Evropská jižní observatoř (ESO)
 
Foto ESO
 
V poušti Atacama, na hoře La Silla v Chile se nachází observatoř výhradně evropských astronomických institucí. Jejich dalekohledů využívají astronomové ke studiu objektů převážně jižních partií oblohy. K dispozici jich mají  velké množství, stejně jako nejrůznějších vědeckých přístrojů. Na La Silla mimojiné často pozoruje i známý český hvězdář L. Kohoutek, který zde provádí výzkum planetárních mlhovin.
 
 
Kontaktní adresa:  
  
European Southern Observatory 
Karl-Schwarzschild-Str. 2 
D-85748 Garching bei München 
Germany 
Tel: (+49 89) 320-060, Fax: (+49 89) 320-23-62 
HomeP@ge: http://www.eso.org 
E-mail: ips@eso.org 
 

 

Celkovy pohled na La Silla (foto ESO)Vrchol La Silla leží v nadmořské výšce 2400 metrů, přibližně šest set kilometrů jižně od města Santiago v poušti Atacama. Na vrcholu se nachází více než patnáct astronomických přístrojů, jež slouží hlavně k výzkumu jižní oblohy. Hora je dostatečně dobře izolována od světelného znečištění, které je poslední dobou hlavním nepřítelem astronomů celého světa. Místo bylo také vybráno díky poměrně vysokému počtu jasných nocí během roku. Na La Silla najdete kromě patnáctimetrové antény, která slouží k pozorování v rádiové oblasti spektra, dvojici 3,6metrových zrcadlových dalekohledů. Zbývající teleskopy mají průměr od 2,2 do 0,5 metru. Pracuje zde okolo sto dvaceti zaměstnanců, jenž vás rádi uvítají každou první sobotu v měsíci od 14:00 do 17:00. Veřejnosti však není hvězdárna přístupná v zimních měsících (naše léto!) kvůli nebezpečným sněhovým bouřím.
Meteorologické podmínky na La Silla jsou skutečně vynikající, během roku je přibližně sedmdesát procent nocí použitelných pro astronomická pozorování, některé roky nabídly dokonce osmdesát procent jasných nocí. V zimních měsících jsou pozorování na několik dní přerušena silnými sněhovými bouřemi, ty jasné jsou však velmi cenné, neboť lze pozorovat až jedenáct a půl hodiny.
 
 
Dalekohledy a přístroje

Foto ESO3,6–metr a CAT
V jedné z největších kopulí se nachází teleskop s průměrem primárního zrcadla 357 centimetrů. V pilonu připevněném k většímu dómu je pak zajímavě architektonicky umístěn 140 centimetrový zrcadlový dalekohled (CAT - Coude Auxiliary Telescope). Menší přístroj je v provozu od roku 1980, větší od roku 1997. Přístroj je řešen tak, že lze měnit optickou sestavu z typu cassegrain na coudé změnou sekundárního zrcadla. V kombinaci s tímto dalekohledem lze používat několik vědeckých přístrojů:

 
NTT – New Technology Telescope
NTT je tři a půl metru velký zrcadlový dalekohled, na němž je nainstalována adaptivní optika (AO), která slouží k vyrovnání změn obrazu způsobených zemskou atmosférou. V současné době jsou na dalekohledu instalovány následující přístroje: V prosinci tohoto roku by měl být k dalekohledu doinstalován spektrometr SOFI (ifračervená oblast elektromagnetického spektra), přičemž dojde k výměně zařízení SUSI za SUSI2, které bude v zásadě stejné, ale s větším zobrazeným polem.
 
Foto ESO
Na obrázku vidíte rozdíl mezi snímkem bez opravy o vlivzemské atmosféry (vpravo) a po opravě.
 
 
2,2 a 1,5metrové teleskopy
Na La Silla jsou roněž k dispozici dalekohledy: O pozorovacích programech jednotlivých přístrojů, operačních týmech a použitých detektorech se dočtete na domovské stránce ESO.