice NOAA v 19:33 naseho casu.16. listopadu, 22:15: 
 
Nevíme jak u vás, ale v Brně je touto dobou úplně jasno. Dle předpovědi meteorologické služby na místním letišti v Tuřanech je velká naděje, že příznivé počasí nad jižní Moravou vydrží až do rána. Tamtéž nám prozradili, že místy nad republikou sněží. Redakce tudíž během půl hodiny vyráží do polí, podívat se alespoň na nějakou Leonidu. Jestli náhodou nezmrzneme, pak vás budeme v uterý ráno informovat, jak jsme dopadli. 
 
 
 
  
Kresba S. Numazawa (zdroj Sky and Telescope)Už je to tady! 
 
Ať už jste připraveni, či nikoli, jedno je jisté: již za několik hodin se dozvíme odpověď na otázku "Dočkáme se letos bohatého návratu meteorického roje Leonid?". Podle předpovědí to sice letos pro Evropany nijak příznivě nevypadá, přesto bychom v noci z pondělí na úterý a z úterý na středu mohli vždy po půlnoci sledovat zvýšený počet meteorů. A kdoví, třeba nakonec teorie nevyjdou, a nastane skutečný déšť. Proto, dovolí-li vám to počasí, nezapomeňte v noci alespoň vykouknout z okna. Je přitom v podstatě jedno, kam se budete dívat, i když asi nejvhodnější je směrem na jihovýchod, kde se bude ve druhé polovině noci nalézat souhvězdí Lva. Právě z něj budou Leonidy vylétat. Jestliže vám nevadí ponocování, případně se můžete druhý den dospat, doporučujeme vám pozorovat od půlnoci až do svítání. Déšť meteorů, který může s malou pravděpodobností nastat (V. Znojil, předseda Společnosti pro meziplanetární hmotu, odhaduje naše šance na deset procent), totiž trvá jen krátce, maximálně několik desítek minut. 

 

Kresba J. Dusek
Kam a kdy se na Leonidy podívat? Největší šance zahlédnout meteory tohoto roje budete mít v noci z pondělí na úterý 16./17. listopadu a z úterý na středu 17./18. listopadu. Najděte si místo mimo pouliční osvětlení s dobrým výhledem obzvlášť na východní obzor. Začít s pozorováním byste měli již po půlnoci a dle možností vytrvejte až do svítání. Meteory budou vylétat jakoby z hlavy souhvězdí Lva -- odtud také plyne jejich název Leonidy. 
 
Podle teoretických modelů od různých autorů mají největší šance uvidět bohatý návrat Leonid obyvatelé Asie v úterý 17. listopadu kolem 19:30 našeho času. V této době je totiž radiant roje (místo, odkud budou meteory vylétat) ve zdejších krajinách nad obzorem a současně je zde i tma. Přestože mnohé autority sázejí spíše na příští rok, vypravilo se "na východ" hned několik vědeckých výprav. Prostřednictvím Internetu pak můžete být při tom. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku hodlá zítra v ranních hodinách vypustit heliem plněný balón, ke kterému bude upevněna malá videokamera spolu se zesilovačem obrazu a vysílačem. V případě příznivého počasí bude startovat z Marshallova centra kosmických letů. Ve vzduchu stráví nejméně čtyři hodiny, přičemž by měl dosáhnou výšky až dvacet pět kilometrů, bude tedy dostatečně vysoko nad mraky a rušivými pozemskými světly. Na přímý přenos se můžete podívat na stránkách www.leonidslive.com. Ve formátu RealVideo se začne vysílat v úterý 17. listopadu kolem 9. hodiny našeho času. 
Dalším místem, kde lze shlédnout Leonidy, bude Aspendell Observatory v Kalifornii. Zde se bude dění na nebi monitorovat pomocí speciální kamery se zorným polem o velikosti 180 stupňů. Na Internetu se pak každých deset minut objeví jeden snímek (adresa je stejná, jako v předcházejícím případě). "Vysílat" se bude opět 17. listopadu, tentokráte mezi 10. a 15. hodinou našeho času. 
Rozsáhlé zpravodajské pokrytí průletu rojem komety Tempel-Tuttle chystají Japonci. Ostatně právě oni mají velké šanci -- samozřejmě pokud jev vůbec nastane -- déšť spatřit. V době předpokládaného maxima (17. 11. v 19. až 21. hodin našeho času) zde budou mít nad ránem. Podle zpráv je přichystáno na různých místech hned několik kamer: 
 
Saji Observatory, prefektura Tottori, ostrov Honšú
www.infosakyu.ne.jp/sajinet/live/1998e.htm
www.tori.chugoku.mbc.ntt.co.jp/sv/index-e.html
"Live! Leonids 98", včetně hory Fuji, Hakkai-san a Misato Observatory, prefektura Wakayama (ostrov Honšú)
leonids.net/live/index.html
Mt.Yatsugatake, prefektura Yamanashi (ostrov Shikoku)
www.nifty.ne.jp/forum/fspace/special/livecam_e.htm
vesnice Agawa, prefektura Kochi (ostrov Shikoku)
www.media-i.com/www/Milkyway/index.html
Podobně se plánuje u vysílání z Thajska:
eclipse.span.ch/17nov98.htm
 
Velmi zajímavá se zdá i letecká mise NASA: V době maxima budou nad Asii létat dvě speciální letadla, která budou pořizovat snímky meteorů a umožní tak získat stereoskopické dráhy Leonid. Výhoda této výpravy je, že se bude na bezoblačné obloze pozorovat i v jiných oborech elektromagnetického spektra. Jedním letounem má být L-188C amerického National Center for Atmospheric Research, který je vybaven lidarem a velmi citlivou kamerou. Obdobná zařízení jsou na palubě i NKV135-E amerického vojenského letectva. Obě observatoře se budou pohybovat ve vzdálenostech 70 až 250 kilometrů nad ostrovem Okinawa a Východočínským mořem. V tomto případě se počítá s vysíláním prostřednictvím NASA TV.Přímé přenosy na Internetu se chystají i na dalších místech. Patřičné odkazy najdete většinou přímo na uvedených stránkách. Není však nad to, přesvědčit se na vlastní oči. Proto se i vy podívejte v následujících hodinách na oblohu. A v případě, že něco zajímavého spatříte, nám o tom určitě napište. 
 
Jiří Dušek
 
 
 
  
Kresba Don DavisNejvětší strach má ACE 
 
Při úterním průletu rojem Leonid budou zřejmě ohroženy i některé umělé družice. Nikdo sice nedokáže odhadnout jak moc, nicméně jsou naplánována jistá preventivní opatření. (Podrobně jsme o nich psali v minulém vydání IAN.) Rozbory přitom ukazují, že největší nebezpečí číhá na sondu Advanced Composition Explorer (ACE). Tato observatoř se totiž nachází na dráze jeden a půl milionů kilometrů od Země směrem ke Slunci -- avšak nejblíže k dráze komety Tempel-Tuttle. Družice je určená ke studiu slunečního větru a vlastností meziplanetárního prostoru. Na palubě nese celkem devět vědeckých přístrojů, z nichž ani jeden neumožní sledovat prolétající prachové částice (snad až na přímou srážku). Proto NASA plánuje natočit sondu tak, aby sluneční panely mířily rovnoběžně s prolétajícími meteoroidy a také, aby se tři nejcitlivější zařízení -- Solar Energetic Particle Ionic Charge Analyzer, Solar Isotope Spectrometer a Cosmic Ray Isotope Spectrometer -- ukryly na opačné straně. 
 
Jiří Dušek